Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. "Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski"

Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim nastąpiło - w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - przekazanie obowiązków Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - kończącego kadencję gen. Mieczysława Cieniucha zastąpi na stanowisku gen. broni Mieczysław Gocuł.

 

Ponadto Prezydent RP wręczył akty przedłużenia (do dnia 31 stycznia 2014 r.) kadencji na stanowiskach dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Siły zbrojne były, są i - w moim przekonaniu - zawsze będą jednym z istotnych filarów, na których opiera się gmach państwa polskiego – powiedział podczas uroczystości Prezydent RP.

Jak dodał, w związku z tym Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski, uwagi, szczególnego serca i wysiłku w ramach służenia wspólnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo Ojczyzny.

Bronisław Komorowski dziękował wszystkim za dotychczasowe wysiłki i osiągnięcia w służbie. - W sposób szczególny swoją wdzięczność i jak najserdeczniejsze myśli kieruję do gen. Cieniucha dziękując za czas służby na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, ale także wcześniej, kiedy trzeba było uruchomić niełatwą, obarczoną znacznym ryzykiem, nie tylko politycznym, reformę Polskich Sił Zbrojnych w latach 2000-2001 – zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza zmiana na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, jak i przedłużenie czasu pełnienia obowiązków dowódców rodzajów Sił Zbrojnych jest elementem przygotowanego szerszego zamysłu głębokiej zmiany w systemie dowodzenia. – Od jakości tej zmiany, ale też od sposobu przeprowadzenia tych zmian bardzo wiele zależy. Jestem przekonany, że dzisiejsze nominacje, jak i te, które są przygotowywane – w perspektywie zmiany systemu organizacji dowodzenia – będą służyły nie tylko stabilizacji Sił Zbrojnych, ale przede wszystkim rozwojowi, zwiększeniu skuteczności i efektywności systemu dowodzenia i całemu systemowi obronnemu kraju - podkreślił.

Bronisław Komorowski dziękował także ministrowi obrony oraz Szefowi BBN za przygotowanie propozycji personalnych, a więc propozycji takiego działania, które gwarantowałoby łagodne przechodzenie w nowy system, także w wymiarze kadrowym.

- Jestem pewien, że wspólnym wysiłkiem uczynimy Polskie Siły Zbrojne jeszcze nowocześniejsze, jeszcze lepiej dowodzone, jeszcze sprawniejsze i dające większe poczucie bezpieczeństwa Narodowi – podkreślił prezydent.

Odchodzący szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch mówił, że w czasie pełnienia przez niego funkcji Szefa Sztabu w Siłach Zbrojnych nastąpiły duże zmiany, był to okres pozytywny dla rozwoju Sił Zbrojnych, jak również ciekawy i interesujący czas służby. Generał dziękował Prezydentowi RP za ciągłe zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa, a szczególnie tą częścią , która dotyczy bezpieczeństwa militarnego.

Gen. broni Mieczysław Gocuł dziękował za okazane mu zaufanie. - Nie ukrywam dumy i radości z objęcia obowiązków Szefa Sztabu Generalnego WP. Jestem przekonany, że powinnością każdego żołnierza - bez względu na stopień i stanowisko - jest permanentne doskonalenie swojego warsztatu służby, podnoszenie kwalifikacji do zajmowania najwyższych stanowisk służbowych – podkreślił.

Gen. Gocuł przyznał, że stanowisko obejmuje też z wielką pokorą mając pełną świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na Szefie Sztabu Generalnego w zakresie funkcjonowania Sił Zbrojnych, ich rozwoju oraz utrzymywaniu ciągłego dyżuru gotowości do wykonywania swoich konstytucyjnych powinności.

Podczas uroczystości obaj generałowie złożyli prezydentowi meldunki o zdaniu i objęciu obowiązków.

W ceremonii wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, ministrowie w KPRP i Doradcy Prezydenta RP oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.


Komentarze

Podobne informacje

Przemycali narkotyki z Czech. Wpadli pod Płockiem

Przemycali narkotyki z Czech. Wpadli pod Płockiem

2014-08-27 19:17:01

Policjanci z Płocka i radomskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o przemyt narkotyków z Czech. Funkcjonariusze znaleźli narkotyki w samochodzie i w miejscach zamieszkania zatrzymanych.  Pod koniec ubiegłego tygodnia w okolicach Płocka policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu KMP w Płocku wraz z funkcjonariuszami z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu zatrzymali citroena, którym poruszali się dwaj mężczyźni.


Milion nielegalnych papierosów i tysiące tabletek

Milion nielegalnych papierosów i tysiące tabletek "extasy"

2014-08-27 18:48:10

Policjanci z Mikołowa i Katowic zlikwidowali nielegalną produkcję i magazyn papierosów. Śledczy przejęli blisko milion "lewych" papierosów, ponad 14 tysięcy tabletek extasy i pół kilograma środków psychotropowych. Stróże prawa zatrzymali 37-letniego mężczyznę. Decyzją sądu został on tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu nawet 10 lat więzienia.


Polska policja przejęła nielegalny arsenał broni

Polska policja przejęła nielegalny arsenał broni

2014-08-27 18:46:38

Policjanci z Komendy Powiatowej w Wolsztynie znaleźli i zabezpieczyli arsenał broni palnej i amunicji oraz wyroby tytoniowe i spirytus bez polskich znaków akcyzowych na terenie posesji w Terespolu i Obrze.


Ćwierć miliona pojazdów w Polsce nie ma polisy OC (video)

Ćwierć miliona pojazdów w Polsce nie ma polisy OC (video)

2014-08-27 11:02:51

W Polsce 200-250 tys. pojazdów nie ma zawartej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Z roku na rok rośnie wartość odszkodowań wypłacanych osobom poszkodowanym przez nieubezpieczonych kierowców.


Zobacz i Przeżyj - wstrząsającym filmem policjanci promują bezpieczeństwo nad wodą (video)

Zobacz i Przeżyj - wstrząsającym filmem policjanci promują bezpieczeństwo nad wodą (video)

2014-08-26 12:55:12

Ktoś, kto ogląda spot reklamujący nową kampanię promującą bezpieczeństwo nad wodą, przygotowaną przez warmińsko-mazurską Policję, w pewnym momencie zaczyna łapać oddech, brakuje mu tchu. To wszystko przez realistycznie nakręconą scenę tonięcia.


Paser i kradzione volvo. Pojazd warty 250 tys. zł odzyskany

Paser i kradzione volvo. Pojazd warty 250 tys. zł odzyskany

2014-08-26 00:37:12

Działania policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu doprowadziły do odzyskania volvo wartego prawie 250 tys. złotych. Samochód został skradziony z posesji na tzw. śpiocha. Funkcjonariusze zatrzymali też mężczyznę podejrzanego o paserstwo. Paweł F. został objęty dozorem policyjnym.


Rewitalizacja centrum Szydłowca: otwarcie hotelu Pod Dębem

Rewitalizacja centrum Szydłowca: otwarcie hotelu Pod Dębem

2014-08-26 00:29:47

Hotel Pod Dębem został odnowiony w ramach rewitalizacji centrum Szydłowca, sfinansowanej ze środków Unii Europejskiej, która przeznaczyła na ten cel 26 mln zł. W uroczystym otwarciu obiektu udział wziął wicewojewoda Dariusz Piątek.


Bezpieczne Wakacje: podsumowanie wakacyjnego cyklu

Bezpieczne Wakacje: podsumowanie wakacyjnego cyklu

2014-08-26 00:28:17

Przez 2 miesiące we współpracy z resortami, instytucjami rządowymi i partnerami społecznymi podpowiadaliśmy, co zrobić, by wakacje były bezpieczne i przyjemne. Teraz czas na podsumowanie wakacyjnego cyklu.


Pod koniec roku spadną ceny działek

Pod koniec roku spadną ceny działek

2014-08-25 16:49:49

W wakacje widać wzmożone zainteresowanie działkami rekreacyjnymi. Taką nieruchomość można kupić w cenie średniej klasy samochodu.


Wpadł 55-latek. Podpalił dom swoich krewnych

Wpadł 55-latek. Podpalił dom swoich krewnych

2014-08-23 23:17:20

Policjanci zatrzymali 55-letniego mieszkańca woj.kujawsko-pomorskiego, który w miejscowości Wielki Garc w gminie Pelplin podpalił dom jednorodzinny. Mężczyzna usłyszy dzisiaj zarzuty.