Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!

Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. "Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski"

Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim nastąpiło - w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - przekazanie obowiązków Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - kończącego kadencję gen. Mieczysława Cieniucha zastąpi na stanowisku gen. broni Mieczysław Gocuł.

 

Ponadto Prezydent RP wręczył akty przedłużenia (do dnia 31 stycznia 2014 r.) kadencji na stanowiskach dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Siły zbrojne były, są i - w moim przekonaniu - zawsze będą jednym z istotnych filarów, na których opiera się gmach państwa polskiego – powiedział podczas uroczystości Prezydent RP.

Jak dodał, w związku z tym Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski, uwagi, szczególnego serca i wysiłku w ramach służenia wspólnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo Ojczyzny.

Bronisław Komorowski dziękował wszystkim za dotychczasowe wysiłki i osiągnięcia w służbie. - W sposób szczególny swoją wdzięczność i jak najserdeczniejsze myśli kieruję do gen. Cieniucha dziękując za czas służby na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, ale także wcześniej, kiedy trzeba było uruchomić niełatwą, obarczoną znacznym ryzykiem, nie tylko politycznym, reformę Polskich Sił Zbrojnych w latach 2000-2001 – zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza zmiana na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, jak i przedłużenie czasu pełnienia obowiązków dowódców rodzajów Sił Zbrojnych jest elementem przygotowanego szerszego zamysłu głębokiej zmiany w systemie dowodzenia. – Od jakości tej zmiany, ale też od sposobu przeprowadzenia tych zmian bardzo wiele zależy. Jestem przekonany, że dzisiejsze nominacje, jak i te, które są przygotowywane – w perspektywie zmiany systemu organizacji dowodzenia – będą służyły nie tylko stabilizacji Sił Zbrojnych, ale przede wszystkim rozwojowi, zwiększeniu skuteczności i efektywności systemu dowodzenia i całemu systemowi obronnemu kraju - podkreślił.

Bronisław Komorowski dziękował także ministrowi obrony oraz Szefowi BBN za przygotowanie propozycji personalnych, a więc propozycji takiego działania, które gwarantowałoby łagodne przechodzenie w nowy system, także w wymiarze kadrowym.

- Jestem pewien, że wspólnym wysiłkiem uczynimy Polskie Siły Zbrojne jeszcze nowocześniejsze, jeszcze lepiej dowodzone, jeszcze sprawniejsze i dające większe poczucie bezpieczeństwa Narodowi – podkreślił prezydent.

Odchodzący szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch mówił, że w czasie pełnienia przez niego funkcji Szefa Sztabu w Siłach Zbrojnych nastąpiły duże zmiany, był to okres pozytywny dla rozwoju Sił Zbrojnych, jak również ciekawy i interesujący czas służby. Generał dziękował Prezydentowi RP za ciągłe zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa, a szczególnie tą częścią , która dotyczy bezpieczeństwa militarnego.

Gen. broni Mieczysław Gocuł dziękował za okazane mu zaufanie. - Nie ukrywam dumy i radości z objęcia obowiązków Szefa Sztabu Generalnego WP. Jestem przekonany, że powinnością każdego żołnierza - bez względu na stopień i stanowisko - jest permanentne doskonalenie swojego warsztatu służby, podnoszenie kwalifikacji do zajmowania najwyższych stanowisk służbowych – podkreślił.

Gen. Gocuł przyznał, że stanowisko obejmuje też z wielką pokorą mając pełną świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na Szefie Sztabu Generalnego w zakresie funkcjonowania Sił Zbrojnych, ich rozwoju oraz utrzymywaniu ciągłego dyżuru gotowości do wykonywania swoich konstytucyjnych powinności.

Podczas uroczystości obaj generałowie złożyli prezydentowi meldunki o zdaniu i objęciu obowiązków.

W ceremonii wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, ministrowie w KPRP i Doradcy Prezydenta RP oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.


Komentarze

Podobne informacje

Warszawiacy mają nową przeprawę

Warszawiacy mają nową przeprawę

2016-10-25 21:07:55

Ponad trzystumetrowa przeprawa połączyła nadwiślańskie ścieżki. Warszawiacy mogą już swobodnie przemierzyć osiemnastokilometrową trasę od mostu Łazienkowskiego do granic Jabłonny. Kładka Żerańska została we wtorek, 25 października, oficjalnie przekazana mieszkańcom Warszawy.


Przygotowania do budowy II linii metra na Woli

Przygotowania do budowy II linii metra na Woli

2016-10-25 08:56:33

W listopadzie wystartuje budowa zachodniego odcinka II linii metra czyli trzech stacji i tuneli na Woli. Wykonawca rozpocznie prace od dwóch stacji pod ul. Górczewską.


Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw

Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw

2016-10-24 08:44:18

W poniedziałek i wtorek, 24 i 25 października, w PKiN, odbędzie się 13. Ogólnopolska konferencja „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”. To największe w Polsce, coroczne wydarzenie związane z edukacją profesjonalistów zajmujących się problemem przemocy wobec najmłodszych.


Pomoc nadeszła w ostatniej chwili

Pomoc nadeszła w ostatniej chwili

2016-10-24 08:14:58

Dzięki współpracy świętokrzyskich policjantów z Państwową Strażą Pożarną w sobotnie południe udało się odnaleźć 81- letnią kobietę, która zaginęła w piątek. Skrajnie wyczerpaną zaginioną mundurowi odnaleźli w kompleksie leśnym około dwóch kilometrów od domu.


Śląsk: 15-latek zdjęty z dachu! Schował się przed klasówką!

Śląsk: 15-latek zdjęty z dachu! Schował się przed klasówką!

2016-10-22 11:20:34

Policjanci z Czeladzi zostali wezwani na nietypową interwencję. Ze śliskiego dachu jednego z budynków bezpiecznie sprowadzili wystraszonego i zziębniętego 15-latka.


Wszystkich Świętych: Jak dojechać do stołecznych nekropolii?

Wszystkich Świętych: Jak dojechać do stołecznych nekropolii?

2016-10-21 19:40:20

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. W dniach 29–30 października oraz 1 listopada, w pobliżu warszawskich nekropolii priorytet będzie miała komunikacja miejska, ulice przy cmentarzach zostaną wyłączone z ruchu, a w ich pobliżu powstaną parkingi.


Bóg sam wystarcza. Arka Buraka pożegnał dziś Kościół, rodzice, rodzina, przyjaciele i ludzie Krzysztofa Rutkowskiego

Bóg sam wystarcza. Arka Buraka pożegnał dziś Kościół, rodzice, rodzina, przyjaciele i ludzie Krzysztofa Rutkowskiego

2016-10-20 15:40:52

23-latek spoczął dziś wśród strug deszczu na cmentarzu w Żorach. - Gdyby nie było nadziei na życie wieczne, modlitwa i wiara nie miałyby żadnego sensu - mówił nad trumną kapłan z kościoła świętego Filipa i Jakuba w Żorach.


Premier Beata Szydło: Dla rządu współpraca z Radą Dialogu Społecznego jest niezwykle istotna

Premier Beata Szydło: Dla rządu współpraca z Radą Dialogu Społecznego jest niezwykle istotna

2016-10-20 09:27:11

Minister Elżbieta Witek została powołana do składu Rady Dialogu Społecznego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Czas na to, żebyśmy przede wszystkim myśleli o wspieraniu polskich przedsiębiorców – stwierdziła premier Beata Szydło podczas uroczystości. Podkreślała, że wspólnym obowiązkiem rządu i Rady jest dbanie o polskich obywateli.


Zaginiona pod Poznaniem 14-letnia Marysia Byczkowska odnaleziona 400 km od domu

Zaginiona pod Poznaniem 14-letnia Marysia Byczkowska odnaleziona 400 km od domu

2016-10-19 07:22:43

Policja poinformowała, że Marysia Byczkowska odnalazła się cała i zdrowa. Dziewczyna zaginęła w Czerwonaku k. Poznania a odnalazła się w Sandomierzu!


Pogrzeb Arka Buraka w czwartek w Żorach

Pogrzeb Arka Buraka w czwartek w Żorach

2016-10-18 09:22:13

Zakończyły się czynności związane z sekcją zwłok 23-latka. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 12.00 w czwartek 20 października 2016 roku.