Polskie filmy promowane za granicą

Polskie filmy promowane za granicą

Amerykańskie i Kanadyjskie kina doceniają polskie filmy. 21 arcydzieł w reżyserii m.in. Andrzeja Wajdy, Adnrzeja Munka, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Kawalerowicza czy Krzysztofa Zanussiego, zostanie zaprezentowanych w przeglądzie „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”.

 

Jakie filmy pojawią się w amerykańskich i kanadyjskich kinach? Tamtejsi widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. „Popiół i diament”, „Krótki film o zabijaniu”, „Krzyżaków” czy „Salto”.

indeks

15851277109909krzyzacy2

Przegląd  ”Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema” rozpocznie  się już niebawem – 5 lutego i potrwa 9 dni.

Później filmy zostaną wyświetlone w 30 różnych miastach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wyświetlą je kina w m.in. Los Angeles, Chicago, Waszyngtonie, Cambridge czy Kanas City.

Organizatorem tego wydarzenia jest The Film Foundation należąca do Martina Scorsese. Fundacja skupia najlepszych twórców filmowych Hollywood. W jej radzie zasiada wiele znanych ludzi m.in. Woody Allen, Clint Eastwood, Steven Spielberg, czy Goerge Lucas.

Fundacja ta ma na swoim celu promowanie najlepszych produkcji filmowych i ratowanie zabytków historii kina. Dzięki niej udało się dotychczas zrekonstruować około 600 filmów.

W Polsce przegląd „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema” organizuje Fundacja Propaganda, Instytut Adama Mickiewicza I DI Factory.

Szczegóły dotyczące filmów, które będą wyświetlane można znaleźć na  mspresents.com.

źródło: www.kresowiacy.com

/jk


Komentarze

Podobne informacje

Warszawskie teatry i kluby solidarne z uchodźcami.

Warszawskie teatry i kluby solidarne z uchodźcami.

2015-10-10 11:59:49

Do akcji może dołączyć każda instytucja, publiczna i prywatna. Wystarczy zorganizować spektakl, wystawę czy dyskusję o tematyce uchodźczej. W Warszawie specjalne wydarzenia na 15 października zaplanowały już Teatr Polski i Powszechny, Instytut Teatralny i Ośrodek KARTA.


31. Warszawski Festiwal Filmowy

31. Warszawski Festiwal Filmowy

2015-10-09 18:54:42

W piątek, 9 października rozpocznie się Warszawski Festiwal Filmowy, zaliczany przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych do piętnastu najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Podczas wydarzenia prezentowane będą najciekawsze produkcje z 57 krajów świata.


Zrabowane dzieło sztuki wróciło do Polski!

Zrabowane dzieło sztuki wróciło do Polski!

2015-10-09 07:54:49

XVIII-wieczny obraz Krzysztofa Lubienieckiego "Portret mężczyzny" został skradziony ze zbiorów Muzeum Narodowego w 1944r. Amerykanin, który po latach kupił obraz nie wiedział skąd dzieło pochodzi, jednak jak tylko uzuskał informację o przynależności dzieła do Polskich zbiorów, z honorem zwrócił zabytek.


Więcej nowych książek w nowoczesnych bibliotekach

Więcej nowych książek w nowoczesnych bibliotekach

2015-10-06 21:39:52

„Inwestując ogromne środki w infrastrukturę, zmieniając nasz kraj, nie zapominamy o kulturze. Chcemy spełnić marzenie wypowiedziane przez wieszcza, by książki trafiły pod strzechy” – mówiła premier Ewa Kopacz podczas wyjazdowego posiedzenia rządu w Bydgoszczy.


Wystawa Triennale Grafiki Polskiej

Wystawa Triennale Grafiki Polskiej

2015-10-06 09:22:24

Muzeum Śląskie wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach zapraszają na ekspozycję zorganizowaną w ramach 9. edycji ogólnopolskiego konkursu graficznego


Spotkanie poświęcone książce o autorze pierwszego

Spotkanie poświęcone książce o autorze pierwszego "Raportu z Katynia" Kazimierzu Skarżyńskim

2015-10-05 21:27:25

2 października w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie poświęcone bohaterowi publikacji autorstwa Jolanty Adamskiej i Andrzeja Przewoźnika pt. "Kazimierz Skarżyński (1887-1962). W imię prawdy o Zbrodni Katyńskiej".


Darmowe e-booki do pobrania w 300 wypożyczalniach w Polsce. Trwa akcja Czytaj PL!

Darmowe e-booki do pobrania w 300 wypożyczalniach w Polsce. Trwa akcja Czytaj PL!

2015-10-03 11:27:21

300 wypożyczalni darmowych e-booków pojawiło się 1 października na ulicach największych polskich miast. W każdej z nich można na miesiąc wypożyczyć jedną z dwunastu książek. Wszystko w ramach akcji Czytaj PL!, współorganizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Rozpoczął się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Rozpoczął się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

2015-10-02 10:26:11

Kiedy 90 lat temu Jerzy Żurawlew podejmował pierwsze próby pozyskania środków na eksperymentalne przedsięwzięcie, którego celem było propagowanie twórczości Chopina, nie mógł przypuszczać, że zorganizowany ostatecznie w 1927 roku Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny stanie się jednym z najważniejszych i najbardziej elektryzujących wydarzeń muzycznych.


Miasteczko Edukacji Globalnej – Dzień Współpracy Rozwojowej w Warszawie

Miasteczko Edukacji Globalnej – Dzień Współpracy Rozwojowej w Warszawie

2015-09-29 21:41:06

W niedzielę (27 września) Krakowskie Przedmieście w Warszawie zamieniło się w Miasteczko Edukacji Globalnej. Głównym celem imprezy było pokazanie, jak Polska pomaga innym krajom.


Zobacz „Kolorową Starówkę”

Zobacz „Kolorową Starówkę”

2015-09-28 20:10:15

Stołeczny Konserwator Zabytków zaprasza na wystawę „Kolorowa Starówka”, prezentowaną do końca października na dziedzińcu Pałacu Branickich (ul. Nowy Świat 18/20), prezentującą polichromie i sgraffita z warszawskiego Starego Miasta.