Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. "Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski"

Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim nastąpiło - w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - przekazanie obowiązków Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - kończącego kadencję gen. Mieczysława Cieniucha zastąpi na stanowisku gen. broni Mieczysław Gocuł.

 

Ponadto Prezydent RP wręczył akty przedłużenia (do dnia 31 stycznia 2014 r.) kadencji na stanowiskach dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Siły zbrojne były, są i - w moim przekonaniu - zawsze będą jednym z istotnych filarów, na których opiera się gmach państwa polskiego – powiedział podczas uroczystości Prezydent RP.

Jak dodał, w związku z tym Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski, uwagi, szczególnego serca i wysiłku w ramach służenia wspólnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo Ojczyzny.

Bronisław Komorowski dziękował wszystkim za dotychczasowe wysiłki i osiągnięcia w służbie. - W sposób szczególny swoją wdzięczność i jak najserdeczniejsze myśli kieruję do gen. Cieniucha dziękując za czas służby na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, ale także wcześniej, kiedy trzeba było uruchomić niełatwą, obarczoną znacznym ryzykiem, nie tylko politycznym, reformę Polskich Sił Zbrojnych w latach 2000-2001 – zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza zmiana na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, jak i przedłużenie czasu pełnienia obowiązków dowódców rodzajów Sił Zbrojnych jest elementem przygotowanego szerszego zamysłu głębokiej zmiany w systemie dowodzenia. – Od jakości tej zmiany, ale też od sposobu przeprowadzenia tych zmian bardzo wiele zależy. Jestem przekonany, że dzisiejsze nominacje, jak i te, które są przygotowywane – w perspektywie zmiany systemu organizacji dowodzenia – będą służyły nie tylko stabilizacji Sił Zbrojnych, ale przede wszystkim rozwojowi, zwiększeniu skuteczności i efektywności systemu dowodzenia i całemu systemowi obronnemu kraju - podkreślił.

Bronisław Komorowski dziękował także ministrowi obrony oraz Szefowi BBN za przygotowanie propozycji personalnych, a więc propozycji takiego działania, które gwarantowałoby łagodne przechodzenie w nowy system, także w wymiarze kadrowym.

- Jestem pewien, że wspólnym wysiłkiem uczynimy Polskie Siły Zbrojne jeszcze nowocześniejsze, jeszcze lepiej dowodzone, jeszcze sprawniejsze i dające większe poczucie bezpieczeństwa Narodowi – podkreślił prezydent.

Odchodzący szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch mówił, że w czasie pełnienia przez niego funkcji Szefa Sztabu w Siłach Zbrojnych nastąpiły duże zmiany, był to okres pozytywny dla rozwoju Sił Zbrojnych, jak również ciekawy i interesujący czas służby. Generał dziękował Prezydentowi RP za ciągłe zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa, a szczególnie tą częścią , która dotyczy bezpieczeństwa militarnego.

Gen. broni Mieczysław Gocuł dziękował za okazane mu zaufanie. - Nie ukrywam dumy i radości z objęcia obowiązków Szefa Sztabu Generalnego WP. Jestem przekonany, że powinnością każdego żołnierza - bez względu na stopień i stanowisko - jest permanentne doskonalenie swojego warsztatu służby, podnoszenie kwalifikacji do zajmowania najwyższych stanowisk służbowych – podkreślił.

Gen. Gocuł przyznał, że stanowisko obejmuje też z wielką pokorą mając pełną świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na Szefie Sztabu Generalnego w zakresie funkcjonowania Sił Zbrojnych, ich rozwoju oraz utrzymywaniu ciągłego dyżuru gotowości do wykonywania swoich konstytucyjnych powinności.

Podczas uroczystości obaj generałowie złożyli prezydentowi meldunki o zdaniu i objęciu obowiązków.

W ceremonii wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, ministrowie w KPRP i Doradcy Prezydenta RP oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.


Komentarze

Podobne informacje

Niemal 70 proc. posiadaczy samochodów jest gotowych dopłacić za likwidację szkody bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela, a nie ubezpieczyciela sprawcy

Niemal 70 proc. posiadaczy samochodów jest gotowych dopłacić za likwidację szkody bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela, a nie ubezpieczyciela sprawcy

2014-10-20 12:18:14

Niemal 70 proc. posiadaczy pojazdów jest gotowych dopłacić za opcję bezpośredniej likwidacji szkód. Z badania wynika, że zaakceptują cenę nawet o 10 proc. wyższą, bo w ten sposób zyskują możliwość likwidacji szkody u swojego ubezpieczyciela, a nie ubezpieczyciela sprawcy.


Rośnie liczba wyłudzeń kredytów. Banki nie mają wspólnego i skutecznego systemu zapobiegania oszustwom

Rośnie liczba wyłudzeń kredytów. Banki nie mają wspólnego i skutecznego systemu zapobiegania oszustwom

2014-10-20 11:19:25

Wzrasta liczba wyłudzeń kredytów, szczególnie gotówkowych i ratalnych. Oszuści najczęściej wyłudzają tego typu pożyczki, bo najłatwiej je uzyskać i wydać.


Skargi antyatomowe oddalone! Mieszkańcy nadmorskich kurortów nie składają broni

Skargi antyatomowe oddalone! Mieszkańcy nadmorskich kurortów nie składają broni

2014-10-19 08:19:11

Miała być demonstracja siły, bo do stolicy ruszył autokar mieszkańców gminy Mielno (zachodniopomorskie), ale grupa nie zmiękczyła serc przedstawicieli Temidy.


Utknął na mieliźnie. Pomogła Straż Graniczna

Utknął na mieliźnie. Pomogła Straż Graniczna

2014-10-19 08:17:04

Jednostki pływające Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej SG-006 oraz SG-046 brały udział w akcji ratowniczej kutra rybackiego, który niedaleko Kołobrzegu osiadł na mieliźnie.


Wrzesień na polskich drogach - mniej wypadków, zabitych i rannych

Wrzesień na polskich drogach - mniej wypadków, zabitych i rannych

2014-10-19 08:15:37

Jak wynika z wrześniowych statystyk na polskich drogach dochodzi do mniejszej liczby wypadków. Odnotowano także spadek liczby śmiertelnych ofiar oraz rannych w wypadkach.


Ludzie Rutkowskiego wraz ze Strzelcami i BOR udaremnili atak na elektrownię w Kozienicach

Ludzie Rutkowskiego wraz ze Strzelcami i BOR udaremnili atak na elektrownię w Kozienicach

2014-10-19 08:12:33

Wywiad satelitarny wykrył ruch obcego oddziału na terytorium Rzeczypospolitej. Ustalono, że jest to grupa, która zamierza zaatakować elektrownię w Kozienicach - taki scenariusz miały ćwiczenia, które odbyly się w ramach obchodów 100. rocznicy bitwy pod Laskami-Anielinem!


Trzy ofiary katastrofy w kopalnii Mysłowice-Wesoła

Trzy ofiary katastrofy w kopalnii Mysłowice-Wesoła

2014-10-19 06:50:14

W nocy z piątku na sobotę, w 12. dobie poszukiwań, ratownicy odnaleźli martwego górnika, który zaginął po katastrofie w kopalni Mysłowice-Wesoła. W sobotę zmarł także drugi z górników poparzonych w katastrofie, leczonych w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.


Złodzieje z Kielc wpadli z arsenałem broni

Złodzieje z Kielc wpadli z arsenałem broni

2014-10-19 06:42:53

Policjanci z Kielc i Jędrzejowa zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o dokonanie włamania do domu jednorodzinnego na terenie Jędrzejowa. Sprawcy wpadli na gorącym uczynku. Jeden z mężczyzn odpowie również za nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji - zabezpieczono m.in. pistolety maszynowe AK 47 i Sterling, broń palną krótką, a także wiele istotnych elementów broni oraz różnego kalibru i rodzaju amunicję. Śledczy z Kielc od pewnego czasu zajmowali się sprawą, dotyczącą przestępstw przeciwko mieniu na województwa świętokrzyskiego. Ich ustalenia pozwoliły na trafne wytypowanie miejsca, gdzie sprawcy mogli dokonać kolejnego przestępstwa.


Nowoczesne furgony w zachodniopomorskiej policji! Kia Ceed i Venga w walce z przestępczością

Nowoczesne furgony w zachodniopomorskiej policji! Kia Ceed i Venga w walce z przestępczością

2014-10-19 06:40:03

W Szczecinie odbyło się uroczyste przekazanie policjantom 33 nowych samochodów. Radiowozy trafią do komendy miejskiej. Są to 23 oznakowane kia ceed oraz 10 nieoznakowanych kia venga. Auta są są dynamiczne, wyposażone w szereg nowoczesnych systemów zapewniających policjantom maksymalne bezpieczeństwo i komfort pracy.


Bunt w areszcie śledczym. Ćwiczenia

Bunt w areszcie śledczym. Ćwiczenia "Krata 2014"

2014-10-19 06:37:07

Podejście grupy agresywnych osób w rejon bramy głównej aresztu śledczego w celu wprowadzenia chaosu i żądanie uwolnienia współtowarzyszy osadzonych w areszcie - to jedno z założeń ćwiczeń sztabowych, które odbyły się na terenie Aresztu Śledczego w Bydgoszczy. W szkoleniu tym brali udział bydgoscy policjanci, strażacy oraz służba więzienna. Wczoraj (17.10.2014) w południe na terenie Aresztu Śledczego w Bydgoszczy zostały przeprowadzone ćwiczenia sztabowe pod kryptonimem „Krata 2014”. W ćwiczeniach wzięli udział bydgoscy policjanci, strażacy oraz funkcjonariusze służby więziennej. Głównym celem tych działań była weryfikacja rozwiązań dotyczących prowadzenia działań policyjnych w warunkach sytuacji kryzysowej na terenie przyległym do AŚ w Bydgoszczy oraz ocena procesu decyzyjnego dowódcy akcji policyjnej.