Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Autobusy, rowery, kajaki. Ponad 30 mln zł od marszałka dla Szczecina


Autobusy, rowery, kajaki. Ponad 30 mln zł od marszałka dla Szczecina

Ponad 30 mln zł z RPO WZ 2014-2020 trafi do Gminy Miasto Szczecin. Fundusze pomogą w budowie w stolicy Pomorza Zachodniego nowego odcinka trasy rowerowej, powstaniu punktów postojowych dla kajaków na Jeziorze Dąbie Małe oraz w zakupie nowoczesnego taboru autobusowego. Umowy, na mocy których środki pomogą w realizacji inwestycji, podpisali w piątek, 5 maja 2017 roku marszałek Olgierd Geblewicz i prezydent Piotr Krzystek.

 


Koszt wszystkich projektów szczeciński magistrat oszacował na prawie 50 mln zł. Kwota wsparcia wyniesie około 34 mln zł. Fundusze pochodzić będą z Programu Regionalnego.


- To kolejny krok na drodze implementacji funduszy unijnych. Dziś jesteśmy na etapie, kiedy podpisanie umowy oznacza możliwość realizacji projektu. Działania podjęte przez samorząd Szczecina podniosą poziom życia mieszkańców oraz zwiększą miejską mobilność ukierunkowaną prośrodowiskowo. To ważne, bo Szczecin aspiruje do miana najbardziej zielonego miasta w Polsce - powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.


Nowe autobusy dla mieszkańców
Pierwsze z działań obejmie zakup 16 hybrydowych autobusów. Nowy tabor będzie niskopodłogowy i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto spełni on ekologiczną normę Euro VI. Pojazdami docelowo dysponować ma spółka SPA „Klonowica”. Autobusy obsłużą ruch pasażerski na liniach nr 58, 59, 75, 87 oraz 86. Koszt inwestycji, która najpóźniej zakończy się w styczniu 2018 roku, wyniesie prawie 40 mln zł. Unijna pomoc to ponad 27 mln zł.


Nowe ścieżki dla rowerzystów
Drugie zadanie przewiduje budowę ponad 2-kilometrowej drogi dla rowerów w ciągu al. Piastów. Odcinek połączy się z istniejącą infrastrukturą rowerową w ciągu ul. Ku Słońcu, Bohaterów Warszawy oraz Mieszka I. Dodatkowo u zbiegu ul. Mieszka I i al. Piastów stworzony zostanie punkt Bike & Ride z 20 miejscami postojowymi. Wartość projektu to prawie 8,7 mln zł. RPO WZ 2014-2020 dołoży ponad 6,4 mln zł. Infrastruktura będzie gotowa do użytku najpóźniej na koniec maja 2018 roku.


Nowe punkty postojowe dla kajakarzy
Trzeci projekt zakłada budowę tzw. Przylądka Czterech Szkieletów. W sumie powstanie prawie 40 miejsc postojowych dla kajakarzy w 5 punktach na Jeziorze Dąbie Małe. Będzie to np. zakątek „Chełszcząca”, „Jeziorna” czy „Płońska Kępa”. Turystyczna infrastruktura ma powstać do końca 2017 roku. Jej koszt to ponad 1 mln zł. Dofinansowanie z Programu Regionalnego wyniesie 500 tys. zł.


- Dobre wieści dla Szczecina. Jesteśmy w fazie mocnego skomunikowania miasta. Realizacja tych projektów potwierdza ten właśnie stan. Inwestycje gwarantują, że będzie nowocześnie, czysto i ekologicznie. To istotne kwestie tym bardziej, że duże maiata miały w ostatnim czasie kłopot ze smogiem - mówił prezydent Szczecina Piotr Krzystek.


Inwestycje wpisują się w założenia 2 i 4 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Gospodarka niskoemisyjna” oraz „Naturalne otoczenie człowieka”.


Komentarze

Podobne informacje

Złoty Pociąg już na Pomorzu Zachodnim!

Złoty Pociąg już na Pomorzu Zachodnim!

2017-05-29 18:36:11

W kłębach pary i blasku konfetti, witany przez pasjonatów kolei, podróżnych i mieszkańców Pomorza Zachodniego, na dworzec Szczecin Główny przybyły tłumy by zobaczyć zachodniopomorski Złoty Pociąg. Przyjechał właśnie do naszego regionu, bo „pasażerowie na Pomorzu Zachodnim warci są złota” – tymi słowami marszałek Olgierd Geblewicz przywitał wyprodukowany w Nowym Sączu Impuls 36 WE pomalowany na kolor najcenniejszego kruszcu.


Polacy wypłacili z lokat najwięcej od 4 lat. Przy obecnym poziomie inflacji, lokaty bankowe przynoszą nam straty

Polacy wypłacili z lokat najwięcej od 4 lat. Przy obecnym poziomie inflacji, lokaty bankowe przynoszą nam straty

2017-05-25 13:35:18

Przy obecnym poziomie inflacji, lokaty bankowe w ujęciu realnym przynoszą nam straty. Nie powinno więc dziwić, że Polacy się do nich zniechęcają. Według najmowych danych NBP, w kwietniu wypłacili z nich prawie 4 mld zł. Expander zwraca uwagę, że to największy miesięczny spadek salda lokat od 4 lat.  Wskazuje również, że aby na lokacie nie tracić, jej oprocentowanie powinno być wyższe niż 2,47%.


Komisja Europejska docenia zaangażowanie Polski w budowę europejskiej gospodarki opartej na danych

Komisja Europejska docenia zaangażowanie Polski w budowę europejskiej gospodarki opartej na danych

2017-05-24 12:17:07

W swoim liście, skierowanym do Krzysztofa Szuberta, sekretarza stanu i Pełnomocnika Rządu ds. Jednolitego Rynku Cyfrowego, Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za Jednolity Rynek Cyfrowy, podziękował za aktywną rolę Polski w procesie konsultacji komunikatu Komisji dotyczącego budowy europejskiej gospodarki opartej na danych (Building European Data Economy).


Nie warto być wiernym jednemu bankowi

Nie warto być wiernym jednemu bankowi

2017-05-20 18:10:18

Korzystanie z usług tylko jednego banku jest wygodne. Niestety taka wierność zwykle w ogóle się nie opłaca. Banki rozpieszczają ofertami i promocjami przede wszystkich nowych klientów. Tym starym zwykle każą płacić wyższe opłaty np. za konto, czy też naliczają niższe odsetki od lokat. Expander podpowiada kiedy warto zdradzić swój bank.


Franki i euro tanieją – czy warto przewalutować kredyt?

Franki i euro tanieją – czy warto przewalutować kredyt?

2017-05-18 09:02:28

Myśli o przewalutowaniu kredytów walutowych zwykle pojawiają się w sytuacji, gdy kurs mocno rośnie. Wtedy kredytobiorcy mają dość stresu związanego z ryzykiem walutowym i chcą się pozbyć kłopotu.


Średni dług seniora to 12,3 tys. zł

Średni dług seniora to 12,3 tys. zł

2017-05-17 13:40:15

Z danych KRD wynika, że polscy seniorzy toną w długach. Tylko w ciągu roku ich zadłużenie wzrosło o 40 proc. a sam dług sięga blisko 3 mld zł. 


Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 roku

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 roku

2017-05-15 11:20:16

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,3% (w tym usług – o 0,7%, a towarów – o 0,1%). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.


Rata frankowiczów może być najniższa od czarnego czwartku w 2015 roku

Rata frankowiczów może być najniższa od czarnego czwartku w 2015 roku

2017-05-12 12:31:18

Kurs franka szwajcarskiego spadł do poziomu ok. 3,84 zł. Z wyliczeń Expandera wynika, że przy obecnym kursie rata będzie drugą najniższą od pamiętnego czarnego czwartku (15 stycznia 2015 r.).


W 2018 roku płaca minimalna pójdzie w górę

W 2018 roku płaca minimalna pójdzie w górę

2017-05-11 14:27:13

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna w tym tygodniu ruszają prace nad ustaleniem przyszłorocznego wynagrodzenia minimalnego.


Przedsiębiorco, popełniłeś błąd w rozliczeniu VAT-u? Sprawdź, co możesz z tym zrobić

Przedsiębiorco, popełniłeś błąd w rozliczeniu VAT-u? Sprawdź, co możesz z tym zrobić

2017-05-10 14:14:27

Polski system podatkowy liczy prawie 6 tys. stron maszynopisu ustaw i rozporządzeń, a rocznie nowelizowana jest około jedna trzecia z nich[1]. Zmiany przepisów mogą być szczególnie dotkliwe dla  firm jednoosobowych, które muszą do nich dopasowywać sposób i kwoty rozliczeń z fiskusem. Co, jeśli jednak złożone zeznanie podatkowe będzie błędne? Eksperci radzą, co zrobić w takim przypadku.