Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. "Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski"

Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim nastąpiło - w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - przekazanie obowiązków Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - kończącego kadencję gen. Mieczysława Cieniucha zastąpi na stanowisku gen. broni Mieczysław Gocuł.

 

Ponadto Prezydent RP wręczył akty przedłużenia (do dnia 31 stycznia 2014 r.) kadencji na stanowiskach dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Siły zbrojne były, są i - w moim przekonaniu - zawsze będą jednym z istotnych filarów, na których opiera się gmach państwa polskiego – powiedział podczas uroczystości Prezydent RP.

Jak dodał, w związku z tym Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski, uwagi, szczególnego serca i wysiłku w ramach służenia wspólnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo Ojczyzny.

Bronisław Komorowski dziękował wszystkim za dotychczasowe wysiłki i osiągnięcia w służbie. - W sposób szczególny swoją wdzięczność i jak najserdeczniejsze myśli kieruję do gen. Cieniucha dziękując za czas służby na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, ale także wcześniej, kiedy trzeba było uruchomić niełatwą, obarczoną znacznym ryzykiem, nie tylko politycznym, reformę Polskich Sił Zbrojnych w latach 2000-2001 – zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza zmiana na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, jak i przedłużenie czasu pełnienia obowiązków dowódców rodzajów Sił Zbrojnych jest elementem przygotowanego szerszego zamysłu głębokiej zmiany w systemie dowodzenia. – Od jakości tej zmiany, ale też od sposobu przeprowadzenia tych zmian bardzo wiele zależy. Jestem przekonany, że dzisiejsze nominacje, jak i te, które są przygotowywane – w perspektywie zmiany systemu organizacji dowodzenia – będą służyły nie tylko stabilizacji Sił Zbrojnych, ale przede wszystkim rozwojowi, zwiększeniu skuteczności i efektywności systemu dowodzenia i całemu systemowi obronnemu kraju - podkreślił.

Bronisław Komorowski dziękował także ministrowi obrony oraz Szefowi BBN za przygotowanie propozycji personalnych, a więc propozycji takiego działania, które gwarantowałoby łagodne przechodzenie w nowy system, także w wymiarze kadrowym.

- Jestem pewien, że wspólnym wysiłkiem uczynimy Polskie Siły Zbrojne jeszcze nowocześniejsze, jeszcze lepiej dowodzone, jeszcze sprawniejsze i dające większe poczucie bezpieczeństwa Narodowi – podkreślił prezydent.

Odchodzący szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch mówił, że w czasie pełnienia przez niego funkcji Szefa Sztabu w Siłach Zbrojnych nastąpiły duże zmiany, był to okres pozytywny dla rozwoju Sił Zbrojnych, jak również ciekawy i interesujący czas służby. Generał dziękował Prezydentowi RP za ciągłe zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa, a szczególnie tą częścią , która dotyczy bezpieczeństwa militarnego.

Gen. broni Mieczysław Gocuł dziękował za okazane mu zaufanie. - Nie ukrywam dumy i radości z objęcia obowiązków Szefa Sztabu Generalnego WP. Jestem przekonany, że powinnością każdego żołnierza - bez względu na stopień i stanowisko - jest permanentne doskonalenie swojego warsztatu służby, podnoszenie kwalifikacji do zajmowania najwyższych stanowisk służbowych – podkreślił.

Gen. Gocuł przyznał, że stanowisko obejmuje też z wielką pokorą mając pełną świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na Szefie Sztabu Generalnego w zakresie funkcjonowania Sił Zbrojnych, ich rozwoju oraz utrzymywaniu ciągłego dyżuru gotowości do wykonywania swoich konstytucyjnych powinności.

Podczas uroczystości obaj generałowie złożyli prezydentowi meldunki o zdaniu i objęciu obowiązków.

W ceremonii wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, ministrowie w KPRP i Doradcy Prezydenta RP oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.


Komentarze

Podobne informacje

Przeładowany bus. Kierowca stracił prawo jazdy

Przeładowany bus. Kierowca stracił prawo jazdy

2014-07-30 21:46:44

 Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ze Środy Wlkp. zatrzymali właściciela gospodarstwa rolnego, który nieprawidłowo przewoził pracowników sezonowych. Pasażerowie siedzieli ściśnięci w przedziale pasażerskim bez pasów, a dwóch nastolatków przewożonych było w części ładunkowej pojazdu. Kierowca stracił prawo jazdy. O ostatecznej wysokości kary zadecyduje sąd.


Zatrzymani za napad na salon gier

Zatrzymani za napad na salon gier

2014-07-30 21:41:05

Płoccy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o napad na salon gier. Obaj już zostali tymczasowo aresztowani. Za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia sprawcom grozi do 12 lat więzienia.


Centralne Biuro Śledcze zatrzymało dilerów w drodze na Woodstock

Centralne Biuro Śledcze zatrzymało dilerów w drodze na Woodstock

2014-07-30 21:39:35

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami z KWP w Poznaniu oraz z KMP w Kaliszu zatrzymali grupę pseudokibiców kaliskiego klubu sportowego, którzy od dłuższego czasu przygotowywali się do przystanku Woodstock w dość nietypowy sposób - planowali sprzedawać podczas festiwalu narkotyki.


Spektakl „Młoda Warszawa” i spotkanie z powstańcami

Spektakl „Młoda Warszawa” i spotkanie z powstańcami

2014-07-30 21:22:16

Na pl. Bankowym w stolicy odbył się spektakl „Młoda Warszawa – życie codzienne walczącej stolicy”. W Parku Wolności Prezydent RP spotkał się z powstańcami. W uroczystościach, zorganizowanych w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, udział wzięli wojewoda Jacek Kozłowski i wicewojewoda Dariusz Piątek.


Pirat na motorze. Pędził z zabójczą prędkością, masa wykroczeń

Pirat na motorze. Pędził z zabójczą prędkością, masa wykroczeń

2014-07-29 22:02:27

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, podwójnej linii ciągłej, jechał z nadmierną prędkością. Kierujący motocyklem został zatrzymany przez polkowicką drogówkę na krajowej „trójce”. Policjanci za brawurową jazdę i popełnione wykroczenia ukarali go 1000-złotowym mandatem oraz 25 punktami karnymi. Kierowca straci uprawnienia do kierowania pojazdami i aby je odzyskać, będzie musiał ponownie zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.


Zatrzymany za alarmy bombowe w całej Polsce

Zatrzymany za alarmy bombowe w całej Polsce

2014-07-29 21:37:22

Łódzcy policjanci zatrzymali 41-letniego mieszkańca woj. lubelskiego podejrzanego o fałszywe alarmy bombowe przekazane 22 lipca 2014 roku do licznych instytucji oraz urzędów na terenie całego kraju. Decyzją sądu mężczyzna został już tymczasowo aresztowany na najbliższe 3 miesiące. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.


Odzyskano drogocenny pojazd

Odzyskano drogocenny pojazd

2014-07-29 21:36:25

Policjanci Centralnego Biura Śledczego z Kielc odzyskali specjalistyczny samochód ciężarowy marki "Iveco" o wartości ok. 400 tys. złotych. Jak ustalili śledczy, samochód został skradziony na terenie Włoch na szkodę jednego z tamtejszych przedsiębiorców. Śledczy zatrzymali 3 osoby, zabezpieczyli dokumentację i blisko 8,5 tys. euro. Odzyskany pojazd powróci do prawowitego właściciela


Kolejny cios CBŚ. Plantacja i zatrzymania

Kolejny cios CBŚ. Plantacja i zatrzymania

2014-07-29 21:34:58

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali plantację konopi indyjskich. Funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 600 krzaków rośliny w różnych fazach wzrostu oraz ponad 10 kilogramów konopi w trakcie suszenia. Zarzuty w tej sprawie usłyszał zatrzymany przez policjantów 35-latek. Sąd aresztował go tymczasowo na 3 miesiące.


Szok! Rzucił się na żonę z nożem! Twierdzi, że wbijając w twarz, szyję i klatkę nie chciał zabić

Szok! Rzucił się na żonę z nożem! Twierdzi, że wbijając w twarz, szyję i klatkę nie chciał zabić

2014-07-29 21:29:15

35-letni Ibrahim B. z Gwinei rzucił się z nożem na swoją małżonkę za to, że ta chciała się z nim rozstać. Dźgając ją po szyi, policzku i klatce piersiowej stwierdził, że robił to w sposób, który nie spowodowałby śmierci. Niedoszłemu zabójcy grozi nawet do 25 lat więzienia.


Zaginęła Paulina Panowicz z Gorzowa Wielkopolskiego

Zaginęła Paulina Panowicz z Gorzowa Wielkopolskiego

2014-07-29 19:51:25

Ludzie Krzysztofa Rutkowskiego poszukują zaginionej 23 -latki z Gorzowa Wielkopolskiego. Ktokolwiek posiada jakiekolwiek informacje na temat zaginionej proszony jest o kontakt z biurem detektywistycznym.