Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

ABC kawy organicznej

ABC kawy organicznej

„Bio”, „Eko”, „Organic” – etykiet „zdrowej” żywności jest wiele. Wzrasta także liczba jej zwolenników. Już niemal 70% Polaków deklaruje zakupy żywności organicznej. Co właściwie kryje się za tym modnym określeniem? Tłumaczymy na przykładzie kawy typu Organic.

 

Zainteresowanie żywnością organiczną wśród Polaków zdecydowali się zweryfikować naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego. Według opracowanego przez nich raportu „Organic food consumption in Poland: Motives and barriers” produkty tego typu kupuje 68,8% z nas – 7% robi to bardzo często, 23,8% dość często, natomiast 37,8% - od czasu do czasu. Jako najczęściej wybierane artykuły tej kategorii respondenci wskazywali warzywa, owoce i miód. Dlaczego decydowali się na taki wybór? Przede wszystkim z przekonania, że są one zdrowsze, cechują się wyższą jakością, lepszym smakiem i są produkowane w ekologiczny sposób. Ankietowani rozpoznają żywność organiczną zarówno przez walory smakowe, jak i oznaczenie na etykiecie. Czy rzeczywiście wyróżnia się ona tak wyraźnie na tle standardowych wyrobów spożywczych? I czy rację ma 76,5% uczestników badania, których zdaniem artykuły typu Organic są zdrowsze od tych produkowanych przemysłowo?

Organicznie od podstaw

W sklepach znajdziemy wiele wyrobów określanych mianem „eko” czy „bio”. Jednak aby zdobyć certyfikat potwierdzający organiczność, produkt musi spełnić szereg wymogów. W przypadku kawy dotyczą one sposobu funkcjonowania plantacji i przebiegu produkcji. Przede wszystkim powinien on być pozbawiony wszelkich sztucznych dodatków, takich jak nawozy, pestycydy, herbicydy czy środki owado- lub grzybobójcze. Teren, na którym rosną drzewka kawowe powinien być wolny od tego typu chemicznych ulepszaczy kilka lat wstecz. Przestrzeganie tego wymogu zapewnia, że uprawa jest nieskażona. Wśród dodatkowych wytycznych wyróżnić należy regularne kontrole jakości, weryfikujące prawidłowość procesu i dokumentujące jego przebieg.

Latynoski rodowód

Co ciekawe, aż 75% światowej produkcji kawy organicznej pochodzi z Ameryki Łacińskiej. Prym w dostarczaniu tego typu ziaren wiodą: Peru, Honduras i Meksyk. – Są to tereny o warunkach sprzyjających uprawom. Dla przykładu - mieszankę skomponowaną z ziaren Arabiki uprawianych na plantacji w Peru i Meksyku oraz Robusty pochodzącej z Ugandy i Meksyku wyróżnia pełny, wyrazisty smak z dominującymi nutami czekolady i karmelu – tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. - Wyczuwalne są także aromaty anyżu, orzesznika pekanowego, a cielistość kawy dopełniają akcenty: miodowy i migdałowy oraz delikatna cytrusowość – dodaje ekspert.

Czyste bogactwo smaku

Zwolennicy wyrobów organicznych wymieniają walory smakowe jako jedną z ich najistotniejszych zalet. Dlaczego ziarna kawy, których uprawa pozbawiona jest sztucznych nawozów powodują inne doznania? – Różnice w smaku wyczuwalne tuż po zaparzeniu kawy są wynikiem nie tylko odpowiedniej kompozycji ziaren i sposobu ich palenia, ale także czynników związanych bezpośrednio z procesem produkcji – tłumaczy Joanna Sobyra. – Smak mieszanek organicznych, których uprawy różnią się od kaw tradycyjnych może więc być ciekawą alternatywą dla znanych nam aromatów – dodaje ekspert Segafredo Zanetti Poland. Wielbiciele kaw organicznych podkreślają przede wszystkim ich wyrazisty i pełny bukiet.

Powiedz, jaką kawę pijesz – powiem Ci kim jesteś

Obserwacje rodzimego rynku kawy potwierdzają, że kawa organiczna to nie chwilowy trend, ale odpowiedź na realne potrzeby osób „eko-świadomych”, dla których decyzje zakupowe są odzwierciedleniem stylu życia. Doskonale wpisuje się także nurt „slow food”, doceniającego żywność wytwarzaną metodami naturalnymi, wymagającymi czasu i sporego nakładu pracy. Co istotne – wydaje się, że zainteresowanie ziarnami organicznymi będzie wzrastać. Według raportu „World of Organic Agriculture 2016”, kawa stanowi najważniejszą spośród upraw organicznych. Jej plantacje zajmują ponad 20% gruntów ornych stale spełniających wytyczne dla ekologicznego rolnictwa.

Informacja za: lifestyle.newseria.pl

Fot. ruben alexander


Komentarze

Podobne informacje

Nieskomplikowane danie na weekend dla każdego, kto nie chce spędzić za dużo czasu w kuchni!

Nieskomplikowane danie na weekend dla każdego, kto nie chce spędzić za dużo czasu w kuchni!

2017-07-21 10:35:31

Myśl o weekendzie dopada nas juz zwykle koło środy. W piątek ciągniemy resztkami sił i powtarzamy, "byle do soboty". Tylko w sobotę okazuje się, że nagromadziło się kilka rzeczy z tygodnia i trzeba coś uporządkować, wyprać i oczywiście zjeść. A to ostatnie jest równoznaczne z tym,że samo się nie ugotuje.


[VIDEO] Menu na przyjęciu ogrodowym musi być dostosowane do charakteru spotkania. Dobrze sprawdza się serwowanie przekąsek w małych porcjach

[VIDEO] Menu na przyjęciu ogrodowym musi być dostosowane do charakteru spotkania. Dobrze sprawdza się serwowanie przekąsek w małych porcjach

2017-07-20 11:32:02

Pod pojęciem przyjęcia ogrodowe kryją się zarówno nieformalne spotkania w gronie rodziny lub znajomych, takie jak grill czy barbecue, jak i oficjalne cocktail party i buffet dinner w ogrodzie. Ze względów praktycznych dania serwowane na garden party powinny być podawane w małych porcjach, łatwych do spożycia na stojąco.


Chłodnik na gorące dni. Prosty przepis dla każdego!

Chłodnik na gorące dni. Prosty przepis dla każdego!

2017-07-07 16:30:33

Czasami brakuje nam pomysłu na obiad. My proponujemy szybką potrawę na zimno - kolorowy i bogaty w warzywa chłodnik z jajkiem.


Smak tradycji w chorzowskim skansenie

Smak tradycji w chorzowskim skansenie

2017-06-27 09:14:30

Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” podczas Jarmarku Produktów Tradycyjnych


Moc kwiatów zamknięta w słoiku

Moc kwiatów zamknięta w słoiku

2017-06-21 15:42:21

Warto zaskoczyć swoich gości zdrowymi i oryginalnymi deserami prosto z łąk i lasów. O tajnikach przetworów z płatków dziko rosnących kwiatów można przeczytać w kolejnym artykule z cyklu „Do lasu po zdrowie”.


Truskawkowy laur: Biszkopt z masą śmietanową i truskawkami

Truskawkowy laur: Biszkopt z masą śmietanową i truskawkami

2017-06-07 11:56:34

Dzisiaj podzielę się z Wami łatwym przepisem na ciasto, które można zrobić wyjątkowo szybko! To idealny pomysł na wypiek, gdy zaczyna się okres na owoce sezonowe. Moje jest z truskawkami, ale pomysłów na to ciasto możecie mieć wiele...borówki, maliny, porzeczki  czy brzoskwinie...Zachęcam do wypróbowania.


Tofu, soja, soczewica - czyli co zamiast mięsa?

Tofu, soja, soczewica - czyli co zamiast mięsa?

2017-05-25 14:09:33

Czy można żyć bez mięsa? Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu wielu z nas odpowiedziałoby przecząco. Dziś – także wielu z nas – nie je produktów pozyskiwanych ze zwierząt, opierając swój jadłospis na diecie wegetariańskiej.


[VIDEO] Sekret domowego rosołu

[VIDEO] Sekret domowego rosołu

2017-05-17 15:17:02

Niedzielny rosół to dla niektórych rodzin już tradycja. Zrobienie tej zupy nie jest pracochłonne, jednak jest czasochłonne.


Makaron z pulpecikami w sosie pomidorowo-pieczarkowym

Makaron z pulpecikami w sosie pomidorowo-pieczarkowym

2017-05-01 13:38:35

Idealny przepis na obiad. Makaron oraz pulpeciki w aksamitnym sosie pomidorowo-pieczarkowym...Obiad, który pokocha Wasza rodzina.


Koktajle wiosenne: Zielony ogródek

Koktajle wiosenne: Zielony ogródek

2017-04-13 17:29:26

Zielone warzywa i owoce wpływają na odkwaszenie naszego organizmu. Często intuicyjnie sięgamy po to, co jest dla naszego organizmu dobre lub czego organizm się domaga. Dzisiaj proponujemy "Zielony ogródek" tyle, że w szklance!