Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

ABC kawy organicznej

ABC kawy organicznej

„Bio”, „Eko”, „Organic” – etykiet „zdrowej” żywności jest wiele. Wzrasta także liczba jej zwolenników. Już niemal 70% Polaków deklaruje zakupy żywności organicznej. Co właściwie kryje się za tym modnym określeniem? Tłumaczymy na przykładzie kawy typu Organic.

 

Zainteresowanie żywnością organiczną wśród Polaków zdecydowali się zweryfikować naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego. Według opracowanego przez nich raportu „Organic food consumption in Poland: Motives and barriers” produkty tego typu kupuje 68,8% z nas – 7% robi to bardzo często, 23,8% dość często, natomiast 37,8% - od czasu do czasu. Jako najczęściej wybierane artykuły tej kategorii respondenci wskazywali warzywa, owoce i miód. Dlaczego decydowali się na taki wybór? Przede wszystkim z przekonania, że są one zdrowsze, cechują się wyższą jakością, lepszym smakiem i są produkowane w ekologiczny sposób. Ankietowani rozpoznają żywność organiczną zarówno przez walory smakowe, jak i oznaczenie na etykiecie. Czy rzeczywiście wyróżnia się ona tak wyraźnie na tle standardowych wyrobów spożywczych? I czy rację ma 76,5% uczestników badania, których zdaniem artykuły typu Organic są zdrowsze od tych produkowanych przemysłowo?

Organicznie od podstaw

W sklepach znajdziemy wiele wyrobów określanych mianem „eko” czy „bio”. Jednak aby zdobyć certyfikat potwierdzający organiczność, produkt musi spełnić szereg wymogów. W przypadku kawy dotyczą one sposobu funkcjonowania plantacji i przebiegu produkcji. Przede wszystkim powinien on być pozbawiony wszelkich sztucznych dodatków, takich jak nawozy, pestycydy, herbicydy czy środki owado- lub grzybobójcze. Teren, na którym rosną drzewka kawowe powinien być wolny od tego typu chemicznych ulepszaczy kilka lat wstecz. Przestrzeganie tego wymogu zapewnia, że uprawa jest nieskażona. Wśród dodatkowych wytycznych wyróżnić należy regularne kontrole jakości, weryfikujące prawidłowość procesu i dokumentujące jego przebieg.

Latynoski rodowód

Co ciekawe, aż 75% światowej produkcji kawy organicznej pochodzi z Ameryki Łacińskiej. Prym w dostarczaniu tego typu ziaren wiodą: Peru, Honduras i Meksyk. – Są to tereny o warunkach sprzyjających uprawom. Dla przykładu - mieszankę skomponowaną z ziaren Arabiki uprawianych na plantacji w Peru i Meksyku oraz Robusty pochodzącej z Ugandy i Meksyku wyróżnia pełny, wyrazisty smak z dominującymi nutami czekolady i karmelu – tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. - Wyczuwalne są także aromaty anyżu, orzesznika pekanowego, a cielistość kawy dopełniają akcenty: miodowy i migdałowy oraz delikatna cytrusowość – dodaje ekspert.

Czyste bogactwo smaku

Zwolennicy wyrobów organicznych wymieniają walory smakowe jako jedną z ich najistotniejszych zalet. Dlaczego ziarna kawy, których uprawa pozbawiona jest sztucznych nawozów powodują inne doznania? – Różnice w smaku wyczuwalne tuż po zaparzeniu kawy są wynikiem nie tylko odpowiedniej kompozycji ziaren i sposobu ich palenia, ale także czynników związanych bezpośrednio z procesem produkcji – tłumaczy Joanna Sobyra. – Smak mieszanek organicznych, których uprawy różnią się od kaw tradycyjnych może więc być ciekawą alternatywą dla znanych nam aromatów – dodaje ekspert Segafredo Zanetti Poland. Wielbiciele kaw organicznych podkreślają przede wszystkim ich wyrazisty i pełny bukiet.

Powiedz, jaką kawę pijesz – powiem Ci kim jesteś

Obserwacje rodzimego rynku kawy potwierdzają, że kawa organiczna to nie chwilowy trend, ale odpowiedź na realne potrzeby osób „eko-świadomych”, dla których decyzje zakupowe są odzwierciedleniem stylu życia. Doskonale wpisuje się także nurt „slow food”, doceniającego żywność wytwarzaną metodami naturalnymi, wymagającymi czasu i sporego nakładu pracy. Co istotne – wydaje się, że zainteresowanie ziarnami organicznymi będzie wzrastać. Według raportu „World of Organic Agriculture 2016”, kawa stanowi najważniejszą spośród upraw organicznych. Jej plantacje zajmują ponad 20% gruntów ornych stale spełniających wytyczne dla ekologicznego rolnictwa.

Informacja za: lifestyle.newseria.pl

Fot. ruben alexander


Komentarze

Podobne informacje

Tofu, soja, soczewica - czyli co zamiast mięsa?

Tofu, soja, soczewica - czyli co zamiast mięsa?

2017-05-25 14:09:33

Czy można żyć bez mięsa? Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu wielu z nas odpowiedziałoby przecząco. Dziś – także wielu z nas – nie je produktów pozyskiwanych ze zwierząt, opierając swój jadłospis na diecie wegetariańskiej.


[VIDEO] Sekret domowego rosołu

[VIDEO] Sekret domowego rosołu

2017-05-17 15:17:02

Niedzielny rosół to dla niektórych rodzin już tradycja. Zrobienie tej zupy nie jest pracochłonne, jednak jest czasochłonne.


Makaron z pulpecikami w sosie pomidorowo-pieczarkowym

Makaron z pulpecikami w sosie pomidorowo-pieczarkowym

2017-05-01 13:38:35

Idealny przepis na obiad. Makaron oraz pulpeciki w aksamitnym sosie pomidorowo-pieczarkowym...Obiad, który pokocha Wasza rodzina.


Koktajle wiosenne: Zielony ogródek

Koktajle wiosenne: Zielony ogródek

2017-04-13 17:29:26

Zielone warzywa i owoce wpływają na odkwaszenie naszego organizmu. Często intuicyjnie sięgamy po to, co jest dla naszego organizmu dobre lub czego organizm się domaga. Dzisiaj proponujemy "Zielony ogródek" tyle, że w szklance!


Koktajle wiosenne: Bananowy z kroplą pszczelej ambrozji

Koktajle wiosenne: Bananowy z kroplą pszczelej ambrozji

2017-04-12 17:22:42

Nadeszła wiosna, wiec czas na energetyczne napoje i bomby witaminowe. Przyroda wybucha wiosenną euforią. Rośliny puszczają pąki, zielenią się i ukwiecają. Zwierzęta też wiatają wiosnę niezwykle miłośnie. Ptaki, wiewiórki, koty - latają, skaczą i biegają zakochane. My także po zimie nabieramy sił. Najbardziej sprzyjają nam witaminy zawarte w owocach i warzywach. Dlatego polecamy serię koktajli.


Austria: Wiedeńskie smaki - sznycel i strudel

Austria: Wiedeńskie smaki - sznycel i strudel

2017-04-06 12:31:17

Zapraszamy do Wiednia, do Cafe Central na dwudaniowy lunch: zupa couvert podana z naleśnikami, sznycel wiedeński ze smażonymi ziemniaczkami z pietruszką lub duszona wołowina Tafelspitz z plackami ziemniaczanymi oraz ciasto. Wieczorem - degustacja 4 rodzajów win.


Dziś potrawa prosto z Lubelszczyzny: Cebularze

Dziś potrawa prosto z Lubelszczyzny: Cebularze

2017-03-30 11:09:22

Dziś podzielę  się z Wami przepisem na domowe cebularze. Potrawa ta jest znakiem rozpoznawczym Lubelszczyzny. Tradycyjnie cebularze robi się z dodatkiem maku, ale jesli nie przepadacie, możecie z niego spokojnie zrezygnować. Wasze danie nie straci żadnego z walorów.


Izaura: czarno-białe, rozpływające się w ustach przepyszne ciasto

Izaura: czarno-białe, rozpływające się w ustach przepyszne ciasto

2017-03-29 15:52:37

Idealne cisto na każdą okazję, od imienin po nieoczekiwane pojawienie się gośc. Pyszny, czekoladowy spód oraz wilgotny biały ser. Połączenie Brownie oraz sernika. Każdy, kto chce doznać niesamowitego poruszenia kubków smakowych, musi koniecznie wypróbować Izaurę!


Szarlotka z połówkami jabłek, lukrowana. Jedyna w swoim rodzaju....

Szarlotka z połówkami jabłek, lukrowana. Jedyna w swoim rodzaju....

2017-03-24 19:12:09

Tym razem zapraszam Was do upieczenia szarlotki innej niż zwykle. Ciasto robi się szybko i prosto. Wychodzi bez problemów, każdemu. Znika z blachy i talerzy w ekspresowym tempie. Ciekawie wygląda, delikatnie, smakuje. To prawdziwe delicje wśród szarlotek!


Chrupiące rogaliki z marmoladą - przepis, który nie zawiedzie nikogo.

Chrupiące rogaliki z marmoladą - przepis, który nie zawiedzie nikogo.

2017-03-20 12:36:05

Rogaliki należą do grupy nieamowitych, słodkich przekąsek, którą uda się zrobić każdemu. Dlatego śmiało zapraszam do zmierzenia się z tym prostym, tanim i sprawdzonym przepisem. Poniżej znajdują się wszyskie niezbędne informacje, które zaprowadzą Wasze kubki smakowe do celu! Trzymam kciuki!