Polka zaprojektowała najlepszy znaczek świata

Polka zaprojektowała najlepszy znaczek świata

Zwycięzcą tegorocznego 42. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Filatelistycznej w Asiago została Poczta Polska. To znaczek „pachnący jałowcem” autorstwa Anny Niemierko.

Tematem przewodnim ubiegłorocznej emisji znaczków "Europa" był „Las” ("Forests"). W ten sposób pomysłodawcy chcieli zwrócić uwagę na ochronę przyrody oraz zachęcić do wypoczynku na świeżym powietrzu, w otoczeniu drzew.

Polski znaczek przedstawiający wypoczywającego w puszczy żubra, wabiący zapachem jałowca okazał się najpiękniejszy.

- W symbolice herbowej, żubr oznacza siłę przyrody i kojarzy się z Polską - stąd mój wybór. Jednocześnie projekt nawiązuje do wcześniejszych emisji o podobnej tematyce, ale jest bardziej syntetyczny, współczesny - wyjaśniła Anna Niemierko, autorka zwycięskiego projektu.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 15 lipca w Asiago na północy Włoch.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że kolejna emisja Poczty Polskiej zyskała miano „najpiękniejszej na świecie. Nagroda ta, nazywana filatelistycznym Oscarem, to nie tylko wyjątkowe wyróżnienie dla Poczty Polskiej, ale również splendor i promocja Polski w świecie - powiedziała Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca Dyrektora Biura Promocji i Marketingu, odbierając medal prezydenta Republiki Włoskiej.

- Znaczki - te nasze maleńkie dzieła sztuki użytkowej - od ponad 150 lat upamiętniają najważniejsze wydarzenia dla historii, tradycji, kultury i sztuki oraz codziennego życia. Nagroda zobowiązuje nas - Pocztę Polską do jeszcze bardziej intensywnej pracy i tworzenia jeszcze piękniejszych projektów – dodała Agnieszka Kłoda - Dębska.

Przypomnijmy, że Poczta Polska już po raz kolejny otrzymała miano „najpiękniejszego znaczka na świecie” w międzynarodowym konkursie sztuki filatelistycznej. W ubiegłych latach laury w tym konkursie otrzymała emisja „Kocham Cię”, wydana w 2009 roku na dzień zakochanych. A także emisja upamiętniająca zjazd stowarzyszenia PostEurop w Krakowie w 2008 roku, emisja „Dzień Ziemi w Polsce” w 2007 roku oraz znaczek „Piękna jesteś rzeko Wisło” z 1982 roku.

Źródło: poczta-polska.pl


Komentarze

Podobne informacje

Wielki Piątek: Droga Krzyżowa w Watykanie

Wielki Piątek: Droga Krzyżowa w Watykanie

2014-04-18 19:56:33

W dniu dzisiejszym, z okazji Wielkiego Piątku w Watykanie odbędzie się Droga Krzyżowa. Transmisję objerzeć można na TVP1, TVP Polonia oraz TV Trwam.


Gorące rozmowy o Ukrainie

Gorące rozmowy o Ukrainie

2014-04-18 08:32:22

Premier Tusk rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z prezydentem Białorusi, premierem Ukrainy, premierem Kanady, przewodniczącym Komisji Europejskiej oraz z szefem NATO.


Domingo w hołdzie Świętemu

Domingo w hołdzie Świętemu

2014-04-17 19:41:04

W każdym razie (...) wszystkim mówcie: my jesteśmy z Poznania, my jesteśmy stąd, skąd się Polska zaczęła, od Mieszka I i Bolesława Chrobrego. (...) I zawsześmy o tę Polskę dbali, żeby się trzymała. Tu się poczęła polska państwowość. Szczęść wam Boże!"


Konkurs literacki dla polonii całego świata: “Jeden Dzień. Polska, jaką pamiętam.”

Konkurs literacki dla polonii całego świata: “Jeden Dzień. Polska, jaką pamiętam.”

2014-04-17 10:49:34

Oficyna Niezależnych Autorów FAVORYTA zorganizowało Konkurs Literacki dla Polonii i Polaków mieszkających poza Polską „Jeden Dzień. Polska, jaką pamiętam.” Czas na zgłoszenia upływa 1 maja.


Do Śląskiego ZOO przez internet

Do Śląskiego ZOO przez internet

2014-04-17 08:11:28

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie wprowadzono możliwość zakupu biletów wstępu poprzez stronę internetową www.zoo.silesia.pl.


Stypendia w śląskiej kulturze przyznane

Stypendia w śląskiej kulturze przyznane

2014-04-17 08:10:29

Dzięki wsparciu z budżetu Województwa zostanie zrealizowane 20 projektów


Chicago: Powrót do Przyszłości w klubie Watra

Chicago: Powrót do Przyszłości w klubie Watra

2014-04-16 11:21:56

W sobotę, 19 kwietnia nightclub Watra zaprasza na imprezę zatytułowaną "Powrót do Przyszłości". Zabawę poprowadzą DJ Martin "Boogieman" Luna, DJ FRAUSTO i DJ SMILEY.


Amsterdam: Polski thriller polityczny

Amsterdam: Polski thriller polityczny "Żywie Biełaruś!" w Cinema Melkweg

2014-04-16 10:43:32

Scena Polska w Holandii zaprasza na dziś, 16 kwietnia o godz. 22:00 do Cinema Melkweg w Amsterdamie na film w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza "Żywie Biełaruś!"


Szkocja: Spotkanie z poetką Ewą Lipską

Szkocja: Spotkanie z poetką Ewą Lipską

2014-04-16 10:33:32

Już 10. maja o godzinie 18:00, Interaktywny Salon Piszących w Szkocji zaprasza na wieczór z poezją i prozą Ewy Lipskiej. W programie dyskusja z poetką i jej tłumaczką, Barbarą Bogoczek oraz wiersze i fragmenty debiutanckiej powieści Ewy Lipskiej pt. „Sefer”.


Korea Południowa: 100 osób zaginionych po katastrofie promu pasażerskiego

Korea Południowa: 100 osób zaginionych po katastrofie promu pasażerskiego

2014-04-16 10:21:11

Dwie osoby zginęły w wyniku zatonięcia promu pasażerskiego u południowo-wschodnich wybrzeży Korei Południowej. Udało się uratować 368 z 477 osób przebywających na pokładzie w chwili katastrofy.