Polskie filmy promowane za granicą

Polskie filmy promowane za granicą

Amerykańskie i Kanadyjskie kina doceniają polskie filmy. 21 arcydzieł w reżyserii m.in. Andrzeja Wajdy, Adnrzeja Munka, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Kawalerowicza czy Krzysztofa Zanussiego, zostanie zaprezentowanych w przeglądzie „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”.

 

Jakie filmy pojawią się w amerykańskich i kanadyjskich kinach? Tamtejsi widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. „Popiół i diament”, „Krótki film o zabijaniu”, „Krzyżaków” czy „Salto”.

indeks

15851277109909krzyzacy2

Przegląd  ”Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema” rozpocznie  się już niebawem – 5 lutego i potrwa 9 dni.

Później filmy zostaną wyświetlone w 30 różnych miastach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wyświetlą je kina w m.in. Los Angeles, Chicago, Waszyngtonie, Cambridge czy Kanas City.

Organizatorem tego wydarzenia jest The Film Foundation należąca do Martina Scorsese. Fundacja skupia najlepszych twórców filmowych Hollywood. W jej radzie zasiada wiele znanych ludzi m.in. Woody Allen, Clint Eastwood, Steven Spielberg, czy Goerge Lucas.

Fundacja ta ma na swoim celu promowanie najlepszych produkcji filmowych i ratowanie zabytków historii kina. Dzięki niej udało się dotychczas zrekonstruować około 600 filmów.

W Polsce przegląd „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema” organizuje Fundacja Propaganda, Instytut Adama Mickiewicza I DI Factory.

Szczegóły dotyczące filmów, które będą wyświetlane można znaleźć na  mspresents.com.

źródło: www.kresowiacy.com

/jk


Komentarze

Podobne informacje

Wystawa

Wystawa "Warszawa Artura Grottgera" w muzeum we Wrocławiu

2014-10-31 12:25:03

Minister Maciej Klimczak uczestniczył w czwartek w prezentacji wystawy "Warszawa Artura Grottgera” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.


Tablica poświęcona pamięci Wiesława Chrzanowskiego - odsłonięta

Tablica poświęcona pamięci Wiesława Chrzanowskiego - odsłonięta

2014-10-29 22:47:58

Na domu przy ulicy Solec 79 marszałek Sejmu Radosław Sikorski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odsłonili tablicę upamiętniając osobę i dzieło Wiesława Chrzanowskiego – opozycjonisty i marszałka Sejmu I kadencji w wolnej Polsce.


Muzeum Historii Żydów Polskich otwarte

Muzeum Historii Żydów Polskich otwarte

2014-10-28 23:43:49

Wyjątkowe widowisko, dni otwarte, spotkania ze świadkami historii i koncerty. W Muzeum POLIN została otwarta wystawa prezentująca tysiąc lat historii Żydów polskich. W uroczystościach w Warszawie wzięli udział m.in. premier Ewa Kopacz, prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Izraela Reuwen Riwlin.


Wsparcie Amazonek, które niosą pomoc kobietom leczącym raka piersi, jest nieoceniona

Wsparcie Amazonek, które niosą pomoc kobietom leczącym raka piersi, jest nieoceniona

2014-10-28 23:39:50

Szefowa rządu odwiedziła województwo warmińsko-mazurskie. Spotkała się z przedstawicielkami klubu "Amazonki" i działaczkami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Iławie.


Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

2014-10-27 11:09:00

Julia Hartwig została laureatką przyznanej po raz drugi Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Nagrodę wręczono w sobotę wieczorem podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W uroczystości uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką Anną Komorowską - patroni honorowi uroczystości. Julia Hartwig została nagrodzona za wydany w zeszłym roku tomik „Zapisane”. Wartość nagrody to 200 tys. zł. Laureatka otrzymała statuetkę będącą przestrzennym przedstawieniem wyklejanki Wisławy Szymborskiej. - Mimo oszczędności słowa, prostoty, unikania patosu, mimo powściągliwości i dążenia do kondensacji, poezja Julii Hartwig nie jest łatwa. Obraca się, jak to ujęła sama poetka, w rejonach nieuniknionej powagi, choć od tej powagi dyskursu sami poeci dziś stronią. Odwołuje się zarazem do kategorii ostatecznej: do pojęcia ładu - powiedział, ogłaszając werdykt, przewodniczący kapituły nagrody, prezes Polskiego PEN Clubu Adam Pomorski. - Jesteśmy przekonani, że pani Wisławie dzisiejsza decyzja jury szczególnie przypadłaby do gusty. Życzymy pani Julio wielu ciągów dalszych, w tym wielu pięknych nowych wierszy, na które wszyscy czekamy – mówił Michał Rusinek. Dziękując za nagrodę Julia Hartwig powiedziała, że najbardziej zażenowany jest ten, który otrzymuje tę nagrodę. - To ja. Czuję się bardzo zaszczycona, ale nie tylko, bo nazwa nagrody, która jest nagrodą imienia Wisławy Szymborskiej jest dla mnie ogromnie ważna. To jest osoba, z którą bardzo blisko się stykałam, chociaż nikt nie może za bardzo mówić o tej bliskości, ponieważ Wisława trzymała się zawsze troszkę z daleka, ale zawsze było dokładnie wiadomo, kogo akceptuje, a kogo nie  – mówiła poetka. Jak podkreśliła, ta nagroda jest uznaniem pracy, jakiej poświęca się poeta. - Właściwie jest to praca, która wykonuje się dla siebie, ale też z nadzieją, że ktoś to przeczyta, może polubi albo zechce to zrozumieć, albo pochwali samą zasadę, że chcemy nasze uczucia pokazywać w sztuce – powiedziała Julia Hartwig. Do nagrody nominowani byli autorzy pięciu tomów poetyckich wydanych w 2013 r.: Wojciech Bonowicz za tom „Echa”, Jacek Dehnel za „Języki obce”, Mariusz Grzebalski za „W innych okolicznościach”, Julia Hartwig za tom „Zapisane” i Michał Sobol za „Pulsary”. Międzynarodowa kapituła złożona z tłumaczy, krytyków literackich i badaczy literatury, dokonała wyboru spośród 172 zgłoszonych książek. Podczas uroczystości zabrzmiał wiersz Wisławy Szymborskiej z tomu "Tutaj" czytany przez samą poetkę i przez aktorkę Agatę Buzek oraz wiersze Julii Hartwig czytane przez Macieja Stuhra. Przed rokiem Nagrodę Szymborskiej otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew”. Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Nagroda, która ma służyć popularyzowaniu poezji, została ustanowiona na mocy testamentu zmarłej 1 lutego 2012 r. noblistki.


Taniec w trzech odsłonach

Taniec w trzech odsłonach

2014-10-25 09:59:52

„Recording fields” – kolejna odsłona wspólnego projektu artystycznego trzech regionów partnerskich


Portale społecznościowe wspierają czytelnictwo. Lubimy dyskutować o przeczytanych książkach

Portale społecznościowe wspierają czytelnictwo. Lubimy dyskutować o przeczytanych książkach

2014-10-22 09:45:53

Popularność tradycyjnych książek w Polsce spada. Większość Polaków zadowala się krótkimi tekstami na portalach internetowych i w mediach społecznościowych. Okazuje się jednak, że portale takie jak Facebook mogą wspierać czytelnictwo.


Stare dobre Pogotowie. 65-lat śląskich ratowników

Stare dobre Pogotowie. 65-lat śląskich ratowników

2014-10-22 03:01:24

W Bibliotece Śląskiej w Katowicach świętowano 65-lecie Pogotowia Ratunkowego w Katowicach oraz Dzień Ratownictwa Medycznego


„Spotkanie z Mistrzem” w Wieliczce

„Spotkanie z Mistrzem” w Wieliczce

2014-10-20 11:09:25

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na „Spotkanie z Mistrzem”24 października 2014 r. o godz. 11.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce, w którym wezmą udział  mistrzowie trialu motocyklowego – Tomasz Hajduk i Piotr Serek oraz trialu rowerowego – Bartłomiej Hajduk. Wstęp wolny.


Marsz Różowej Wstążki w szczytnym celu

Marsz Różowej Wstążki w szczytnym celu

2014-10-19 07:56:58

Kolorowo i wesoło było przez kilka godzin w centrum Szczecina. Sobotni Marsz Różowej Wstążki jak co roku przypominał, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet, i jednocześnie zachęcał do korzystania z badań profilaktycznych.