Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. "Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski"

Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim nastąpiło - w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - przekazanie obowiązków Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - kończącego kadencję gen. Mieczysława Cieniucha zastąpi na stanowisku gen. broni Mieczysław Gocuł.

 

Ponadto Prezydent RP wręczył akty przedłużenia (do dnia 31 stycznia 2014 r.) kadencji na stanowiskach dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Siły zbrojne były, są i - w moim przekonaniu - zawsze będą jednym z istotnych filarów, na których opiera się gmach państwa polskiego – powiedział podczas uroczystości Prezydent RP.

Jak dodał, w związku z tym Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski, uwagi, szczególnego serca i wysiłku w ramach służenia wspólnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo Ojczyzny.

Bronisław Komorowski dziękował wszystkim za dotychczasowe wysiłki i osiągnięcia w służbie. - W sposób szczególny swoją wdzięczność i jak najserdeczniejsze myśli kieruję do gen. Cieniucha dziękując za czas służby na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, ale także wcześniej, kiedy trzeba było uruchomić niełatwą, obarczoną znacznym ryzykiem, nie tylko politycznym, reformę Polskich Sił Zbrojnych w latach 2000-2001 – zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza zmiana na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, jak i przedłużenie czasu pełnienia obowiązków dowódców rodzajów Sił Zbrojnych jest elementem przygotowanego szerszego zamysłu głębokiej zmiany w systemie dowodzenia. – Od jakości tej zmiany, ale też od sposobu przeprowadzenia tych zmian bardzo wiele zależy. Jestem przekonany, że dzisiejsze nominacje, jak i te, które są przygotowywane – w perspektywie zmiany systemu organizacji dowodzenia – będą służyły nie tylko stabilizacji Sił Zbrojnych, ale przede wszystkim rozwojowi, zwiększeniu skuteczności i efektywności systemu dowodzenia i całemu systemowi obronnemu kraju - podkreślił.

Bronisław Komorowski dziękował także ministrowi obrony oraz Szefowi BBN za przygotowanie propozycji personalnych, a więc propozycji takiego działania, które gwarantowałoby łagodne przechodzenie w nowy system, także w wymiarze kadrowym.

- Jestem pewien, że wspólnym wysiłkiem uczynimy Polskie Siły Zbrojne jeszcze nowocześniejsze, jeszcze lepiej dowodzone, jeszcze sprawniejsze i dające większe poczucie bezpieczeństwa Narodowi – podkreślił prezydent.

Odchodzący szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch mówił, że w czasie pełnienia przez niego funkcji Szefa Sztabu w Siłach Zbrojnych nastąpiły duże zmiany, był to okres pozytywny dla rozwoju Sił Zbrojnych, jak również ciekawy i interesujący czas służby. Generał dziękował Prezydentowi RP za ciągłe zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa, a szczególnie tą częścią , która dotyczy bezpieczeństwa militarnego.

Gen. broni Mieczysław Gocuł dziękował za okazane mu zaufanie. - Nie ukrywam dumy i radości z objęcia obowiązków Szefa Sztabu Generalnego WP. Jestem przekonany, że powinnością każdego żołnierza - bez względu na stopień i stanowisko - jest permanentne doskonalenie swojego warsztatu służby, podnoszenie kwalifikacji do zajmowania najwyższych stanowisk służbowych – podkreślił.

Gen. Gocuł przyznał, że stanowisko obejmuje też z wielką pokorą mając pełną świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na Szefie Sztabu Generalnego w zakresie funkcjonowania Sił Zbrojnych, ich rozwoju oraz utrzymywaniu ciągłego dyżuru gotowości do wykonywania swoich konstytucyjnych powinności.

Podczas uroczystości obaj generałowie złożyli prezydentowi meldunki o zdaniu i objęciu obowiązków.

W ceremonii wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, ministrowie w KPRP i Doradcy Prezydenta RP oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.


Komentarze

Podobne informacje

Warszawa: Most Grota już poszerzony

Warszawa: Most Grota już poszerzony

2015-03-29 22:30:47

Do konstrukcji dotychczasowego mostu gen. S. Grota-Roweckiego zamontowany został ostatni element konstrukcji poszerzającej. Przeprawa jest teraz szersza o ok. 10 m niż była przed remontem.


Wrocław: Przejęte dopalacze warte ponad milion złotych!

Wrocław: Przejęte dopalacze warte ponad milion złotych!

2015-03-29 22:27:28

Wrocławscy policjanci przechwycili kolejną partię dopalaczy. W jednym z mieszkań wynajmowanych na terenie miasta funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 22 tys. sztuk środków, których wartość szacuje się na kwotę około 1,5 miliona złotych. Substancje rozprowadzane były poprzez sprzedaż wysyłkową. W wyniku przeprowadzonej realizacji zatrzymano też kobietę, podejrzewaną o ich sprzedaż.


Rodzice śp. Jakuba Kazała dociekają prawdy w Białej Rawskiej

Rodzice śp. Jakuba Kazała dociekają prawdy w Białej Rawskiej

2015-03-28 22:39:55

W nocy z 26 na 27 grudnia 2014 roku w Białej Rawskiej zaginął 20-letni Jakub Kazała. Po wyjściu z imprezy, tzw. domówki, urwał się z nim kontakt i ślad po nim zaginął. Ostatnią osobą, która wówczas widziała się z Kubą, była jego dziewczyna. Niestety nie wie, co się stało…

 

Poszukiwania wszczęto od razu. Zarówno rodzina, znajomi, jak też Policja przy współpracy z OSP i innymi jednostkami przeszukiwali miasto.

14 stycznia 2015 roku w okolicach bagiennego terenu odnajdują się kluczyki do samochodu i but Jakuba, natomiast kilka dni później – 20 stycznia – poszukujący znajdują ciało zaginionego.

Kuba na co dzień mieszkał w miejscowości Świdrygały. Pracował i studiował. Był zasadniczy, opanowany i prawy oraz z planami na przyszłość.

Wielu zadaje sobie pytanie, w jaki sposób doszło do zaginięcia, a przede wszystkim śmierci. Na to pytanie po dzień dzisiejszy nie ma odpowiedzi. Rodzice śp. Jakuba Kazała dociekają prawdy w Białej Rawskiej.

O wszelkich nowych informacjach związanych z tą sprawą będziemy informować na bieżąco, również poprzez naszago Facebooka.


Zmiana czasu na letni: w ten weekend śpimy o godzinę krócej

Zmiana czasu na letni: w ten weekend śpimy o godzinę krócej

2015-03-28 15:12:36

W nocy z soboty na niedzielę (28-29 marca) przechodzimy z czasu zimowego na letni. Wskazówki zegarów przestawimy z godziny 2.00 na 3.00.


Przejmowali lokale. Wykorzystywali trudną sytuację właścicieli

Przejmowali lokale. Wykorzystywali trudną sytuację właścicieli

2015-03-28 15:11:39

Funkcjonariusze z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Szczecinie zatrzymali 6 osób, którym przedstawione zostały zarzuty popełnienia wspólnie i w porozumieniu czynów polegających na dokonywaniu oszustw związanych z pozbawieniem osób pokrzywdzonych przysługujących im tytułów prawnych do lokali.


26-latka zatrzymana za zabójstwo noworodka! Ciało znaleziono w styczniu

26-latka zatrzymana za zabójstwo noworodka! Ciało znaleziono w styczniu

2015-03-28 15:10:23

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Turku ściśle współpracując z Prokuraturą Okręgową w Koninie zatrzymali 26-letnią kobietę. Ma to związek z odnalezionymi w styczniu br. zwłokami noworodka. Mieszkanka Turku, matka dziecka, usłyszała zarzut zabójstwa. Grozi jej kara nawet dożywotniego więzienia.


Zatrzymani za napad na jubilera pod Łodzią!

Zatrzymani za napad na jubilera pod Łodzią!

2015-03-28 15:09:32

20 marca, tuż po godzinie 11, dwóch zamaskowanych mężczyzn wtargnęło do sklepu jubilerskiego w Wieruszowie, obezwładniając sprzedającą uderzeniem w głowę i grożąc przedmiotem przypominającym broń palną. Rabusie rozbili szyby w ladzie wystawowej i zrabowali złotą biżuterię wartości blisko 50 tysięcy złotych. Sprawcy zostali zatrzymani.


Krapkowice pożegnały 15-letnią Wiktorię Cichocką. Dziś pogrzeb na Mazurach

Krapkowice pożegnały 15-letnią Wiktorię Cichocką. Dziś pogrzeb na Mazurach

2015-03-27 10:22:07

Koledzy, koleżanki, znajomi i zwykli mieszkańcy Krapkowic w woj. opolskim pożegnali wczoraj zamordowaną 15-letną Wiktorię Cichocką. Dziś dziewczyna spocznie na cmentarzu w Biskupcu Pomorskim w woj. Warmińsko-Mazurskim.


Czy Wiktoria Cichocka została zamordowana przez kogoś znajomego?

Czy Wiktoria Cichocka została zamordowana przez kogoś znajomego?

2015-03-26 14:06:06

Według najnowszych hipotez śledczych, 15-letnia Witkoria Cichocka została zamordowana przez kogoś z bliskiego otoczenia. W dniu swojego zaginięcia dziewczyna kłóciła się z mężczyzną, którego najwyraźniej znała.


Gorąca atmosfera na konferencji Rutkowskiego dotyczącej serii podpaleń w Zelowie. Kto i dlaczego nie chce ścigać sprawców?

Gorąca atmosfera na konferencji Rutkowskiego dotyczącej serii podpaleń w Zelowie. Kto i dlaczego nie chce ścigać sprawców?

2015-03-26 13:44:00

Krzysztof Rutkowski wspiera działania przedsiębiorcy z Zelowa w województwie Łódzkim, który nie może doprosić się pomocy ze strony organów ścigania. Dramatyczna sytuacja znalazła swoje odzwierciedlenie na konferencji prasowej.