Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. "Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski"

Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim nastąpiło - w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - przekazanie obowiązków Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - kończącego kadencję gen. Mieczysława Cieniucha zastąpi na stanowisku gen. broni Mieczysław Gocuł.

 

Ponadto Prezydent RP wręczył akty przedłużenia (do dnia 31 stycznia 2014 r.) kadencji na stanowiskach dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Siły zbrojne były, są i - w moim przekonaniu - zawsze będą jednym z istotnych filarów, na których opiera się gmach państwa polskiego – powiedział podczas uroczystości Prezydent RP.

Jak dodał, w związku z tym Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski, uwagi, szczególnego serca i wysiłku w ramach służenia wspólnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo Ojczyzny.

Bronisław Komorowski dziękował wszystkim za dotychczasowe wysiłki i osiągnięcia w służbie. - W sposób szczególny swoją wdzięczność i jak najserdeczniejsze myśli kieruję do gen. Cieniucha dziękując za czas służby na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, ale także wcześniej, kiedy trzeba było uruchomić niełatwą, obarczoną znacznym ryzykiem, nie tylko politycznym, reformę Polskich Sił Zbrojnych w latach 2000-2001 – zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza zmiana na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, jak i przedłużenie czasu pełnienia obowiązków dowódców rodzajów Sił Zbrojnych jest elementem przygotowanego szerszego zamysłu głębokiej zmiany w systemie dowodzenia. – Od jakości tej zmiany, ale też od sposobu przeprowadzenia tych zmian bardzo wiele zależy. Jestem przekonany, że dzisiejsze nominacje, jak i te, które są przygotowywane – w perspektywie zmiany systemu organizacji dowodzenia – będą służyły nie tylko stabilizacji Sił Zbrojnych, ale przede wszystkim rozwojowi, zwiększeniu skuteczności i efektywności systemu dowodzenia i całemu systemowi obronnemu kraju - podkreślił.

Bronisław Komorowski dziękował także ministrowi obrony oraz Szefowi BBN za przygotowanie propozycji personalnych, a więc propozycji takiego działania, które gwarantowałoby łagodne przechodzenie w nowy system, także w wymiarze kadrowym.

- Jestem pewien, że wspólnym wysiłkiem uczynimy Polskie Siły Zbrojne jeszcze nowocześniejsze, jeszcze lepiej dowodzone, jeszcze sprawniejsze i dające większe poczucie bezpieczeństwa Narodowi – podkreślił prezydent.

Odchodzący szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch mówił, że w czasie pełnienia przez niego funkcji Szefa Sztabu w Siłach Zbrojnych nastąpiły duże zmiany, był to okres pozytywny dla rozwoju Sił Zbrojnych, jak również ciekawy i interesujący czas służby. Generał dziękował Prezydentowi RP za ciągłe zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa, a szczególnie tą częścią , która dotyczy bezpieczeństwa militarnego.

Gen. broni Mieczysław Gocuł dziękował za okazane mu zaufanie. - Nie ukrywam dumy i radości z objęcia obowiązków Szefa Sztabu Generalnego WP. Jestem przekonany, że powinnością każdego żołnierza - bez względu na stopień i stanowisko - jest permanentne doskonalenie swojego warsztatu służby, podnoszenie kwalifikacji do zajmowania najwyższych stanowisk służbowych – podkreślił.

Gen. Gocuł przyznał, że stanowisko obejmuje też z wielką pokorą mając pełną świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na Szefie Sztabu Generalnego w zakresie funkcjonowania Sił Zbrojnych, ich rozwoju oraz utrzymywaniu ciągłego dyżuru gotowości do wykonywania swoich konstytucyjnych powinności.

Podczas uroczystości obaj generałowie złożyli prezydentowi meldunki o zdaniu i objęciu obowiązków.

W ceremonii wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, ministrowie w KPRP i Doradcy Prezydenta RP oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.


Komentarze

Podobne informacje

Utrzymanie wyższych stawek VAT będzie kosztować gospodarstwa domowe 4 mld zł rocznie

Utrzymanie wyższych stawek VAT będzie kosztować gospodarstwa domowe 4 mld zł rocznie

2015-03-05 15:25:59

Dodatkowe 4 mld zł rocznie przekażą do budżetu gospodarstwa domowe z powodu utrzymania wyższych stawek VAT do 2016 roku – wynika z raportu Centrum Analiz Ekonomicznych. Najbardziej podatkiem obciążona jest grupa 10 proc. najbiedniejszych gospodarstw – w ramach VAT oddają ponad 16 proc. swoich dochodów do dyspozycji.


Warszawa: Ćwiczenia służb w II linii metra. Otwarcie 14.03

Warszawa: Ćwiczenia służb w II linii metra. Otwarcie 14.03

2015-03-04 21:39:19

Na polecenie Prezydent m.st. Warszawy w II linii metra odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych. Podczas ćwiczeń pod kryptonimem "Kret II" sprawdzono funkcjonowanie procedur i skuteczność działań służb ratowniczych i porządkowych. Scenariusz treningu został opracowany tak, aby odzwierciedlał możliwy, rzeczywisty wypadek.


Broń palna i amunicja w mieszkaniu bez zezwolenia

Broń palna i amunicja w mieszkaniu bez zezwolenia

2015-03-04 21:32:51

Nawet do 8 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie zatrzymanemu przez górowskich policjantów, który podejrzany jest o nielegalne posiadanie broni i amunicji. Funkcjonariusze w jego domu ujawnili i zabezpieczyli łącznie 3 sztuki broni palnej, w tym 2 sztuki broni gazowej, i ponad 100 sztuk amunicji. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. O dalszym losie zatrzymanego zdecyduje sąd.


Kret sprawdził działanie służb ratowniczych

Kret sprawdził działanie służb ratowniczych

2015-03-04 21:27:02

Na polecenie Prezydent m.st. Warszawy na II linii metra odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych. Podczas ćwiczeń pod kryptonimem Kret II sprawdzono funkcjonowanie procedur i skuteczność działań służb ratowniczych i porządkowych.


Bezpłatne zabiegi dla zwierząt już wkrótce

Bezpłatne zabiegi dla zwierząt już wkrótce

2015-03-04 21:26:06

Już wkrótce warszawiacy bezpłatnie wysterylizują lub wykastrują, a także zaczipują swoje psy i koty. Trwają przetargi, które pozwolą wyłonić lecznice dla zwierząt, w których świadczone będą usługi. Start obu akcji planowany jest w kwietniu.


Policjanci CBŚP rozbili zorganizowaną grupę, która czerpała korzyści z cudzego nierządu

Policjanci CBŚP rozbili zorganizowaną grupę, która czerpała korzyści z cudzego nierządu

2015-03-04 13:58:00

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji w wyniku przeprowadzonej realizacji zatrzymali dziesięć osób, działających w zorganizowanej grupie przestępczej, która na terenie Radomia zajmowała się czerpaniem korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby. W ręce policjantów wpadli także dwaj liderzy grupy, wobec których sąd zastosował tymczasowy areszt.


Maja Plich, narzeczona detektywa Krzysztofa Rutkowskiego sama została detektywem. Właśnie odebrała odznakę.

Maja Plich, narzeczona detektywa Krzysztofa Rutkowskiego sama została detektywem. Właśnie odebrała odznakę.

2015-03-03 13:01:49

Maja Plich przznaje, że prowadzi już swoje pierwsze sprawy. Zaznacza, że nie zamierza konkurować z Krzysztofem Rutkowskim, planuje raczej pomagać mu w rozwiązywaniu spraw.


Dolny Śląsk: Czy policjanci torturowali młodzież? Czy funkcjonariusz mścił się za swojego syna?

Dolny Śląsk: Czy policjanci torturowali młodzież? Czy funkcjonariusz mścił się za swojego syna?

2015-03-03 12:53:48

Kolejne szokujące informacje związane z pracą policjantów podległych Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Publikujemy artykuł z portalu mojaolesnica.pl, który trudne do pojęcia zachowanie policjantów.


Zmarły Robert Czajkowski i bokser Sebastian G. dziś w

Zmarły Robert Czajkowski i bokser Sebastian G. dziś w "Ekspresie Reporterów"

2015-03-03 12:43:06

Tydzień temu odbyła się rozprawa, podczas której Sebastian G. był sądzony w związku ze śmiercią Roberta Czajkowskiego.


Policjanci uratowali 7-miesięczne dziecko – ojciec groził, że wyrzuci je przez okno

Policjanci uratowali 7-miesięczne dziecko – ojciec groził, że wyrzuci je przez okno

2015-03-02 16:17:08

Legniccy policjanci podjęli interwencję wobec mężczyzny, który siedząc na parapecie i trzymając w rękach synka groził, że go wyrzuci. Gdy jedni funkcjonariusze po wejściu do mieszkania rozmawiali z mężczyzną, inni by zapobiec tragedii, zabezpieczali miejsce na ulicy pod oknem.