Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Dlaczego lasy łęgowe są tak cenne?


Dlaczego lasy łęgowe są tak cenne?

Łęgi nadwiślane są naturalną formą roślinności porastającej nabrzeża Wisły w granicach współczesnego – holoceńskiego zasięgu. Las łęgowy jest najżyźniejszą polską formacją leśną - o najwyższej bioróżnorodności. Ich produktywność jest porównywalna z dżunglą – równikowym lasem tropikalnym.

 

 

O ich niezwykłej wartości dla Warszawy pisze Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Dlaczego tak się dzieje pisano już w zapisach kronikarskich „Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" autorstwa Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego z 1880-1904: „… Wiosenne zaś wylewy, w marcu i na początku kwietnia, znane pod nazwą „Krakówek” są poniekąd dobrodziejstwem dla powiśla, albowiem zalewają one pola oziminą zasiane lub jeszcze pustkami stojące i jak wylewy Nilu osadzają muł rzeczny („madę”), znakomicie użyźniający. Wszakże przy znaczniejszym przyborze wody zdarza się odwrotnie, t. j. że Wisła urodzajne pola zanosi piaskiem. Mada pokrywa nieraz po powodzi jałowe odtoczyska i piaski warstwą na 2 do 4 stóp grubą. Na tym świeżym gruncie puszczają się wierzby, wikliny i topole, a jeszcze z końcem roku mada zmienia się w bujną łąkę…”.

Porównanie wylewów Wisły do wylewów Nilu jest szczególnie trafne, ponieważ dzięki nim bioróżnorodność łęgów Wiślanych przewyższa nawet uważane za pierwotne lasy Białowieskie.

W innym ujęciu o warszawskich łęgach pisał Stefan Żeromski: „…Rozciągają się nad jej połyskliwą falą wilgotne łęgi, bogatym rokrocznie utłuszczane namułem i same się białą koniczyną zasiewające, a wielkie białodrzewy i grube pnie wierzbowe, zielonymi koronami prętów wciąż na nowo młodocianych zawsze ozdobne, ciągną szeregiem lub kępami wzdłuż jej strumieni i pętlic, gdy stare porzucając szlaki szuka sobie przejść nowych między łachami piasków, stokroć przesypanych z miejsca na miejsce…” – Stefan Żeromski „Wisła”.

Żyzność i wilgotność „tłustych” powstałych z namułów gleb nazywanych madami wyraża się w większej tolerancji roślin na ocienienie, przez co charakterystyczna dla lasów łęgowych jest wielopiętrowa struktura pionowa roślinności. W wypadku łęgów występują piętra roślinności mszystej, wielowarstwowej trawiastej i ziołoroślowej, pnączy, wielopiętrowej krzewiastej i wielopiętrowej drzewiastej. Rośliny pomimo silnego ocienienia są w stanie bardzo sprawnie transpirować (transpiracja, czyli czynne parowanie wody z nadziemnych części roślin przez aparaty szparkowe, skórkę i przetchlinki). Nawet niewielka transpiracja utrudniana często przez wysoka wilgotność powietrza jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości substancji odżywczych roślinom w tym drzewom. Krzewy w łęgach – derenie, głogi, kaliny, kruszyny, świdośliwy, trzmieliny pomimo silnego ocienienia są w stanie owocować dając pokarm zwierzętom zamieszkującym łęgi. Bardzo charakterystyczne jest również występowanie pnączy. Są one na ogół jednoroczne – od różnych gatunków groszków poczynając poprzez, powoje, powojniki, psiankę słodkogórz, ogórecznik (gatunek obcy), a na chmielu kończąc. Do roślin jednorocznych dołączają krzewy o podobnym do pnączy charakterze jak jeżyny, wiciokrzew, winobluszcz. Szczególnie pnącza jednoroczne o przyrostach rocznych do 8 m długości pędów – chmiel uwidaczniają żyzność doliny i łęgów.

Ponieważ dolina rzeki jak pisał Żeromski „…gdy stare porzucając szlaki szuka sobie przejść nowych między łachami piasków, stokroć przesypanych z miejsca na miejsce…” ciągle zmienia swoje koryto ,zabierając glebę na zakolach a odkładając na łachach i w łęgach, ciągle następują dynamiczne procesy odtwarzania gleb i ich niszczenia przez koryto rzeki. Dzięki dynamicznym procesom koryta rzeki również struktura pozioma łęgów jest silnie zróżnicowana . Strefowość łęgów układa się pasowo wzdłuż koryta rzeki poczynając od młodocianych zakrzewień łęgowych w korycie rzeki do dojrzałych łęgów topolowych w strefach bliższych krawędziom doliny i jednocześnie oddalonym od aktualnego koryta rzeki.

Za bogactwem florystycznym łęgów podąża zróżnicowanie gatunkowe zwierząt preferujących różne piętra lub strefy łęgów. Ze względu na zalewy łęgi zamieszkałe są przez gatunki ssaków chętnie pływających lub ziemnowodnych takich jak bobry, tchórze, wydry, jenoty, norkę amerykańską. Populacje sarn, jeleni, dzików, lisy, borsuki, wilki czy rysie pojawiają się w okresach międzyzalewowych.

Lasy łęgowe nadwiślańskie tworzone są przez 4 gatunki topól i 5 gatunków wierzb zarówno krzewiastych jak i drzewiastych. Najbardziej charakterystycznym gatunkiem topoli jest topola szara – naturalny mieszaniec topoli białej i osiki występujący tylko w dorzeczu Wisły przede wszystkim na wyspach w nurcie rzeki.

Topole szare są stosunkowo łatwe do odróżnienia po charakterystycznych zgrubiałych naroślach na pniu. Cennymi gatunkami w skali Europy jest topola czarna i wierzba biała, których drzewostany – siedliska priorytetowe są podstawą do objęcia doliny rzeki, w których są obecne, ochroną w postaci obszarów Natura 2000.

 

Fot. R. Motyl


Komentarze

Podobne informacje

Złoty Pociąg na Pomorzu Zachodnim!

Złoty Pociąg na Pomorzu Zachodnim!

2017-05-19 19:32:54

Wzbudził zainteresowanie mediów i fanów kolejnictwa, zanim jeszcze dotarł do naszego województwa. To prawda - Pomorze Zachodnie będzie miało swój własny Złoty Pociąg. To prezent dla wszystkich pasażerów i pasjonatów kolei - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. We wrześniu 2016 roku województwo podpisało ogromny kontrakt, wart 250 mln zł, na wykonanie i dostarczenie 17 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (tzw. EZT). W złotych barwach jeździć będzie „Impuls”, który jako pierwszy z tej dużej puli trafi do naszego regionu. Województwo nie planuje zmiany kolorystyki swoich pojazdów. Będzie tylko jeden Złoty Pociąg. To pomysł promocyjny, by zwrócić uwagę mieszkańców na to, jak zmienia się Pomorze Zachodnie, także w sferze infrastrukturalnej. - Złoty Pociąg odnalazł się na Pomorzu Zachodnim. Chcieliśmy w ten sposób wynagrodzić naszych pasażerów, którzy rocznie w liczbie 7-8 mln korzystają z usług przewozów regionalnych w naszym regionie. Bez nich nie byłoby nowych inwestycji i Złotego Pociągu. Dzięki temu, że nasi mieszkańcy wierzą w kolej, rokrocznie pociągi Przewozów wykonują gigantyczną pracę – mogłyby okrążyć Ziemię 138 razy! Złoty Pociąg to także prezent dla wszystkich miłośników kolei, których w naszym regionie jest wyjątkowo dużo – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, podczas piątkowej (19 maja br.) konferencji prasowej.


Wiosna w Ogrodzie Krasińskich

Wiosna w Ogrodzie Krasińskich

2017-05-09 07:46:35

Już od czerech lat warszawiacy przychodzą po spokój i relaks do zrewitalizowanego Ogrodu Krasińskich. 10 maja 2014 roku zaprezentowano nową szatę parku, nawiązującą do słynnego XIX-wiecznego projektu Franciszka Szaniora i uzupełnioną o nowe rozwiązania takie jak np. fontanna-pluskowisko.


Darłowo i czasy króla Eryka Pomorskiego

Darłowo i czasy króla Eryka Pomorskiego

2017-05-08 06:39:57

W Darłowie będzie się można przenieść jeszcze bardziej do czasów króla Eryka Pomorskiego. Wszystko za sprawą rekonstrukcji historycznego zamku i jego otoczenia. Projekt władz miejskich otrzyma wsparcie z RPO WZ 2014-2020. Umowę podpisał wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj oraz burmistrz Arkadiusz Klimowicz. Uroczystość miała miejsce w piątek, 5 maja 2017 roku w Darłowie.


Ostrzeżenie MSZ dla podróżujących na Filipiny

Ostrzeżenie MSZ dla podróżujących na Filipiny

2017-04-27 14:21:02

W związku z zagrożeniem terrorystycznym na terenie Filipin, trwającymi walkami pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z ugrupowań islamskich, a także ze względu na podwyższone ryzyko porwania cudzoziemców, również w nadmorskich kurortach, na wyspach oraz jednostkach pływających w tym rejonie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca powstrzymanie się od podróżowania do południowej części Filipin.


Warszawa: Kto wykona nowe wejście do zoo?

Warszawa: Kto wykona nowe wejście do zoo?

2017-04-24 19:48:19

Do 4 maja przedsiębiorcy mają czas na składanie ofert w przetargu na wykonanie nowego wejścia do warszawskiego zoo. Powstanie ono od strony ul. Jagiellońskiej, na wysokości placu Hallera. Wyłoniony w postępowaniu wykonawca, będzie miał maksymalnie 90 dni na wykonanie inwestycji.


Egipt – wprowadzono stan wyjątkowy. Możliwe są zamachy terrorystyczne. Polski MSZ ostrzega podróżnych

Egipt – wprowadzono stan wyjątkowy. Możliwe są zamachy terrorystyczne. Polski MSZ ostrzega podróżnych

2017-04-19 10:52:52

W związku z wprowadzonym 10 kwietnia 2017 r. stanem wyjątkowym na terytorium całego kraju oraz utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu – z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.


Polski MSZ ostrzega: Wybrzeże Kości Słoniowej – nie jest bezpiecznym miejscem dla podróżujących

Polski MSZ ostrzega: Wybrzeże Kości Słoniowej – nie jest bezpiecznym miejscem dla podróżujących

2017-04-12 11:18:32

W związku z zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Wybrzeża Kości Słoniowej.


Polski MSZ: Wenezuela – ostrzeżenia dla podróżujących

Polski MSZ: Wenezuela – ostrzeżenia dla podróżujących

2017-04-10 22:59:22

W związku z napiętą sytuacją polityczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Wenezueli.


Ruszyły regularne loty z Warszawy do Los Angeles

Ruszyły regularne loty z Warszawy do Los Angeles

2017-04-08 11:28:48

LOT uruchomił bezpośrednie loty Warszawa Okęcie (WAW) - Los Angeles (LAX). Będize można tam dolecieć 4 razy w tygodniu.


LOTTravel:  Jedziesz na wakacje?! Weź udział w kwietniowym Foto konkursie!

LOTTravel: Jedziesz na wakacje?! Weź udział w kwietniowym Foto konkursie!

2017-04-06 12:23:21

LOTTravel zachęca wszystkich, którzy w najbliższym czasie wybierają się na odpoczynek, aby wzięli udział w konkursie fotograficznym. Wystarczy spełnić 3 warunki, by wziąć udział. Do wygrania vouchery LOT Travel.