Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!

Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. "Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski"

Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim nastąpiło - w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - przekazanie obowiązków Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - kończącego kadencję gen. Mieczysława Cieniucha zastąpi na stanowisku gen. broni Mieczysław Gocuł.

 

Ponadto Prezydent RP wręczył akty przedłużenia (do dnia 31 stycznia 2014 r.) kadencji na stanowiskach dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Siły zbrojne były, są i - w moim przekonaniu - zawsze będą jednym z istotnych filarów, na których opiera się gmach państwa polskiego – powiedział podczas uroczystości Prezydent RP.

Jak dodał, w związku z tym Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski, uwagi, szczególnego serca i wysiłku w ramach służenia wspólnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo Ojczyzny.

Bronisław Komorowski dziękował wszystkim za dotychczasowe wysiłki i osiągnięcia w służbie. - W sposób szczególny swoją wdzięczność i jak najserdeczniejsze myśli kieruję do gen. Cieniucha dziękując za czas służby na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, ale także wcześniej, kiedy trzeba było uruchomić niełatwą, obarczoną znacznym ryzykiem, nie tylko politycznym, reformę Polskich Sił Zbrojnych w latach 2000-2001 – zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza zmiana na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, jak i przedłużenie czasu pełnienia obowiązków dowódców rodzajów Sił Zbrojnych jest elementem przygotowanego szerszego zamysłu głębokiej zmiany w systemie dowodzenia. – Od jakości tej zmiany, ale też od sposobu przeprowadzenia tych zmian bardzo wiele zależy. Jestem przekonany, że dzisiejsze nominacje, jak i te, które są przygotowywane – w perspektywie zmiany systemu organizacji dowodzenia – będą służyły nie tylko stabilizacji Sił Zbrojnych, ale przede wszystkim rozwojowi, zwiększeniu skuteczności i efektywności systemu dowodzenia i całemu systemowi obronnemu kraju - podkreślił.

Bronisław Komorowski dziękował także ministrowi obrony oraz Szefowi BBN za przygotowanie propozycji personalnych, a więc propozycji takiego działania, które gwarantowałoby łagodne przechodzenie w nowy system, także w wymiarze kadrowym.

- Jestem pewien, że wspólnym wysiłkiem uczynimy Polskie Siły Zbrojne jeszcze nowocześniejsze, jeszcze lepiej dowodzone, jeszcze sprawniejsze i dające większe poczucie bezpieczeństwa Narodowi – podkreślił prezydent.

Odchodzący szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch mówił, że w czasie pełnienia przez niego funkcji Szefa Sztabu w Siłach Zbrojnych nastąpiły duże zmiany, był to okres pozytywny dla rozwoju Sił Zbrojnych, jak również ciekawy i interesujący czas służby. Generał dziękował Prezydentowi RP za ciągłe zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa, a szczególnie tą częścią , która dotyczy bezpieczeństwa militarnego.

Gen. broni Mieczysław Gocuł dziękował za okazane mu zaufanie. - Nie ukrywam dumy i radości z objęcia obowiązków Szefa Sztabu Generalnego WP. Jestem przekonany, że powinnością każdego żołnierza - bez względu na stopień i stanowisko - jest permanentne doskonalenie swojego warsztatu służby, podnoszenie kwalifikacji do zajmowania najwyższych stanowisk służbowych – podkreślił.

Gen. Gocuł przyznał, że stanowisko obejmuje też z wielką pokorą mając pełną świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na Szefie Sztabu Generalnego w zakresie funkcjonowania Sił Zbrojnych, ich rozwoju oraz utrzymywaniu ciągłego dyżuru gotowości do wykonywania swoich konstytucyjnych powinności.

Podczas uroczystości obaj generałowie złożyli prezydentowi meldunki o zdaniu i objęciu obowiązków.

W ceremonii wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, ministrowie w KPRP i Doradcy Prezydenta RP oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.


Komentarze

Podobne informacje

Poznań - Policjanci poszukują zaginionego rodzeństwa!

Poznań - Policjanci poszukują zaginionego rodzeństwa!

2016-06-29 16:51:34

Policjanci z Komisariatu Policji Poznań – Wilda poszukują zaginionego rodzeństwa: 33-letniej Moniki Dudy oraz jej przyrodniego brata Michała Jankowskiego lat 17. Zaginieni ostatni raz widziani byli 22 czerwca na ul. Fabrycznej w Poznaniu. Od tamtego czasu nie powrócili do miejsca zamieszkania i nie nawiązali kontaktu z rodziną. Rysopisy zaginionych:


W środę próba wyjścia zza krat kolejnego więźnia. Czy prokurator z Gorzowa Maciej Sumko przygotował się do tak trudnej rozprawy? Bo ofierze Adama J. oświadczył, że nie wie o co chodzi!

W środę próba wyjścia zza krat kolejnego więźnia. Czy prokurator z Gorzowa Maciej Sumko przygotował się do tak trudnej rozprawy? Bo ofierze Adama J. oświadczył, że nie wie o co chodzi!

2016-06-28 20:39:58

Adam J. wymknął się z zasadzki zastawionej przez niemieckich policjantów w Berlinie. Uciekł niemal zabijając niemieckiego oficera. Kiedy był na przepustce spłonęło auto człowiekowi, który wskazuje na jego przestępcze działania.


Kompletnie pijany proponował 200 złotych łapówki!

Kompletnie pijany proponował 200 złotych łapówki!

2016-06-28 20:12:20

Jechał drogą W-151 z Barlinka w kierunku Choszczna. Za Pełczycami stracił panowanie nad kierowanym przez siebie ciągnikiem siodłowym z naczepą. Zjechał na przeciwległy pas jezdni a następnie do przydrożnego rowu. Nie odniósł żadnych obrażeń. Policjantom tłumaczył, że w trakcie jazdy rozmawiał przez telefon i zagapił się.


Rozbita grupa przestępcza. Zatrzymano kilkadziesiąt osób ze Szczecina i okolic

Rozbita grupa przestępcza. Zatrzymano kilkadziesiąt osób ze Szczecina i okolic

2016-06-28 20:09:47

Funkcjonariusze Policji z KWP w Szczecinie zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą licząca kilkadziesiąt osób, której członkowie zajmowali się handlem znacznymi ilościami narkotyków. Sprawcy działali na terenie kilku powiatów naszego województwa, między innymi na terenie Myśliborza, Choszczna, Pyrzyc i Gryfina. W sprawie tej w chwili obecnej występuje 26 podejrzanych, z których 17 pozostaje tymczasowo aresztowanych.


Czarne punkty nad wodą!

Czarne punkty nad wodą!

2016-06-28 20:07:24

W tym roku w Warszawie zostanie odnowionych 13 tablic ostrzegawczych. Od siedmiu lat samorząd województwa mazowieckiego wspólnie ze stołeczną i mazowiecką policją oznacza tzw. czarnymi punktami miejsca, w których doszło do największej liczby wypadków nad wodą. Problematyce tej była poświęcona konferencja prasowa, która odbyła się dziś w Komisariacie Rzecznym Policji w Warszawie.


Gigantyczna kradzież w Nowej Soli. W środę konferencja Krzysztofa Rutkowskiego w Zielonej Górze

Gigantyczna kradzież w Nowej Soli. W środę konferencja Krzysztofa Rutkowskiego w Zielonej Górze

2016-06-28 20:06:00

Biuro Detektywistyczne Rutkowski organizuje spotkanie dla dziennikarzy w związku z  gigantyczną kradzieżą pół miliona złotych, która miała miejsce w Nowej Soli na osiedlu domów jednorodzinnych.


Rozprawa apelacyjna skandalicznie skazanej Bożeny Zalewskiej dziś odwołana! Sędzia Elżbieta Marcinkowska wycofała się z jej rozpatrywania. Czy Sąd Okręgowy w Świdnicy okłamał w tej sprawie dziennikarza?

Rozprawa apelacyjna skandalicznie skazanej Bożeny Zalewskiej dziś odwołana! Sędzia Elżbieta Marcinkowska wycofała się z jej rozpatrywania. Czy Sąd Okręgowy w Świdnicy okłamał w tej sprawie dziennikarza?

2016-06-28 09:24:57

Z rozpoznawania dzisiaj sprawy wycofała się sędzia Elżbieta Marcinkowska, która na poprzedniej apelacji wyrzuciła z sali dziennikarzy. A skandaliczny wyrok, sprzeczny z regułami wolności i szanowaniem praw człowieka, utajniła!


Szczęśliwy finał poszukiwań 80-latka z gminy Ćmielów

Szczęśliwy finał poszukiwań 80-latka z gminy Ćmielów

2016-06-27 20:29:06

W miniony piątek blisko 30 ostrowieckich policjantów poszukiwało schorowanego 80-letniego mieszkańca gminy Ćmielów. Dzięki natychmiastowym działaniom, mężczyzna został szczęśliwie odnaleziony po niespełna 2 godzinach od rozpoczęcia poszukiwań. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.


Czołowe zderzenie forda z TIR'em! Nie żyje 17-latka

Czołowe zderzenie forda z TIR'em! Nie żyje 17-latka

2016-06-27 07:23:01

W niedzielę około godziny 3 nad ranem w miejscowości Sielce, kierujący fordem fokusem z nieustalonych przyczyn zjechał na lewy pas i czołowo zderzył się z „ciężarowym” dafem. To wstępne ustalenia policjantów z puławskiej „drogówki”. W wyniku wypadku śmierć poniosła 17-letnia pasażerka forda. Dwaj kolejni pasażerowie zostali ranni. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego wypadku.


Apel o rozsądek podczas wakacyjnego wypoczynku!

Apel o rozsądek podczas wakacyjnego wypoczynku!

2016-06-27 07:21:51

Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą zminimalizuje ryzyko zagrożeń. Od maja utonęło już blisko 100 osób – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA obejrzał również pokazy ratownictwa wodnego nad Jeziorem Zegrzyńskim. Towarzyszył mu Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.