Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. "Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski"

Nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim nastąpiło - w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - przekazanie obowiązków Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - kończącego kadencję gen. Mieczysława Cieniucha zastąpi na stanowisku gen. broni Mieczysław Gocuł.

 

Ponadto Prezydent RP wręczył akty przedłużenia (do dnia 31 stycznia 2014 r.) kadencji na stanowiskach dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Siły zbrojne były, są i - w moim przekonaniu - zawsze będą jednym z istotnych filarów, na których opiera się gmach państwa polskiego – powiedział podczas uroczystości Prezydent RP.

Jak dodał, w związku z tym Siły Zbrojne wymagają szczególnej troski, uwagi, szczególnego serca i wysiłku w ramach służenia wspólnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo Ojczyzny.

Bronisław Komorowski dziękował wszystkim za dotychczasowe wysiłki i osiągnięcia w służbie. - W sposób szczególny swoją wdzięczność i jak najserdeczniejsze myśli kieruję do gen. Cieniucha dziękując za czas służby na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, ale także wcześniej, kiedy trzeba było uruchomić niełatwą, obarczoną znacznym ryzykiem, nie tylko politycznym, reformę Polskich Sił Zbrojnych w latach 2000-2001 – zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza zmiana na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego, jak i przedłużenie czasu pełnienia obowiązków dowódców rodzajów Sił Zbrojnych jest elementem przygotowanego szerszego zamysłu głębokiej zmiany w systemie dowodzenia. – Od jakości tej zmiany, ale też od sposobu przeprowadzenia tych zmian bardzo wiele zależy. Jestem przekonany, że dzisiejsze nominacje, jak i te, które są przygotowywane – w perspektywie zmiany systemu organizacji dowodzenia – będą służyły nie tylko stabilizacji Sił Zbrojnych, ale przede wszystkim rozwojowi, zwiększeniu skuteczności i efektywności systemu dowodzenia i całemu systemowi obronnemu kraju - podkreślił.

Bronisław Komorowski dziękował także ministrowi obrony oraz Szefowi BBN za przygotowanie propozycji personalnych, a więc propozycji takiego działania, które gwarantowałoby łagodne przechodzenie w nowy system, także w wymiarze kadrowym.

- Jestem pewien, że wspólnym wysiłkiem uczynimy Polskie Siły Zbrojne jeszcze nowocześniejsze, jeszcze lepiej dowodzone, jeszcze sprawniejsze i dające większe poczucie bezpieczeństwa Narodowi – podkreślił prezydent.

Odchodzący szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch mówił, że w czasie pełnienia przez niego funkcji Szefa Sztabu w Siłach Zbrojnych nastąpiły duże zmiany, był to okres pozytywny dla rozwoju Sił Zbrojnych, jak również ciekawy i interesujący czas służby. Generał dziękował Prezydentowi RP za ciągłe zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa, a szczególnie tą częścią , która dotyczy bezpieczeństwa militarnego.

Gen. broni Mieczysław Gocuł dziękował za okazane mu zaufanie. - Nie ukrywam dumy i radości z objęcia obowiązków Szefa Sztabu Generalnego WP. Jestem przekonany, że powinnością każdego żołnierza - bez względu na stopień i stanowisko - jest permanentne doskonalenie swojego warsztatu służby, podnoszenie kwalifikacji do zajmowania najwyższych stanowisk służbowych – podkreślił.

Gen. Gocuł przyznał, że stanowisko obejmuje też z wielką pokorą mając pełną świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na Szefie Sztabu Generalnego w zakresie funkcjonowania Sił Zbrojnych, ich rozwoju oraz utrzymywaniu ciągłego dyżuru gotowości do wykonywania swoich konstytucyjnych powinności.

Podczas uroczystości obaj generałowie złożyli prezydentowi meldunki o zdaniu i objęciu obowiązków.

W ceremonii wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, ministrowie w KPRP i Doradcy Prezydenta RP oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Skradzione auto można namierzyć

[VIDEO] Skradzione auto można namierzyć

2015-10-13 10:30:25

Auto było i go nie ma? Nie pomagają alarmy i zabezpieczenia złodzieje jak chcą potrafią ukraść każde auto. Na rynku poza tradycyjnymi alarmami pojawiają się urządzenia, które pomagają namierzyć skradziony samochód. Jak to działa?


[VIDEO] Kryminalni przejęli ponad 3 kilogramy marihuany

[VIDEO] Kryminalni przejęli ponad 3 kilogramy marihuany

2015-10-13 10:00:24

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zatrzymali Jacka O. i Wojciecha K. Kryminalni znaleźli przy jednym z nich blisko kilogram marihuany, a w piwnicy należącej do drugiego z mężczyzn odkryli kolejne 2 kilogramy marihuany. Zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie Jackowi O. zarzutu posiadania znacznej ilości środków odurzających oraz udzielania ich w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.


[VIDEO] Zatrzymany oszust, który wyłudzał metodą

[VIDEO] Zatrzymany oszust, który wyłudzał metodą

2015-10-13 09:46:52

Małopolscy policjanci zatrzymali 24-letniego oszusta, który metodą „na policjanta CBŚP” usiłował wyłudzić od starszych osób z Podhala 220 tys. złotych. W wyniku prowadzonych czynności udowodniono mu jeszcze inne przestępstwa, a w dniu wczorajszym został tymczasowo aresztowany. W ostatni piątek nowotarscy policjanci otrzymali zgłoszenie o próbie wyłudzenia przez oszustów 30 tys. tysięcy złotych od starszej kobiety. Jak się okazało, mieszkankę Nowego Targu  próbowano oszukać metodą "na policjanta CBŚ”. 


[VIDEO] Po urodzeniu dziecka kobieta może przez rok otrzymywać zasiłek.

[VIDEO] Po urodzeniu dziecka kobieta może przez rok otrzymywać zasiłek.

2015-10-13 09:38:35

Każdej młodej mamie, która jest zatrudniona na etacie, na umowie-zleceniu lub prowadzi własną firmę, przysługuje zasiłek macierzyński. Przez pierwsze 26 tygodni może liczyć na 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, a przez kolejne 26 tygodni urlopu rodzicielskiego – na 60 proc. Alternatywnie może wybrać zasiłek w wysokości 80 proc. przez cały okres trwania urlopu. Dopełnienie formalności związanych z zasiłkiem macierzyńskim będzie przebiegało różnie w zależności od tego, czy przyszła mama prowadzi działalność gospodarczą, jest osobą współpracującą czy zatrudnioną na podstawie umowy o pracę.


Rusza największe tegoroczne ćwiczenie Dragon-15

Rusza największe tegoroczne ćwiczenie Dragon-15

2015-10-13 09:05:21

Dziś w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu rozpoczyna się  największe tegoroczne ćwiczenie Wojska Polskiego. Polscy żołnierze będą współdziałać z Amerykanami, Brytyjczykami, Kanadyjczykami oraz Niemcami. Ćwiczenie potrwa do 23 października.


Dziś manifestacja górników w Rudzie Śląskiej

Dziś manifestacja górników w Rudzie Śląskiej

2015-10-13 08:40:12

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy podczas posiedzenia 6 października zdecydował o kontynuacji akcji protestacyjnej związanej ze złamaniem przez rząd porozumienia z 17 stycznia 2015 roku.


Potrącił, bo chciała unieważnić umowę

Potrącił, bo chciała unieważnić umowę

2015-10-12 21:40:52

Zarzut uszkodzenia ciała usłyszał mężczyzna, który potrącił 61-latkę. Kobieta chcąc anulować podpisaną chwilę wcześniej umowę na zmianę operatora dostawcy energii elektrycznej wybiegła za nim. Mężczyzna ruszając samochodem potrącił ją i odjechał z miejsca zdarzenia.


Biała Podlaska: Nietrzeźwy z zakazem przyjechał na komendę porozmawiać z policjantami

Biała Podlaska: Nietrzeźwy z zakazem przyjechał na komendę porozmawiać z policjantami

2015-10-12 21:39:26

Czym kierował się 18-latek, który wczoraj nietrzeźwy przyjechał motorowerem na komendę policji ze swoim kolegą i w tym stanie rozmawiał z dyżurnym? Tego nie wie nikt. No, może jego 16-letni kolega, który wpadł na jeździe motocyklem po alkoholu kilka godzin wcześniej i poprosił go o taką przysługę. 


Lublin: Nielegalne wyścigi ulicami miasta. 20 mandatów, zatrzymane prawa jazdy

Lublin: Nielegalne wyścigi ulicami miasta. 20 mandatów, zatrzymane prawa jazdy

2015-10-12 08:59:58

Ponad 20 mandatów karnych, 3 zatrzymane prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, wnioski do sądu i zatrzymane dowody rejestracyjne - to efekt wczorajszych działań lubelskich policjantów ruchu drogowego. 


Lublin: Zatrzymanii za pranie brudnych pieniędzy!

Lublin: Zatrzymanii za pranie brudnych pieniędzy!

2015-10-12 08:55:03

Zarzuty prania brudnych pieniędzy usłyszeli dwaj mężczyźni zatrzymani przez policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Jeden z nich wpadł w ręce funkcjonariuszy na gorącym uczynku, kiedy czekał w placówce bankowej na odbiór gotówki.