Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. "Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski"

Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim nastąpiło - w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - przekazanie obowiązków Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - kończącego kadencję gen. Mieczysława Cieniucha zastąpi na stanowisku gen. broni Mieczysław Gocuł.

 

Ponadto Prezydent RP wręczył akty przedłużenia (do dnia 31 stycznia 2014 r.) kadencji na stanowiskach dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Siły zbrojne były, są i - w moim przekonaniu - zawsze będą jednym z istotnych filarów, na których opiera się gmach państwa polskiego – powiedział podczas uroczystości Prezydent RP.

Jak dodał, w związku z tym Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski, uwagi, szczególnego serca i wysiłku w ramach służenia wspólnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo Ojczyzny.

Bronisław Komorowski dziękował wszystkim za dotychczasowe wysiłki i osiągnięcia w służbie. - W sposób szczególny swoją wdzięczność i jak najserdeczniejsze myśli kieruję do gen. Cieniucha dziękując za czas służby na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, ale także wcześniej, kiedy trzeba było uruchomić niełatwą, obarczoną znacznym ryzykiem, nie tylko politycznym, reformę Polskich Sił Zbrojnych w latach 2000-2001 – zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza zmiana na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, jak i przedłużenie czasu pełnienia obowiązków dowódców rodzajów Sił Zbrojnych jest elementem przygotowanego szerszego zamysłu głębokiej zmiany w systemie dowodzenia. – Od jakości tej zmiany, ale też od sposobu przeprowadzenia tych zmian bardzo wiele zależy. Jestem przekonany, że dzisiejsze nominacje, jak i te, które są przygotowywane – w perspektywie zmiany systemu organizacji dowodzenia – będą służyły nie tylko stabilizacji Sił Zbrojnych, ale przede wszystkim rozwojowi, zwiększeniu skuteczności i efektywności systemu dowodzenia i całemu systemowi obronnemu kraju - podkreślił.

Bronisław Komorowski dziękował także ministrowi obrony oraz Szefowi BBN za przygotowanie propozycji personalnych, a więc propozycji takiego działania, które gwarantowałoby łagodne przechodzenie w nowy system, także w wymiarze kadrowym.

- Jestem pewien, że wspólnym wysiłkiem uczynimy Polskie Siły Zbrojne jeszcze nowocześniejsze, jeszcze lepiej dowodzone, jeszcze sprawniejsze i dające większe poczucie bezpieczeństwa Narodowi – podkreślił prezydent.

Odchodzący szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch mówił, że w czasie pełnienia przez niego funkcji Szefa Sztabu w Siłach Zbrojnych nastąpiły duże zmiany, był to okres pozytywny dla rozwoju Sił Zbrojnych, jak również ciekawy i interesujący czas służby. Generał dziękował Prezydentowi RP za ciągłe zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa, a szczególnie tą częścią , która dotyczy bezpieczeństwa militarnego.

Gen. broni Mieczysław Gocuł dziękował za okazane mu zaufanie. - Nie ukrywam dumy i radości z objęcia obowiązków Szefa Sztabu Generalnego WP. Jestem przekonany, że powinnością każdego żołnierza - bez względu na stopień i stanowisko - jest permanentne doskonalenie swojego warsztatu służby, podnoszenie kwalifikacji do zajmowania najwyższych stanowisk służbowych – podkreślił.

Gen. Gocuł przyznał, że stanowisko obejmuje też z wielką pokorą mając pełną świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na Szefie Sztabu Generalnego w zakresie funkcjonowania Sił Zbrojnych, ich rozwoju oraz utrzymywaniu ciągłego dyżuru gotowości do wykonywania swoich konstytucyjnych powinności.

Podczas uroczystości obaj generałowie złożyli prezydentowi meldunki o zdaniu i objęciu obowiązków.

W ceremonii wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, ministrowie w KPRP i Doradcy Prezydenta RP oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.


Komentarze

Podobne informacje

Pociąg potrącił trzy osoby. Są w stanie ciężkim

Pociąg potrącił trzy osoby. Są w stanie ciężkim

2015-07-05 12:10:21

W piątkowy wieczór na szlaku kolejowym pomiędzy Zabrzem a Gliwicami doszło do wypadku kolejowego. W wyniku potrącenia przez pociąg ranne zostały 3 osoby. Wśród poszkodowanych są dwie dziewczynki w wieku 6 i 8 lat. Młodsza z nich w stanie ciężkim została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Katowicach.


O krok od tragedii. Chcieli się podpalić!

O krok od tragedii. Chcieli się podpalić!

2015-07-05 12:09:14

Wczoraj toruńscy policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzane o  usiłowanie zabójstwa. Funkcjonariuszy zaalarmowała 41-latka, która poinformowała, że przed chwilą jej mąż razem z córka polali ją łatwopalnym płynem i próbowali podpalić. Kilkanaście minut po zdarzeniu napastnicy byli już w rękach policjantów. 18-latka trafiła do aresztu na najbliższe trzy miesiące. O losie 43-latka sąd zadecyduje dzisiaj.


Przejęte nielegalne papierosy warte ponad milion złotych

Przejęte nielegalne papierosy warte ponad milion złotych

2015-07-05 12:06:27

Blisko 100 tysięcy nielegalnych paczek papierosów o rynkowej wartości 1 miliona 270 tysięcy złotych zabezpieczyli policjanci z Łosic. 32-letni właściciel kontrabandy usłyszał zarzut z kodeksu karno-skarbowego. Grozi mu wysoka grzywna, przepadek towaru i nawet do 3 lat pozbawienia wolności.


Koszalin: Tragedia w Wodnej Dolinie. Utonął 19-latek!

Koszalin: Tragedia w Wodnej Dolinie. Utonął 19-latek!

2015-07-05 12:05:06

W sobotę późnym wieczorem w Koszalinie na kąpielisku Wodna Dolina doszło do tragicznego wypadku. 19-letni koszalinianin utonął w Zalewie.


Zamordowali i spalili ciało 44-latka by ukryć zbrodnie

Zamordowali i spalili ciało 44-latka by ukryć zbrodnie

2015-07-04 12:16:46

Policjanci prowadzili poszukiwania 44-letniego mężczyzny. Jego zaginięcie w kwietniu br. zgłosił kolega - policjant - którego zaniepokoiła nieobecność znajomego. Sprawa prowadzona była wielotorowo, nie wykluczano żadnej z wersji wydarzeń. Czynności policjantów wyjaśniły kulisy zaginięcia mężczyzny. Okazało się, że prawdopodobnie jego zniknięcie to efekt zabójstwa, a jego ciało, żeby ukryć zbrodnię, spalono.


W upały zadbaj także o zwierzęta!!

W upały zadbaj także o zwierzęta!!

2015-07-03 14:00:13

Nad Warszawą przechodzi fala upałów. Te wyjątkowo gorące i słoneczne dni zwierzęta znoszą podobnie źle jak ludzie. Pamiętajmy o ich potrzebach i pomóżmy przetrwać wysokie temperatury.


Rutkowski: Pierwszy z grupy Ludzi-Koni z aktem oskarżenia. Dowody wskazują na to, że powinny być kolejne

Rutkowski: Pierwszy z grupy Ludzi-Koni z aktem oskarżenia. Dowody wskazują na to, że powinny być kolejne

2015-07-02 14:10:12

Marcin C., który zamieszany jest w kradzież 35 tysięcy złotych na autostradzie A4, usłyszał od Prokuratora w Złotoryi zarzuty fałszowania podpisów na dokumentach. Wniosek o kolejne ściganie tego człowieka został wystosowany do Prokuratury w Kielcach.


Zaginiona od wczoraj 11-letnia Kinga dziś odnalazła się. Jest cała i zdrowa!

Zaginiona od wczoraj 11-letnia Kinga dziś odnalazła się. Jest cała i zdrowa!

2015-07-02 13:22:44

Od wczoraj trwały poszukiwania zaginionej 11-letniej Kingi w Woźnikach. Dziś się odnalazła w Częstochowie. Jest cała i zdrowa!


Brawurowa akcja polskich policjantów przy zatrzymaniu bandyty z Łotwy

Brawurowa akcja polskich policjantów przy zatrzymaniu bandyty z Łotwy

2015-07-02 09:21:47

Pińczowscy kryminalni we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji oraz kielecką Sekcją Antyterrorystyczną przeprowadzili udaną akcję zatrzymania obywatela Łotwy, który był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania.


Policjanci z determinacją walczyli o życie kobiety. Udało się!

Policjanci z determinacją walczyli o życie kobiety. Udało się!

2015-07-02 08:18:03

Kobieta powiadomiła męża, że odbierze sobie życie. Ten z kolei poinformował o tym policjantów, którzy natychmiast podjęli działania w celu odnalezienia 35-latki.