Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. "Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski"

Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim nastąpiło - w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - przekazanie obowiązków Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - kończącego kadencję gen. Mieczysława Cieniucha zastąpi na stanowisku gen. broni Mieczysław Gocuł.

 

Ponadto Prezydent RP wręczył akty przedłużenia (do dnia 31 stycznia 2014 r.) kadencji na stanowiskach dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Siły zbrojne były, są i - w moim przekonaniu - zawsze będą jednym z istotnych filarów, na których opiera się gmach państwa polskiego – powiedział podczas uroczystości Prezydent RP.

Jak dodał, w związku z tym Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski, uwagi, szczególnego serca i wysiłku w ramach służenia wspólnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo Ojczyzny.

Bronisław Komorowski dziękował wszystkim za dotychczasowe wysiłki i osiągnięcia w służbie. - W sposób szczególny swoją wdzięczność i jak najserdeczniejsze myśli kieruję do gen. Cieniucha dziękując za czas służby na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, ale także wcześniej, kiedy trzeba było uruchomić niełatwą, obarczoną znacznym ryzykiem, nie tylko politycznym, reformę Polskich Sił Zbrojnych w latach 2000-2001 – zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza zmiana na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, jak i przedłużenie czasu pełnienia obowiązków dowódców rodzajów Sił Zbrojnych jest elementem przygotowanego szerszego zamysłu głębokiej zmiany w systemie dowodzenia. – Od jakości tej zmiany, ale też od sposobu przeprowadzenia tych zmian bardzo wiele zależy. Jestem przekonany, że dzisiejsze nominacje, jak i te, które są przygotowywane – w perspektywie zmiany systemu organizacji dowodzenia – będą służyły nie tylko stabilizacji Sił Zbrojnych, ale przede wszystkim rozwojowi, zwiększeniu skuteczności i efektywności systemu dowodzenia i całemu systemowi obronnemu kraju - podkreślił.

Bronisław Komorowski dziękował także ministrowi obrony oraz Szefowi BBN za przygotowanie propozycji personalnych, a więc propozycji takiego działania, które gwarantowałoby łagodne przechodzenie w nowy system, także w wymiarze kadrowym.

- Jestem pewien, że wspólnym wysiłkiem uczynimy Polskie Siły Zbrojne jeszcze nowocześniejsze, jeszcze lepiej dowodzone, jeszcze sprawniejsze i dające większe poczucie bezpieczeństwa Narodowi – podkreślił prezydent.

Odchodzący szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch mówił, że w czasie pełnienia przez niego funkcji Szefa Sztabu w Siłach Zbrojnych nastąpiły duże zmiany, był to okres pozytywny dla rozwoju Sił Zbrojnych, jak również ciekawy i interesujący czas służby. Generał dziękował Prezydentowi RP za ciągłe zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa, a szczególnie tą częścią , która dotyczy bezpieczeństwa militarnego.

Gen. broni Mieczysław Gocuł dziękował za okazane mu zaufanie. - Nie ukrywam dumy i radości z objęcia obowiązków Szefa Sztabu Generalnego WP. Jestem przekonany, że powinnością każdego żołnierza - bez względu na stopień i stanowisko - jest permanentne doskonalenie swojego warsztatu służby, podnoszenie kwalifikacji do zajmowania najwyższych stanowisk służbowych – podkreślił.

Gen. Gocuł przyznał, że stanowisko obejmuje też z wielką pokorą mając pełną świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na Szefie Sztabu Generalnego w zakresie funkcjonowania Sił Zbrojnych, ich rozwoju oraz utrzymywaniu ciągłego dyżuru gotowości do wykonywania swoich konstytucyjnych powinności.

Podczas uroczystości obaj generałowie złożyli prezydentowi meldunki o zdaniu i objęciu obowiązków.

W ceremonii wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, ministrowie w KPRP i Doradcy Prezydenta RP oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.


Komentarze

Podobne informacje

Zamordowała swojego konkubenta. Pokłócili się przy wódce?

Zamordowała swojego konkubenta. Pokłócili się przy wódce?

2015-05-25 12:06:52

W sobotę wieczorem w mieszkaniu na drugim piętrze przy ul. Sikorskiego w Koszalinie doszło do zabójstwa. Zatrzymano 59-latkę, która miała 1,5 promila alkoholu.


Aresztowana za zabójstwo swojego partnera

Aresztowana za zabójstwo swojego partnera

2015-05-25 12:05:48

Kryminalni ze Świętochłowic zatrzymali 21-letnią mieszkankę tego miasta, podejrzaną o zabójstwo swojego partnera. 35-latek zmarł w wyniku ugodzenia nożem. Decyzją sądu kobieta została tymczasowo aresztowana.


Wszczął awanturę w hostelu, w kieszeni miał rewolwer

Wszczął awanturę w hostelu, w kieszeni miał rewolwer

2015-05-25 12:05:06

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali obywatela Ukrainy podejrzewanego o nielegalne posiadanie broni. 44-latek, będąc pod wpływem alkoholu, wszczął awanturę z pracownikiem hostelu. Interweniujący na miejscu zdarzenia strażnicy miejscy ujawnili przy mężczyźnie broń gazową, na którą nie miał zezwolenia. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności.


Kolejna edycja Parszywej Wrak Race

Kolejna edycja Parszywej Wrak Race

2015-05-25 10:33:49

W sobotę w Łasku odbyła się kolejna edycja Parszywej Wrak Race Invades. Początkowo impreza miała odbyć się w Łodzi, jednak na wniosk Łodzkiej Policji została przeniesiona do Łasku.


Bieg charytatywny dla Wojtusia

Bieg charytatywny dla Wojtusia

2015-05-25 10:08:08

Wczoraj od godzin porannych nad zalewem Ozorkowskim odbyła się impreza charytatywna, mająca na celu zbiórkę funduszy na leczenie i turnusy rehabilitacyjne dla Wojtusia Żelechowskiego. Oprócz biegu przełajowego i innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów można było zjeść kiełbaski z grilla, wziąć udział w licytacji różnych przedmiotów, oraz przejechać się samochodem terenowym Grupy Off-Road EZG po pobliskiej żwirowni. Całość imprezy przebiegała w wesołym i rodzinnym nastroju, pozwalającym na relaks i wypoczynek.


Cisza wyborcza trwa do 22:30. Śmierć w lokalu wyborczym

Cisza wyborcza trwa do 22:30. Śmierć w lokalu wyborczym

2015-05-24 21:56:15

Z upoważnienia Państwowej Komisji Wyborczej, w związku z przedłużeniem tzw. ciszy wyborczej, obwodowe komisje wyborcze zobowiązane są do podania do wiadomości publicznej protokołów głosowania nie wcześniej niż o godz. 22.30 - informuje PKW.


Krzysztof Rutkowski oddał dziś swój głos na przyszłego prezydenta

Krzysztof Rutkowski oddał dziś swój głos na przyszłego prezydenta

2015-05-24 21:16:33

Tuż przed godziną 21 w lokalu wyborczym w Łodzi przy ulicy Kościuszki 54, Krzysztof Rutkowski oddał swój głos, w głosowaniu na jednego z dwóch kandydatów na Prezydenta RP.


Kolejni kreatywni już na swoim

Kolejni kreatywni już na swoim

2015-05-23 19:13:56

Zakończyła się XIII edycja akcji Urzędu Miasta Łodzi „Lokale dla kreatywnych", w których do wynajmu było 29 pomieszczeń użytkowych w centrum miasta.


Jedna z największych plantacji marihuany w kraju zlikwidowana! (FOTO)

Jedna z największych plantacji marihuany w kraju zlikwidowana! (FOTO)

2015-05-23 19:10:46

Budynek, w którym znajdowała się uprawa wyglądał jak warsztat samochodowy. Wszędzie leżały części samochodowe i stały auta, które czekały na swoją kolej do naprawy. Ale wnętrze warsztatu kryło niespodziankę. Gdy do środka weszli policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową KWP zs. w Radomiu ubezpieczani przez antyterrorystów zastali kompleksowo przygotowaną plantację konopi indyjskich. 


Zaginieni - nie zapomniani

Zaginieni - nie zapomniani

2015-05-23 19:08:56

25 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Głównym celem tego Dnia jest zwrócenie uwagi na problem zaginionych dzieci. Chcemy także przypominać o potrzebie działań profilaktycznych. Ilość zaginięć dzieci może się obniżyć tylko w efekcie konsekwentnych i długofalowych działań realizowanych przez instytucje europejskie, agendy rządowe, szkoły, organizacje społeczne, policję.