Polka zaprojektowała najlepszy znaczek świata

Polka zaprojektowała najlepszy znaczek świata

Zwycięzcą tegorocznego 42. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Filatelistycznej w Asiago została Poczta Polska. To znaczek „pachnący jałowcem” autorstwa Anny Niemierko.

Tematem przewodnim ubiegłorocznej emisji znaczków "Europa" był „Las” ("Forests"). W ten sposób pomysłodawcy chcieli zwrócić uwagę na ochronę przyrody oraz zachęcić do wypoczynku na świeżym powietrzu, w otoczeniu drzew.

Polski znaczek przedstawiający wypoczywającego w puszczy żubra, wabiący zapachem jałowca okazał się najpiękniejszy.

- W symbolice herbowej, żubr oznacza siłę przyrody i kojarzy się z Polską - stąd mój wybór. Jednocześnie projekt nawiązuje do wcześniejszych emisji o podobnej tematyce, ale jest bardziej syntetyczny, współczesny - wyjaśniła Anna Niemierko, autorka zwycięskiego projektu.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 15 lipca w Asiago na północy Włoch.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że kolejna emisja Poczty Polskiej zyskała miano „najpiękniejszej na świecie. Nagroda ta, nazywana filatelistycznym Oscarem, to nie tylko wyjątkowe wyróżnienie dla Poczty Polskiej, ale również splendor i promocja Polski w świecie - powiedziała Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca Dyrektora Biura Promocji i Marketingu, odbierając medal prezydenta Republiki Włoskiej.

- Znaczki - te nasze maleńkie dzieła sztuki użytkowej - od ponad 150 lat upamiętniają najważniejsze wydarzenia dla historii, tradycji, kultury i sztuki oraz codziennego życia. Nagroda zobowiązuje nas - Pocztę Polską do jeszcze bardziej intensywnej pracy i tworzenia jeszcze piękniejszych projektów – dodała Agnieszka Kłoda - Dębska.

Przypomnijmy, że Poczta Polska już po raz kolejny otrzymała miano „najpiękniejszego znaczka na świecie” w międzynarodowym konkursie sztuki filatelistycznej. W ubiegłych latach laury w tym konkursie otrzymała emisja „Kocham Cię”, wydana w 2009 roku na dzień zakochanych. A także emisja upamiętniająca zjazd stowarzyszenia PostEurop w Krakowie w 2008 roku, emisja „Dzień Ziemi w Polsce” w 2007 roku oraz znaczek „Piękna jesteś rzeko Wisło” z 1982 roku.

Źródło: poczta-polska.pl


Komentarze

Podobne informacje

Dziś Szef MON pożegna XV zmianę PKW Afganistan

Dziś Szef MON pożegna XV zmianę PKW Afganistan

2014-04-24 07:46:51

W czwartek, 24 kwietnia, o godz. 12.00 w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej odbędzie się pożegnanie żołnierzy XV zmiany PKW Afganistan, w którym uczestniczyć będzie minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.


Amerykańscy żołnierze Herkulesami przylecieli do Polski. Wylądowali w Świdwinie

Amerykańscy żołnierze Herkulesami przylecieli do Polski. Wylądowali w Świdwinie

2014-04-24 07:25:18

W środę,  23 kwietnia na lotnisku w Świdwinie wylądował kontyngent spadochroniarzy z Grupy Bojowej 173 Brygady Piechoty (Powietrznodesantowej), wchodzącej w skład armii USA w Europie.


Desperaci uratowani! Zimna krew zachowana

Desperaci uratowani! Zimna krew zachowana

2014-04-23 19:15:45

Oficer dyżurny ze strzyżowskiej komendy uratował życie 24-latkowi. Mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. Policjant przez 1,5 godziny tak prowadził rozmowę, że udało się ustalić, gdzie 24-latek się znajduje i udzielić mu pomocy. Z kolei puławscy policjanci uratowali 14-latkę, która chciała targnąć się na życie skacząc z mostu do Wisły.


Hołd dla Wojciecha Korfantego

Hołd dla Wojciecha Korfantego

2014-04-23 07:49:42

Przy grobie na cmentarzu przy ul. Francuskiej oraz przed pomnikiem na Placu Sejmu Śląskiego wiązanki kwiatów złożyli marszałek Mirosław Sekuła, przewodniczący Sejmiku Andrzej Gościniak, wicewojewoda Piotr Spyra, prezydent Katowic Piotr Uszok, delegacje organizacji kombatanckich i społecznych oraz młodzież szkolna.


Londyn: KaeN wystąpi w barze Arista

Londyn: KaeN wystąpi w barze Arista

2014-04-22 12:36:23

17 maja, o godzinie 19:00 w klubie Arista wystąpi znany polski raper KaeN. Będzie to jego pierwszy występ po premierze czwartej solowej płyty "Piątek 13-go".


Polski podróżnik, Adam Bielecki, u stóp Kanczendzongi

Polski podróżnik, Adam Bielecki, u stóp Kanczendzongi

2014-04-22 09:32:55

Po dziewięciodniowej wyprawie Adam Bielecki dotarł do podnóży Kanczendzongi. Polak planuje wytyczyć nową drogę na szczyt.


Weź aktywny udział w Wielkim Otwarciu Bramy Poznania!

Weź aktywny udział w Wielkim Otwarciu Bramy Poznania!

2014-04-22 08:31:52

Tworzenie muralu i lamp witrażowych oraz spływ kajakowy - to tylko część atrakcji, jakie zaplanowano na uroczyste otwarcie Bramy Poznania. Poznaniacy mogą wziąć aktywny udział w tych wydarzeniach. Zapisy na warsztaty tworzenia murali i witraży oraz nabór chętnych na spływy kajakowe rozpoczęły się w środę, 16 kwietnia.


Zdrada, zemsta i masa śmiechu! - czyli „Inna kobieta”

Zdrada, zemsta i masa śmiechu! - czyli „Inna kobieta”

2014-04-22 08:08:39

22 kwietnia w sieci kin Multikino, w ramach cyklu „Kino na obcasach”, kobiety będą mogły zobaczyć zabawną komedię „Inna kobieta” z Cameron Diaz w roli głównej.


Wiesław Ochman z wizytą na Śląsku. Opowie o malarstwie

Wiesław Ochman z wizytą na Śląsku. Opowie o malarstwie

2014-04-19 22:22:33

Kolejne spotkanie z cyklu „Studium muzealne” odbędzie się w czwartek 24 kwietnia 2014 w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.


71. rocznica powstania w getcie warszawskim

71. rocznica powstania w getcie warszawskim

2014-04-19 13:31:48

Pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie spotkają się przedstawiciele władz oraz środowisk żydowskich, aby oddać hołd poległym powstańcom. Uczestnikiem obchodów będzie również Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.