Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. "Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski"

Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim nastąpiło - w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - przekazanie obowiązków Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - kończącego kadencję gen. Mieczysława Cieniucha zastąpi na stanowisku gen. broni Mieczysław Gocuł.

 

Ponadto Prezydent RP wręczył akty przedłużenia (do dnia 31 stycznia 2014 r.) kadencji na stanowiskach dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Siły zbrojne były, są i - w moim przekonaniu - zawsze będą jednym z istotnych filarów, na których opiera się gmach państwa polskiego – powiedział podczas uroczystości Prezydent RP.

Jak dodał, w związku z tym Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski, uwagi, szczególnego serca i wysiłku w ramach służenia wspólnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo Ojczyzny.

Bronisław Komorowski dziękował wszystkim za dotychczasowe wysiłki i osiągnięcia w służbie. - W sposób szczególny swoją wdzięczność i jak najserdeczniejsze myśli kieruję do gen. Cieniucha dziękując za czas służby na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, ale także wcześniej, kiedy trzeba było uruchomić niełatwą, obarczoną znacznym ryzykiem, nie tylko politycznym, reformę Polskich Sił Zbrojnych w latach 2000-2001 – zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza zmiana na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, jak i przedłużenie czasu pełnienia obowiązków dowódców rodzajów Sił Zbrojnych jest elementem przygotowanego szerszego zamysłu głębokiej zmiany w systemie dowodzenia. – Od jakości tej zmiany, ale też od sposobu przeprowadzenia tych zmian bardzo wiele zależy. Jestem przekonany, że dzisiejsze nominacje, jak i te, które są przygotowywane – w perspektywie zmiany systemu organizacji dowodzenia – będą służyły nie tylko stabilizacji Sił Zbrojnych, ale przede wszystkim rozwojowi, zwiększeniu skuteczności i efektywności systemu dowodzenia i całemu systemowi obronnemu kraju - podkreślił.

Bronisław Komorowski dziękował także ministrowi obrony oraz Szefowi BBN za przygotowanie propozycji personalnych, a więc propozycji takiego działania, które gwarantowałoby łagodne przechodzenie w nowy system, także w wymiarze kadrowym.

- Jestem pewien, że wspólnym wysiłkiem uczynimy Polskie Siły Zbrojne jeszcze nowocześniejsze, jeszcze lepiej dowodzone, jeszcze sprawniejsze i dające większe poczucie bezpieczeństwa Narodowi – podkreślił prezydent.

Odchodzący szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch mówił, że w czasie pełnienia przez niego funkcji Szefa Sztabu w Siłach Zbrojnych nastąpiły duże zmiany, był to okres pozytywny dla rozwoju Sił Zbrojnych, jak również ciekawy i interesujący czas służby. Generał dziękował Prezydentowi RP za ciągłe zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa, a szczególnie tą częścią , która dotyczy bezpieczeństwa militarnego.

Gen. broni Mieczysław Gocuł dziękował za okazane mu zaufanie. - Nie ukrywam dumy i radości z objęcia obowiązków Szefa Sztabu Generalnego WP. Jestem przekonany, że powinnością każdego żołnierza - bez względu na stopień i stanowisko - jest permanentne doskonalenie swojego warsztatu służby, podnoszenie kwalifikacji do zajmowania najwyższych stanowisk służbowych – podkreślił.

Gen. Gocuł przyznał, że stanowisko obejmuje też z wielką pokorą mając pełną świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na Szefie Sztabu Generalnego w zakresie funkcjonowania Sił Zbrojnych, ich rozwoju oraz utrzymywaniu ciągłego dyżuru gotowości do wykonywania swoich konstytucyjnych powinności.

Podczas uroczystości obaj generałowie złożyli prezydentowi meldunki o zdaniu i objęciu obowiązków.

W ceremonii wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, ministrowie w KPRP i Doradcy Prezydenta RP oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.


Komentarze

Podobne informacje

Policjanci uratowali 3 mężczyzn z płonących mieszkań!

Policjanci uratowali 3 mężczyzn z płonących mieszkań!

2015-07-31 11:11:36

Dwie różne sytuacje, czterech dzielnych, bohaterskich policjantów i dwóch uratowanych z pożaru mężczyzn. Policjanci z Klucz wynieśli dwóch mężczyzn z płonącego budynku


Z powodu telefonu komórkowego turecki samolot lecący do USA awaryjnie lądował w Warszawie

Z powodu telefonu komórkowego turecki samolot lecący do USA awaryjnie lądował w Warszawie

2015-07-31 10:39:43

Pilot powiadomił wieżę na Okęciu o możliwym ładunku wybuchowym na pokładzie. Do akcji ruszyli polscy antyterroryści i ekipa saperów.


60-letnia kobieta posiadała broń w domu. Została zatrzymana przez policję

60-letnia kobieta posiadała broń w domu. Została zatrzymana przez policję

2015-07-30 13:55:25

Kryminalni z Komisariatu Policji V w Gdańsku zatrzymali 60-letnią kobietę, która groziła sąsiadce przedmiotem przypominającym broń. Policjanci znaleźli w jej mieszkaniu pistolety, rewolwer, 80 sztuk różnego rodzaju amunicji, atrapy broni i kije bejsbolowe. Kobieta usłyszała już zarzuty i grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności.


Zaginęła 16-letnia Patrycja Łucko. Rodzina prosi o pomoc!

Zaginęła 16-letnia Patrycja Łucko. Rodzina prosi o pomoc!

2015-07-30 12:31:33

W minioną niedzielę około godziny 17.00 16-letnia Patrycja Łucko wyszła z domu w Kędzierzynie-Koźlu i do niego nie nie powróciła. Rodzina prosi o pomoc w poszukiwaniach zaginionej.


Warszawa: seryjni włamywacze wpadli podczas kolejnego skoku

Warszawa: seryjni włamywacze wpadli podczas kolejnego skoku

2015-07-30 09:00:13

Czterech mężczyzn i nastolatkę zatrzymali mokotowscy wywiadowcy tuż po tym, jak próbowali włamać się do kiosku przy ul. Puławskiej w Warszawie. Włamywaczy o 3 nad ranem zauważył dyżurny Komendy Głównej Policji, który zaalarmował mokotowskich funkcjonariuszy.


XXI Przystanek Woodstock. Policja w gotowości

XXI Przystanek Woodstock. Policja w gotowości

2015-07-30 08:23:13

Już tylko godziny dzielą nas od rozpoczęcia XXI Przystanku Woodstock. W Kostrzynie na sygnał ze sceny czekają tysiące miłośników muzyki. W pełnej gotowości do działań jest już Policja i służby organizatora. Przygotowanie do tegorocznej operacji sprawdził osobiście Komendant Główny Policji, gen. insp. Krzysztof Gajewski.


Bydgoszcz: 17-latek za kierownicą ciężarówki

Bydgoszcz: 17-latek za kierownicą ciężarówki

2015-07-30 08:21:58

Policjanci z lipnowskiej „drogówki” zatrzymali do kontroli kierującego ciężarówką, którym okazał się 17-latek. Na domiar złego transportował on niewłaściwie zabezpieczony, sypki ładunek. Funkcjonariusze ustalili, że pojazd udostępnił nieletniemu jego ojciec.


Stracił prawko i przyznał, że słusznie mu zabrano

Stracił prawko i przyznał, że słusznie mu zabrano

2015-07-30 08:20:42

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zatrzymali kolejne prawa jazdy osobom, które nadmiernie przekroczyły prędkość w terenie zabudowanym. 


Biznesmen poszukiwany za oszustwa wpadł w ręce policji

Biznesmen poszukiwany za oszustwa wpadł w ręce policji

2015-07-30 08:19:11

Policjanci Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Olsztynie zatrzymali 37-latka poszukiwanego trzema listami gończymi. Ich podstawą były liczne oszustwa i fałszowanie dokumentów.


Lublin: Dostawca prasy na bakier z prawem

Lublin: Dostawca prasy na bakier z prawem

2015-07-29 12:47:23

Za porysowanie kilku samochodów odpowie 44-letni mieszkaniec Lublina. Dostawca porannej prasy uszkodził cudze auta, bo jak twierdził, parkowały na miejscu przeznaczonym wyłącznie dla jego pojazdu. Straty oszacowane przez poszkodowanych właścicieli aut szacowane są na 3,5 tys. złotych. Za uszkodzenie mienia kodeks karny przewiduje karę do 5 lat więzienia.