Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. "Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski"

Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim nastąpiło - w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - przekazanie obowiązków Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - kończącego kadencję gen. Mieczysława Cieniucha zastąpi na stanowisku gen. broni Mieczysław Gocuł.

 

Ponadto Prezydent RP wręczył akty przedłużenia (do dnia 31 stycznia 2014 r.) kadencji na stanowiskach dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Siły zbrojne były, są i - w moim przekonaniu - zawsze będą jednym z istotnych filarów, na których opiera się gmach państwa polskiego – powiedział podczas uroczystości Prezydent RP.

Jak dodał, w związku z tym Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski, uwagi, szczególnego serca i wysiłku w ramach służenia wspólnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo Ojczyzny.

Bronisław Komorowski dziękował wszystkim za dotychczasowe wysiłki i osiągnięcia w służbie. - W sposób szczególny swoją wdzięczność i jak najserdeczniejsze myśli kieruję do gen. Cieniucha dziękując za czas służby na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, ale także wcześniej, kiedy trzeba było uruchomić niełatwą, obarczoną znacznym ryzykiem, nie tylko politycznym, reformę Polskich Sił Zbrojnych w latach 2000-2001 – zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza zmiana na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, jak i przedłużenie czasu pełnienia obowiązków dowódców rodzajów Sił Zbrojnych jest elementem przygotowanego szerszego zamysłu głębokiej zmiany w systemie dowodzenia. – Od jakości tej zmiany, ale też od sposobu przeprowadzenia tych zmian bardzo wiele zależy. Jestem przekonany, że dzisiejsze nominacje, jak i te, które są przygotowywane – w perspektywie zmiany systemu organizacji dowodzenia – będą służyły nie tylko stabilizacji Sił Zbrojnych, ale przede wszystkim rozwojowi, zwiększeniu skuteczności i efektywności systemu dowodzenia i całemu systemowi obronnemu kraju - podkreślił.

Bronisław Komorowski dziękował także ministrowi obrony oraz Szefowi BBN za przygotowanie propozycji personalnych, a więc propozycji takiego działania, które gwarantowałoby łagodne przechodzenie w nowy system, także w wymiarze kadrowym.

- Jestem pewien, że wspólnym wysiłkiem uczynimy Polskie Siły Zbrojne jeszcze nowocześniejsze, jeszcze lepiej dowodzone, jeszcze sprawniejsze i dające większe poczucie bezpieczeństwa Narodowi – podkreślił prezydent.

Odchodzący szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch mówił, że w czasie pełnienia przez niego funkcji Szefa Sztabu w Siłach Zbrojnych nastąpiły duże zmiany, był to okres pozytywny dla rozwoju Sił Zbrojnych, jak również ciekawy i interesujący czas służby. Generał dziękował Prezydentowi RP za ciągłe zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa, a szczególnie tą częścią , która dotyczy bezpieczeństwa militarnego.

Gen. broni Mieczysław Gocuł dziękował za okazane mu zaufanie. - Nie ukrywam dumy i radości z objęcia obowiązków Szefa Sztabu Generalnego WP. Jestem przekonany, że powinnością każdego żołnierza - bez względu na stopień i stanowisko - jest permanentne doskonalenie swojego warsztatu służby, podnoszenie kwalifikacji do zajmowania najwyższych stanowisk służbowych – podkreślił.

Gen. Gocuł przyznał, że stanowisko obejmuje też z wielką pokorą mając pełną świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na Szefie Sztabu Generalnego w zakresie funkcjonowania Sił Zbrojnych, ich rozwoju oraz utrzymywaniu ciągłego dyżuru gotowości do wykonywania swoich konstytucyjnych powinności.

Podczas uroczystości obaj generałowie złożyli prezydentowi meldunki o zdaniu i objęciu obowiązków.

W ceremonii wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, ministrowie w KPRP i Doradcy Prezydenta RP oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.


Komentarze

Podobne informacje

Dlaczego Kamil zabił rodziców? Jaką rolę odegrała jego dziewczyna Zuzanna?

Dlaczego Kamil zabił rodziców? Jaką rolę odegrała jego dziewczyna Zuzanna?

2014-12-17 09:45:48

Wstrząśnięta Polska próbuje sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego 18-latkowie zasztyletowali rodziców jednego z nich. Policjanci, którzy byli na miejscu zbrodni wciąż nie mogą wyjść z szoku po tym, co zobaczyli.


Zabójca z Czarnkowa zatrzymany! 26-latek trafił do aresztu!

Zabójca z Czarnkowa zatrzymany! 26-latek trafił do aresztu!

2014-12-16 18:43:48

Policjanci z KWP w Poznaniu i KPP w Czarnkowie zatrzymali 15 grudnia podejrzanego o zabójstwo i usiłowanie zabójstwa 26-letniego mieszkańca Czarnkowa. Do zdarzenia doszło 9 grudnia w Czarnkowie. Od tamtej pory mężczyzna był poszukiwany przez policjantów z woj. wielkopolskiego. Za zabójstwo grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.


Przemycali, hodowali i handlowali. Sześć osób w rękach grupy narkotykowej

Przemycali, hodowali i handlowali. Sześć osób w rękach grupy narkotykowej

2014-12-16 18:42:13

Sześć osób podejrzanych o uprawę i handel narkotykami zatrzymali policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową KWP zs. w Radomiu. Wśród zatrzymanych, którzy wpadli w ręce mazowieckich policjantów był również kurier, który przewoził narkotyki z Holandii. Funkcjonariusze zlikwidowali także plantację marihuany. Zatrzymanym grozi do 12 lat więzienia.


Czy film popchnął nastolatka do zabicia swoich rodziców, z pomocą własnej sympatii? Oboje się przyznali!

Czy film popchnął nastolatka do zabicia swoich rodziców, z pomocą własnej sympatii? Oboje się przyznali!

2014-12-16 11:34:42

18-latkowie brutalnie zabili śpiących rodziców chłopaka. Zadawali ciosy nożem, tak jak to wcześniej zobaczyli na filmie.


Świąteczne spotkanie ze świadkami historii

Świąteczne spotkanie ze świadkami historii

2014-12-16 06:03:31

Za nami świąteczne spotkanie z przedstawicielami organizacji kombatanckich i niepodległościowych.


Brytyjscy celnicy i pogranicznicy z Polski o współpracy operacyjno-śledczej

Brytyjscy celnicy i pogranicznicy z Polski o współpracy operacyjno-śledczej

2014-12-16 05:56:32

10 grudnia zakończyła się trzydniowa wizyta oficerów brytyjskiej Straży Granicznej oraz Służby Celnej z Dover. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach współpracy międzynarodowej na szczeblu pionu operacyjno-śledczego.


Przedświąteczne zakupy: Karpia Pałką w łeb

Przedświąteczne zakupy: Karpia Pałką w łeb

2014-12-16 03:16:34

W jednym z koszalińskich hipermarketów karp w promocji. Chętnych nie brakuje. Nasi inspektorzy odebrali kilka zgłoszeń od zrozpaczonych obserwatorów rybiego cierpienia. Wybraliśmy się z inspektorem Kamilem „na zakupy”, aby naocznie stwierdzić jak wygląda sytuacja. Karpie stłoczone w basenie, niektóre pływały już brzuchem do góry. Zapytaliśmy w jaki sposób są sprzedawane(nie dopuszczalne jest pakowanie bezpośrednio do reklamówek).


Nielegalny tytoń i papierosy przejęte w Koninie

Nielegalny tytoń i papierosy przejęte w Koninie

2014-12-16 03:13:13

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Koninie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz Urzędu Kontroli Skarbowej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 22 i 42 lat. Mężczyźni posiadali 123 kilogramy tytoniu i blisko 5 tysięcy paczek papierosów. Wyroby nie posiadały polskich znaków akcyzy, przez co Skarb Państwa utracił ponad 160 tysięcy złotych.


38 osób zatrzymanych za przemyt narkotyków. Wartość przejętych dragów to 2 mln zł

38 osób zatrzymanych za przemyt narkotyków. Wartość przejętych dragów to 2 mln zł

2014-12-16 03:05:09

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego w wyniku akcji przeprowadzonych na terenie kraju zatrzymali 38 osób podejrzanych o przemyt narkotyków. Łącznie zabezpieczono 70 kg marihuany, 1,5 kg kokainy, 3 kg amfetaminy i 4 tys. tabletek ekstazy. Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków to 2 mln złotych.


Mężczyzna potrącony na przejściu dla pieszych przez radiowóz

Mężczyzna potrącony na przejściu dla pieszych przez radiowóz

2014-12-15 12:59:35

Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę w Warszawie. Mężczyzna potrącony na przejściu dla pieszych przy al. Wilanowskiej w stanie krytycznym trafił do szpitala. Nie udało się go uratować.