Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Polscy leśnicy wawrzynkowi na ratunek! Tej rzadkiej roślinie grozi zagłada również na terenie Niemiec, Czech, Ukrainy, Białorusi

Polscy leśnicy wawrzynkowi na ratunek! Tej rzadkiej roślinie grozi zagłada również na terenie Niemiec, Czech, Ukrainy, Białorusi

Wciąż jest nadzieja, że wawrzynek główkowaty przetrwa na terenie Polski. Jeśli tak się stanie, to również za sprawą leśników. O tej akcji ratunkowej można przeczytać w „Echach Leśnych”.

 

Krzysztof Kamiński w tekście „Wawrzynkowi na ratunek” wyjaśnia, że wawrzynek główkowaty jest jedną z europejskich roślin zagrożonych wyginięciem.  I dodaje, że leśnicy w Puszczy Sandomierskiej już trzeci rok z rzędu z uporem dążą do jego uratowania.

Choć na początku XX w. krzewinka ta była dość pospolita na łąkach Wyżyny Kieleckiej, Wyżyny Lubelskiej i w Kotlinie Sandomierskie to dziś bardzo rzadko występuje.W Nadleśnictwie Kolbuszowa (RDLP w Krośnie) jak wyjaśnia autor tekstu znajdują się niewielkie, nieprzekraczające pół metra kwadratowego, stanowiska tej rośliny. Za to niedaleko, na poligonie wojskowym w Nowej Dębie, zauważono ich znacznie więcej, całe łany w kępach po około metra kwadratowego każdy. W 2003 r. Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa, i Zdzisław Bednarz z Akademii Rolniczej w Krakowie opisali w „Roczniku Dendrologicznym” nieznane do tej pory stanowisko wawrzynka na Płaskowyżu Kolbuszowskim.

W tym czasie w Arboretum Leśnym im. prof. Stefana Białoboka przy Nadleśnictwie Syców powstał pogram przywrócenia roślin chronionych na siedliska ich naturalnego występowania. Częścią przedsięwzięcia jest właśnie restytucja wawrzynka główkowego. Kiedy pracownicy tej placówki poszukiwali go na poligonie w Nowej Dębie, dowiedzieli się o odkryciu kolbuszowskich leśników. Mając zgodę ministra środowiska, pobrali zrzezy wawrzynka – po kilka sztuk z okolic Kolbuszowej i z poligonu. Stosując odpowiednią metodę, w hodowli doniczkowej rozmnożyli sadzonki po to, by roślina powróciła na wybrane, najbardziej korzystne dla niej miejsca – opisuje początki współpracy Krzysztof Kamiński.

    W Polsce zachowało się zaledwie kilka pierwotnych stanowisk tej rośliny, objęto ją ścisłą ochroną. W Polskiej Czerwonej Księdze Roślin (2001 i 2014) została zaliczona do gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem.

W ramach projektu, w 2015 r. pracownicy arboretum i nadleśnictwa wytypowali na sadzenie odpowiedni, dobrze nasłoneczniony, fragment użytku ekologicznego na wale wydmowym. W kwietniu tegoż roku, na stanowiskach zastępczych, nieopodal dwu naturalnych miejsc występowania, zasadzono w trzech kępach 300 sztuk 20-centymetrowych rozsad. Usytuowanie każdego egzemplarza zostało dokładnie opisane przy użyciu aparatu GPS. Dla ochrony przed szkodnikami uprawę otoczono ogrodzeniem, lecz nie oznakowano – żeby nie kusić kolekcjonerów. Prace rozmnożeniowe nadzorowali pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Tej rzadkiej roślinie grozi zagłada również na terenie Niemiec, Czech, Ukrainy, Białorusi. Gdyby nasi leśnicy w porę nie podjęli starań, mogłaby całkiem zniknąć z krajobrazu polskich lasów – zauważa autor  „Wawrzynkowi na ratunek”.

Informacja za: lasy.gov.pl


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Wieczorny, niespokojny spacer pająka perlistego

[VIDEO] Wieczorny, niespokojny spacer pająka perlistego

2017-05-17 16:09:56

Pająki spotykamy kazdego dnia. Z reguły wiszą nieruchomo w róznych zakamarkach szczególnie domów, do których schodzą się kiedy jest zimno.  Trudno zobaczyć je w akcji. Nam sie udało!


[VIDEO] Wolność nie dla wszystkich. Dramat Kury-Uciekinierki!

[VIDEO] Wolność nie dla wszystkich. Dramat Kury-Uciekinierki!

2017-05-15 09:14:08

Wolność nie jest pisana każdemu zwierzęciu. Przekonała się o tym pewna odważna, albo szalona kura, która zapragnęła jej posmakować.


Wilk zdrowieje u leśników na Mazurach

Wilk zdrowieje u leśników na Mazurach

2017-05-04 21:39:26

W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Dzikich prowadzonym Nadleśnictwo Olsztynek do zdrowia wraca wilk potrącony przez samochód w Kampinoskim Parku Narodowym.


[VIDEO] Mazowieckie: Piątkowy poranny jogging odyńca!

[VIDEO] Mazowieckie: Piątkowy poranny jogging odyńca!

2017-04-28 11:10:26

Pogoda nie nastraja nas - ludzi, do wychodzenia z domu. Jednak dzikom nie przeszkadza aura. Słońce czy obfite opady to nie ma znaczenia. Sport to zdrowie, wie o tym każdy odyniec. A przyjemne można przecież połączyć z pożytecznym!


Echa leśne: Włochate grubaski

Echa leśne: Włochate grubaski

2017-04-19 16:51:44

Wiosna to czas pobudki, także tych mniejszych zwierząt. O małych, ale bardzo pożytecznych i pracowitych trzmielach można przeczytać w „Echach Leśnych”.


[VIDEO] Żubry dziczeją powoli

[VIDEO] Żubry dziczeją powoli

2017-04-12 12:03:41

Wypuszczona niedawno na wolność dziesiątka żubrów tworzących stado „Górny San II” w Nadleśnictwie Stuposiany jest monitorowana przy pomocy telemetrii i dość często widywana przez leśników.


Biały symbol młodości i życia

Biały symbol młodości i życia

2017-04-06 12:50:13

Brzoza to powszechnie występujące, nie tylko w lesie drzewo. Od wieków jest ceniono ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze.


Obcy w lesie nie jest rzadkością

Obcy w lesie nie jest rzadkością

2017-03-31 17:53:24

Coraz częściej leśnicy odnotowują pojawienie się w lesie obcych gatunków. Kilka dni temu leśniczy z Nadleśnictwa Złotów (RDLP w Pile) znalazł martwego szopa pracza.


Arystokrata na mokradłach

Arystokrata na mokradłach

2017-03-28 08:58:57

Ptak nadziei, szczęścia, budzącej się do życia wiosennej przyrody, ale i nadchodzącej jesieni. Żuraw to jeden z nielicznych ptaków, który uosabia wiele wspaniałych cech.


[VIDEO] Nowatorski projekt ochrony rybołowa

[VIDEO] Nowatorski projekt ochrony rybołowa

2017-03-23 23:17:45

Właśnie rusza czteroletni projekt ochrony rybołowa na wybranych obszarach Natura 2000. Jest to wspólne działanie Lasów Państwowych oraz Komitetu Ochrony Orłów.