Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Polski Rząd zdeterminowany. Chcą wybudować tunel pod Świnią


Polski Rząd zdeterminowany. Chcą wybudować tunel pod Świnią

W piątek 28 kwietnia w południe na promie „Karsibór II” Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz podpisał z dyrektorem Centralnego Urzędu Projektów Transportowych Przemysławem Gorgolem umowę o dofinansowanie w 85 procentach budowy stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin oraz drugą z zastępcą dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukaszem Lendnerem na inwestorstwo zastępcze przy realizacji inwestycji.

 

Podpisane umów to bardzo ważny, wręcz milowy krok w staraniach Miasta Świnoujście o stałe połączenie. Kolejnym będzie rozstrzygnięcie przetargu a wykonawcę tunelu oraz już sama jego budowa.– Zostałem upoważniony przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego do przekazania państwu zapewnienia, że rządowi PiS nie zabraknie determinacji, aby doprowadzić do końca tę tak ważną inwestycję, jaką jest budowa tunel pod Świną – powiedział na pokładzie promu wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

W uroczystości podpisania umów udział wzięli Wicepremier Rządu RP Mateusz Morawiecki, Wicemarszałek Sejmu RP Joachim Brudziński, Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, Minister Gospodarki Morskiej Marek Gróbarczyk,  Wojewoda Zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski,  dyrektor CUPT Przemysław Gorgol, zastępca ds. technicznych dyrektora GDDKiA Łukasz Lendner, Arcybiskup Metropolita Szczecińsko – Kamieński Andrzej Dzięga. Byli także zastępca prezydenta miasta Świnoujście Barbara Michalska, świnoujscy radni oraz pracownicy Urzędu Miasta Świnoujście, którzy pracowali przy sporządzaniu wniosku o dofinansowanie inwestycji – naczelnicy wydziału inżyniera miasta Rafał Łysiak i wydziału pozyskiwania funduszy zewnętrznych Anna Prejzner.

– Miejsce podpisania umów jest symboliczne. To pokład promu, który od 40 lat łączy nasze miasto z resztą kraju – powiedział prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz i dodał: – Warto było czekać na ten dzień.

Prezydent Janusz Żmurkiewicz podziękował wicemarszałkowi Sejmu RP Joachimowi Budzińskiemu.

– Zawsze był z nami – mówił prezydent. – Kiedyś powiedziałem, że jest ojcem chrzestnym tunelu pod Świną. Dziś dodam, że jest dobrym duchem stałego połączenia i naszego miasta.

Podziękował również wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi  infrastruktury i budownictwa Andrzejowi Adamczykowi, wiceministrowi tego resortu Jerzemu Szmitowi, dyrektorowi CUPT Przemysławowi Gorgolowi, wojewodzie zachodniopomorskiemu Krzysztofowi Kozłowskiemu. Wspomniał także o nieżyjącym już byłym wojewodzie zachodniopomorskim Piotrze Jani, który także gorąco wspierał budowę stałego połączenia w Świnoujściu. Wśród osób, którym prezydent dziękował za wsparcie był również marszałek naszego województwa Olgierd Geblewicz, który przekazał miastu pieniądze na przygotowanie bardzo istotnego dokumentu  dla inwestycji – programu funkcjonalno – użytkowego.

– Dziękuję także świnoujskim radnym, którzy poparli mnie uznając, że warto dać coś od siebie, żeby otrzymać więcej. Mam tu na myśli zgodę radnych na współfinansowanie inwestycji w kwocie 120 mln złotych ze środków budżetu miasta – mówił prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Dziękuję także moim najbliższym współpracownikom, zastępcy prezydenta Barbarze Michalskiej oraz naczelnikom wydziałów inżyniera miasta Rafałowi Łysiakowi i pozyskiwania funduszy zewnętrznych Annie Prejzner, którzy wykonali potężną pracę przygotowując dokumenty. Dziękuję również wszystkim mieszkańcom Świnoujścia, którzy przez ponad 70 lat czekali i wierzyli, że tunel jest możliwy.

Prezydent zaznaczył, że podpisanie umów to wielki krok do przodu, ale nie koniec. Teraz czas na rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę inwestycji i samą budowę tunelu, która potrwa około 50 miesięcy.

– Od jutra zaczną się schody, które wierzę, że wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad uda nam się pokonać – podkreślił, po czym zwrócił się do przedstawiciela GDDKiA: – Wierzę i proszę, abyście oddali do realizacji tego projektu swoich najlepszych ludzi.

Na te słowa odpowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

– To nie jest problem dla polskich inżynierów – odparł wicepremier. – W tej chwili, ponad 800 kilometrów stąd, właśnie nasi polscy inżynierowi nadzorują budowę dwóch tuneli na „zakopiance”. Tunel w Świnoujściu powstanie nie tylko dla mieszkańców, ale dla wszystkich Polaków. Będzie elementem infrastruktury, która wprowadzi Polskę do I ligi, pokaże innym krajom, że jesteśmy państwem nowoczesnym, który prężnie się rozwija.

Dodał również, że rząd Beaty Szydło nie pozwoli, na powstrzymanie tej inwestycji.

– Polską racją stanu jest, aby Zachodniopomorskie gospodarczo, infrastrukturalnie i pod każdym innym względem było zintegrowane z Polską – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

 

http://wzpnews.pl


Komentarze

Podobne informacje

Polacy wypłacili z lokat najwięcej od 4 lat. Przy obecnym poziomie inflacji, lokaty bankowe przynoszą nam straty

Polacy wypłacili z lokat najwięcej od 4 lat. Przy obecnym poziomie inflacji, lokaty bankowe przynoszą nam straty

2017-05-25 13:35:18

Przy obecnym poziomie inflacji, lokaty bankowe w ujęciu realnym przynoszą nam straty. Nie powinno więc dziwić, że Polacy się do nich zniechęcają. Według najmowych danych NBP, w kwietniu wypłacili z nich prawie 4 mld zł. Expander zwraca uwagę, że to największy miesięczny spadek salda lokat od 4 lat.  Wskazuje również, że aby na lokacie nie tracić, jej oprocentowanie powinno być wyższe niż 2,47%.


Komisja Europejska docenia zaangażowanie Polski w budowę europejskiej gospodarki opartej na danych

Komisja Europejska docenia zaangażowanie Polski w budowę europejskiej gospodarki opartej na danych

2017-05-24 12:17:07

W swoim liście, skierowanym do Krzysztofa Szuberta, sekretarza stanu i Pełnomocnika Rządu ds. Jednolitego Rynku Cyfrowego, Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za Jednolity Rynek Cyfrowy, podziękował za aktywną rolę Polski w procesie konsultacji komunikatu Komisji dotyczącego budowy europejskiej gospodarki opartej na danych (Building European Data Economy).


Nie warto być wiernym jednemu bankowi

Nie warto być wiernym jednemu bankowi

2017-05-20 18:10:18

Korzystanie z usług tylko jednego banku jest wygodne. Niestety taka wierność zwykle w ogóle się nie opłaca. Banki rozpieszczają ofertami i promocjami przede wszystkich nowych klientów. Tym starym zwykle każą płacić wyższe opłaty np. za konto, czy też naliczają niższe odsetki od lokat. Expander podpowiada kiedy warto zdradzić swój bank.


Franki i euro tanieją – czy warto przewalutować kredyt?

Franki i euro tanieją – czy warto przewalutować kredyt?

2017-05-18 09:02:28

Myśli o przewalutowaniu kredytów walutowych zwykle pojawiają się w sytuacji, gdy kurs mocno rośnie. Wtedy kredytobiorcy mają dość stresu związanego z ryzykiem walutowym i chcą się pozbyć kłopotu.


Średni dług seniora to 12,3 tys. zł

Średni dług seniora to 12,3 tys. zł

2017-05-17 13:40:15

Z danych KRD wynika, że polscy seniorzy toną w długach. Tylko w ciągu roku ich zadłużenie wzrosło o 40 proc. a sam dług sięga blisko 3 mld zł. 


Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 roku

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 roku

2017-05-15 11:20:16

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,3% (w tym usług – o 0,7%, a towarów – o 0,1%). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.


Rata frankowiczów może być najniższa od czarnego czwartku w 2015 roku

Rata frankowiczów może być najniższa od czarnego czwartku w 2015 roku

2017-05-12 12:31:18

Kurs franka szwajcarskiego spadł do poziomu ok. 3,84 zł. Z wyliczeń Expandera wynika, że przy obecnym kursie rata będzie drugą najniższą od pamiętnego czarnego czwartku (15 stycznia 2015 r.).


W 2018 roku płaca minimalna pójdzie w górę

W 2018 roku płaca minimalna pójdzie w górę

2017-05-11 14:27:13

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna w tym tygodniu ruszają prace nad ustaleniem przyszłorocznego wynagrodzenia minimalnego.


Przedsiębiorco, popełniłeś błąd w rozliczeniu VAT-u? Sprawdź, co możesz z tym zrobić

Przedsiębiorco, popełniłeś błąd w rozliczeniu VAT-u? Sprawdź, co możesz z tym zrobić

2017-05-10 14:14:27

Polski system podatkowy liczy prawie 6 tys. stron maszynopisu ustaw i rozporządzeń, a rocznie nowelizowana jest około jedna trzecia z nich[1]. Zmiany przepisów mogą być szczególnie dotkliwe dla  firm jednoosobowych, które muszą do nich dopasowywać sposób i kwoty rozliczeń z fiskusem. Co, jeśli jednak złożone zeznanie podatkowe będzie błędne? Eksperci radzą, co zrobić w takim przypadku.


Autobusy, rowery, kajaki. Ponad 30 mln zł od marszałka dla Szczecina

Autobusy, rowery, kajaki. Ponad 30 mln zł od marszałka dla Szczecina

2017-05-08 06:38:14

Ponad 30 mln zł z RPO WZ 2014-2020 trafi do Gminy Miasto Szczecin. Fundusze pomogą w budowie w stolicy Pomorza Zachodniego nowego odcinka trasy rowerowej, powstaniu punktów postojowych dla kajaków na Jeziorze Dąbie Małe oraz w zakupie nowoczesnego taboru autobusowego. Umowy, na mocy których środki pomogą w realizacji inwestycji, podpisali w piątek, 5 maja 2017 roku marszałek Olgierd Geblewicz i prezydent Piotr Krzystek.