Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. "Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski"

Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim nastąpiło - w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - przekazanie obowiązków Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - kończącego kadencję gen. Mieczysława Cieniucha zastąpi na stanowisku gen. broni Mieczysław Gocuł.

 

Ponadto Prezydent RP wręczył akty przedłużenia (do dnia 31 stycznia 2014 r.) kadencji na stanowiskach dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Siły zbrojne były, są i - w moim przekonaniu - zawsze będą jednym z istotnych filarów, na których opiera się gmach państwa polskiego – powiedział podczas uroczystości Prezydent RP.

Jak dodał, w związku z tym Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski, uwagi, szczególnego serca i wysiłku w ramach służenia wspólnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo Ojczyzny.

Bronisław Komorowski dziękował wszystkim za dotychczasowe wysiłki i osiągnięcia w służbie. - W sposób szczególny swoją wdzięczność i jak najserdeczniejsze myśli kieruję do gen. Cieniucha dziękując za czas służby na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, ale także wcześniej, kiedy trzeba było uruchomić niełatwą, obarczoną znacznym ryzykiem, nie tylko politycznym, reformę Polskich Sił Zbrojnych w latach 2000-2001 – zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza zmiana na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, jak i przedłużenie czasu pełnienia obowiązków dowódców rodzajów Sił Zbrojnych jest elementem przygotowanego szerszego zamysłu głębokiej zmiany w systemie dowodzenia. – Od jakości tej zmiany, ale też od sposobu przeprowadzenia tych zmian bardzo wiele zależy. Jestem przekonany, że dzisiejsze nominacje, jak i te, które są przygotowywane – w perspektywie zmiany systemu organizacji dowodzenia – będą służyły nie tylko stabilizacji Sił Zbrojnych, ale przede wszystkim rozwojowi, zwiększeniu skuteczności i efektywności systemu dowodzenia i całemu systemowi obronnemu kraju - podkreślił.

Bronisław Komorowski dziękował także ministrowi obrony oraz Szefowi BBN za przygotowanie propozycji personalnych, a więc propozycji takiego działania, które gwarantowałoby łagodne przechodzenie w nowy system, także w wymiarze kadrowym.

- Jestem pewien, że wspólnym wysiłkiem uczynimy Polskie Siły Zbrojne jeszcze nowocześniejsze, jeszcze lepiej dowodzone, jeszcze sprawniejsze i dające większe poczucie bezpieczeństwa Narodowi – podkreślił prezydent.

Odchodzący szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch mówił, że w czasie pełnienia przez niego funkcji Szefa Sztabu w Siłach Zbrojnych nastąpiły duże zmiany, był to okres pozytywny dla rozwoju Sił Zbrojnych, jak również ciekawy i interesujący czas służby. Generał dziękował Prezydentowi RP za ciągłe zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa, a szczególnie tą częścią , która dotyczy bezpieczeństwa militarnego.

Gen. broni Mieczysław Gocuł dziękował za okazane mu zaufanie. - Nie ukrywam dumy i radości z objęcia obowiązków Szefa Sztabu Generalnego WP. Jestem przekonany, że powinnością każdego żołnierza - bez względu na stopień i stanowisko - jest permanentne doskonalenie swojego warsztatu służby, podnoszenie kwalifikacji do zajmowania najwyższych stanowisk służbowych – podkreślił.

Gen. Gocuł przyznał, że stanowisko obejmuje też z wielką pokorą mając pełną świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na Szefie Sztabu Generalnego w zakresie funkcjonowania Sił Zbrojnych, ich rozwoju oraz utrzymywaniu ciągłego dyżuru gotowości do wykonywania swoich konstytucyjnych powinności.

Podczas uroczystości obaj generałowie złożyli prezydentowi meldunki o zdaniu i objęciu obowiązków.

W ceremonii wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, ministrowie w KPRP i Doradcy Prezydenta RP oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.


Komentarze

Podobne informacje

Zmarł minister Władysław Bartoszewski: księga kondolencyjna w Kancelarii Premiera

Zmarł minister Władysław Bartoszewski: księga kondolencyjna w Kancelarii Premiera

2015-04-27 11:02:04

W poniedziałek 27 kwietnia od godziny 16:00 do godziny 22:00 w Kancelarii Premiera zostanie wystawiona księga kondolencyjna po śmierci ministra Władysława Bartoszewskiego.


Flaga ponownie okrążyła świat

Flaga ponownie okrążyła świat

2015-04-27 10:37:44

Uczestnicy akcji „Łódzka flaga na krańcach świata" spotkali się by wspominać podróże z ubiegłego roku. Goście spotkania odwiedzili Węgry, Czechy, Norwegię, Islandię, Turcję, Chiny oraz Amerykę Południową.


Zmarł Władysław Bartoszewski. Pogrzeb w poniedziałek, 4 maja w Alei Zasłużonych na Powązkach

Zmarł Władysław Bartoszewski. Pogrzeb w poniedziałek, 4 maja w Alei Zasłużonych na Powązkach

2015-04-27 10:29:31

W poniedziałek, 4 maja, w Alei Zasłużonych na Powązkach odbędzie się pogrzeb Władysława Bartoszewskiego honorowego obywatela Warszawy. Dziennikarz, historyk, działacz publiczny oraz dyplomata i polityk zmarł 24 kwietnia, w wieku 93 lat.


Areszt dla fałszywego funkcjonariusza CBŚ

Areszt dla fałszywego funkcjonariusza CBŚ

2015-04-27 10:27:34

Chorzowscy policjanci zatrzymali 47-latka podszywającego się pod funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Mężczyzna próbował wyłudzić od 68-letniej mieszkanki Chorzowa ponad 20 tys. złotych. Przed utratą pieniędzy uratowała ją pracownica banku, która zorientowała się, że seniorka może mieć do czynienia z oszustem. Teraz zatrzymanemu mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia.


Okradał pociągi, w których pracował

Okradał pociągi, w których pracował

2015-04-27 10:25:46

Policjanci zwalczający przestępczość przeciwko mieniu wpadli na trop podejrzewanego o kradzież dysków rejestrujących, będących na wyposażeniu wagonów kolejowych. Funkcjonariusze zatrzymali jednego z pracowników. Maciej R. ukradł około 80 takich urządzeń o łącznej wartości 164 tysięcy złotych. Policjanci odzyskali 20 dysków. Zatrzymany usłyszał już zarzut. Za kradzież grozi do 5 lat więzienia.  


Szczęśliwy finał poszukiwań dwóch 10-latków

Szczęśliwy finał poszukiwań dwóch 10-latków

2015-04-27 10:25:06

Przez kilka godzin bielscy policjanci poszukiwali dwóch 10-latków, którzy wyszli z domu na bielskim osiedlu Złote Łany i nie powrócili na noc. W działania zaangażowani byli wszyscy policjanci bielskiego garnizonu oraz mundurowi z oddziału prewencji. Tuż przed północą, dzięki zakrojonym na szeroką skalę poszukiwaniom, chłopcy zostali odnalezieni. Cali i zdrowi wrócili do domu.


Parszywa Wrak Race w Łasku

Parszywa Wrak Race w Łasku

2015-04-26 12:05:30

Wczoraj od godzin porannych w Łasku rozpoczęła sie kolejna edycja Parszywej Wrak Race. Tłumany kurzu, swąd zagotowanych silników, potworny hałas monstrualnych wehikułów, dużo uśmiechu, adrenalina i opanowanie towarzyszyły zawodnikom oraz widowni,  która dopingowała zagorzałych kierowców.


Stargard: O krok od tragedii

Stargard: O krok od tragedii

2015-04-26 02:09:22

Naprawdę można mówić o wielkim szczęściu w nieszczęściu, które spotkało czteroosobową rodzinę jadącą fordem escortem. Ich samochód osobowy zderzył się z pociągiem towarowym. Jednak wskutek zdarzenia nikt nie doznał obrażeń.  


Zaginęła 17-letnia Aleksandra Sochacka z Kołobrzegu

Zaginęła 17-letnia Aleksandra Sochacka z Kołobrzegu

2015-04-26 02:06:49

Policja w Kołobrzegu oraz rodzina i przyjaciele szukają zagionionej 17-latki.


Już widać dach łódzkiego stadionu

Już widać dach łódzkiego stadionu

2015-04-25 09:51:19

Budowa stadionu przy al. Unii idzie pełną parą. Pierwsze przęsła dachu już zaczynają być pokryte membraną. Montaż całego zadaszenia zakończy się w maju. Kolejnym etapem miejskiej inwestycji będzie instalacja krzesełek. Cały czas trwają prace wykończeniowe wewnątrz trybuny oraz związane z budową boiska.