Polka zaprojektowała najlepszy znaczek świata

Polka zaprojektowała najlepszy znaczek świata

Zwycięzcą tegorocznego 42. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Filatelistycznej w Asiago została Poczta Polska. To znaczek „pachnący jałowcem” autorstwa Anny Niemierko.

Tematem przewodnim ubiegłorocznej emisji znaczków "Europa" był „Las” ("Forests"). W ten sposób pomysłodawcy chcieli zwrócić uwagę na ochronę przyrody oraz zachęcić do wypoczynku na świeżym powietrzu, w otoczeniu drzew.

Polski znaczek przedstawiający wypoczywającego w puszczy żubra, wabiący zapachem jałowca okazał się najpiękniejszy.

- W symbolice herbowej, żubr oznacza siłę przyrody i kojarzy się z Polską - stąd mój wybór. Jednocześnie projekt nawiązuje do wcześniejszych emisji o podobnej tematyce, ale jest bardziej syntetyczny, współczesny - wyjaśniła Anna Niemierko, autorka zwycięskiego projektu.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 15 lipca w Asiago na północy Włoch.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że kolejna emisja Poczty Polskiej zyskała miano „najpiękniejszej na świecie. Nagroda ta, nazywana filatelistycznym Oscarem, to nie tylko wyjątkowe wyróżnienie dla Poczty Polskiej, ale również splendor i promocja Polski w świecie - powiedziała Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca Dyrektora Biura Promocji i Marketingu, odbierając medal prezydenta Republiki Włoskiej.

- Znaczki - te nasze maleńkie dzieła sztuki użytkowej - od ponad 150 lat upamiętniają najważniejsze wydarzenia dla historii, tradycji, kultury i sztuki oraz codziennego życia. Nagroda zobowiązuje nas - Pocztę Polską do jeszcze bardziej intensywnej pracy i tworzenia jeszcze piękniejszych projektów – dodała Agnieszka Kłoda - Dębska.

Przypomnijmy, że Poczta Polska już po raz kolejny otrzymała miano „najpiękniejszego znaczka na świecie” w międzynarodowym konkursie sztuki filatelistycznej. W ubiegłych latach laury w tym konkursie otrzymała emisja „Kocham Cię”, wydana w 2009 roku na dzień zakochanych. A także emisja upamiętniająca zjazd stowarzyszenia PostEurop w Krakowie w 2008 roku, emisja „Dzień Ziemi w Polsce” w 2007 roku oraz znaczek „Piękna jesteś rzeko Wisło” z 1982 roku.

Źródło: poczta-polska.pl


Komentarze

Podobne informacje

Kolejny dzień protestów wolnościowych w Hongkongu

Kolejny dzień protestów wolnościowych w Hongkongu

2014-09-30 08:53:21

Mieszkańcy Hongkongu domagają się swobodnych wyborów do lokalnych władz. Nie chcą narzucania im kandydatów przez Pekin.


Lufthansa odwołuje dziś 48 lotów interkontynentalnych

Lufthansa odwołuje dziś 48 lotów interkontynentalnych

2014-09-30 08:44:18

To skutek kolejnego już strajku pilotów Lufthansy. Strajk rozpoczął się o godzinie 7.00 i potrwa do 23.00.

 

Lufthansa odwołała dziś 48 lotów z Frankfurtu nad Menem, największego lotniska przesiadkowego w Niemczech. To skutek strajku pilotów, którzy odmówili dziś podjęcia pracy. Domagają się utrzymania przywilejów emerytalnych na dotychczasowym poziomie. Sprzeciwiają się niekorzystnym dla siebie cięciom proponowanym przez centralę firmy.

To kolejny już protest pilotów tych linii lotniczych. Swoje żądania przedstawiają od kwietnia bieżącego roku, a rozwiązania konfliktu z pracodawcą nie widać.

Pasażerom, którzy planują loty z Lufthansą zaleca się sprawdzenie na kilka dni przed lotem, czy w tym czasie nie jest planowany kolejny protest.

Fot. InSapphoWeTrust
(PR)


Na dwóch kółkach przez saharyjskie piaski

Na dwóch kółkach przez saharyjskie piaski

2014-09-29 12:02:19

W pierwszej połowie września polska grupa rowerowa United Cyclists kolejny raz wyruszyła do Maroka, by zmierzyć się z piaskami Sahary i potężnymi wzgórzami. Grupa już od kilku lat podróżuje jednośladami po najbardziej nieprzystępnych zakątkach planety.


Premiera nowej płyty grupy Jeden Osiem L

Premiera nowej płyty grupy Jeden Osiem L

2014-09-29 11:46:44

We wtorek ukaże się czwarty album studyjny zespołu Jeden Osiem L pt. „deKada”. Na krążku znajdą się najważniejsze utwory formacji, na czele z piosenką „Jak zapomnieć”.


Ostatnie pokazy, ostatnie koncerty

Ostatnie pokazy, ostatnie koncerty

2014-09-27 19:21:15

Niestety to bardzo charakterystyczny znak, że lato skończyło się definitywnie. W najbliższy weekend, 26-28 września, pożegnamy dwa plenerowe, cykliczne wydarzenia miejskie – pokazy multimedialnych fontann na Podzamczu i koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich.


Życie na krawędzi – premiera i pokaz przedpremierowy

Życie na krawędzi – premiera i pokaz przedpremierowy

2014-09-25 22:51:38

Piątek, 26 września 2014, godz. 18.00, Sala Parnassos, Biblioteka Śląska, Katowice


Prezydenci Komorowski i Obama o NATO i Ukrainie

Prezydenci Komorowski i Obama o NATO i Ukrainie

2014-09-25 16:54:01

Prezydenci Polski i USA Bronisław Komorowski i Barack Obama rozmawiali w Nowym Jorku m.in. o Sojuszu Północnoatlantyckim i sytuacji na Ukrainie. Bronisław Komorowski przebywa z kilkudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych przy okazji 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Okazją do rozmowy prezydentów Polski i USA była wtorkowa kolacja wydana przez Obamę dla uczestników ZO NZ. - Z prezydentem Obamą spotkałem się w tym roku po raz trzeci. Rozmowy przeważnie dotyczą spraw najważniejszych, jak bezpieczeństwo Polski i perspektywa umacniania flanki wschodniej NATO. Stałym elementem jest też ocena sytuacji na Ukrainie - powiedział prezydent Komorowski polskim dziennikarzom w Nowym Jorku. Zapewniał, że Polska niezmiennie wspiera Ukrainę w jej dążeniu do uzyskania bezpieczeństwa i gwarancji dla integralności terytorialnej. Jak podkreślił , w tych kwestiach ma zbliżony punkt widzenia z przywódcą USA. Prezydent Komorowski dodał, że szersze rozmowy odbywały się w Warszawie podczas obchodów 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku, czy w Newport, podczas szczytu NATO. - Ta rozmowa była sygnałem, że te sprawy pozostają ważne. Będzie sesja ogólna, na której każdy będzie mówił, co uzna za istotne. Ja będę mówił m.in. o kwestiach ukraińskich - oświadczył Bronisław Komorowski. 


Odznaczenia w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku

Odznaczenia w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku

2014-09-25 16:46:29

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał ordery i odznaczenia obywatelom Stanów Zjednoczonych Ameryki i Polakom zamieszkałym w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Prezydent zaznaczył, że za każdym z odznaczeń stoi "jakaś zasługa, ciężka praca lub piękna pasja, która została w porę dostrzeżona". Rok, w którym obchodzona jest 25. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku to okazja podziękowania tym, którzy "w ramach mądrego zagospodarowywania polskiej wolności, wnieśli cząstkę pomysłu czy kreatywności" - mówił prezydent podczas uroczystośći w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Prezydentowi towarzyszyła małżonka Anna Komorowska. Z takich działań zbudowany jest polski sukces 25-lecia naszej wolności, w wymiarze politycznym, gospodarczym, w każdym wymiarze – podkreślił Bronisław Komorowski. Jak dodał, z tego rodzaju działań zbudowany jest też sukces w relacjach polsko-amerykańskich. Postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali:


Prezydent w USA: Polska konsekwentnie za reformą ONZ

Prezydent w USA: Polska konsekwentnie za reformą ONZ

2014-09-24 12:11:22

Polska konsekwentnie staje po stronie tych, którzy chcieliby dokonać reformy ONZ - powiedział we wtorek w Fort Bragg w USA prezydent Bronisław Komorowski. Przyznał jednak, że obecnie nie ma koalicji, która chciałaby przeprowadzić taką głęboką reformę.


Zachodnie firmy IT przestały uważać Białoruś i Ukrainę za rynki stabilne. Polskie firmy na tym korzystają

Zachodnie firmy IT przestały uważać Białoruś i Ukrainę za rynki stabilne. Polskie firmy na tym korzystają

2014-09-22 15:57:15

Rynki ukraiński i białoruski to duża szansa dla polskich firm IT, mimo że zapotrzebowanie na usługi i oprogramowanie nie jest tam tak duże jak w Polsce. Dotąd dużym problemem była konkurencja ze strony rosyjskich dostawców, ale konflikt polityczny ogranicza teraz ich możliwości.