Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Przedsiębiorco, popełniłeś błąd w rozliczeniu VAT-u? Sprawdź, co możesz z tym zrobić

Przedsiębiorco, popełniłeś błąd w rozliczeniu VAT-u? Sprawdź, co możesz z tym zrobić

Polski system podatkowy liczy prawie 6 tys. stron maszynopisu ustaw i rozporządzeń, a rocznie nowelizowana jest około jedna trzecia z nich[1]. Zmiany przepisów mogą być szczególnie dotkliwe dla  firm jednoosobowych, które muszą do nich dopasowywać sposób i kwoty rozliczeń z fiskusem. Co, jeśli jednak złożone zeznanie podatkowe będzie błędne? Eksperci radzą, co zrobić w takim przypadku.

 

Kosztowne sankcje

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku VAT, która obowiązuje od początku 2017 r. kar finansowych nie unikną także podatnicy, którzy nieświadomie popełniają błędy w rozliczeniach. Dodany został rozdział 5, który informuje o dodatkowych zobowiązaniach podatkowych[2]. Jeżeli przedsiębiorca w złożonej deklaracji np. zaniżył kwotę należnego podatku lub zawyżył kwotę do zwrotu, czyli różnicę między wartością podatku od sprzedaży i zakupu lub z samej nadwyżki zakupów, wtedy organy podatkowe mogą nałożyć dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty zawyżenia zwrotu VAT (nadwyżki VAT) lub zaniżenia zobowiązania podatkowego[3]. Sankcja obowiązuje także w przypadku, gdy przedsiębiorca nie złożył deklaracji podatkowej oraz nie wpłacił kwoty zobowiązania podatkowego.

Błąd? Co można zrobić:

W świetle nowych przepisów, sankcja może być obniżona z 30 do 20%, jeżeli przedsiębiorca złoży korektę deklaracji (lub deklarację pierwotną) i dokona zapłaty właściwej kwoty podatku wraz z odsetkami za zwłokę w rozliczeniu. – Kary można uniknąć np. wtedy, gdy podatnik przed wszczęciem kontroli sam zauważył błąd w deklaracji lub ta pomyłka wynikła z niewłaściwych obliczeń matematycznych (np. błędy w sumowaniu kwot). W praktyce może jednak nie być to łatwe. W trakcie kontroli będziemy musieli wykazać, że nasza pomyłka nie była celowa, a rzeczywiście wynikła z błędnych rachunków czy wpisaniu kwot w niewłaściwe rubryki – radzi Mikołaj Jabłoński-Bałdyga z gorzowskiego biura księgowego STE OUTSOURCING "STE GROUP" Sp. z o.o. S.K.A., Partnera Tax Care.

Przedsiębiorca się tłumaczy

Zadbanie o rzetelne wypełnienie deklaracji podatkowej jest ważne, ponieważ w przypadku pojawiających się niezgodności, przed Urzędem Skarbowym odpowiada podatnik, czyli przedsiębiorca. Jak widnieje w Art. 26 Ordynacji podatkowej, podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność, jest więc odpowiedzialny za składane rozliczenie, niezależnie od tego, czy wypełnia je samemu czy zleca to zadanie biurowi rachunkowemu[4]. Podpisywane umowy o świadczenie usług księgowych, które przenoszą odpowiedzialność za pomyłki w rozliczeniach na biuro rachunkowe, nie są także honorowane przez urzędy skarbowe[5]. – Biuro rachunkowe nie ponosi odpowiedzialności przed urzędami za zobowiązania swoich klientów, także te wynikające bezpośrednio ze swoich błędów. Przedsiębiorca zlecający prowadzenie księgowości może domagać się jednak wypłaty odszkodowania za szkody, które powstały w wyniku błędów biura rachunkowego. Jest to roszczenie, którego dochodzić można na drodze postępowania cywilnego. Ważną kwestią pozostaje umowa zawarta między przedsiębiorcą a biurem rachunkowym. Bezpośrednie wskazanie w niej zakresu odpowiedzialności biura rachunkowego, znacznie ułatwia późniejsze dochodzenie ewentualnego odszkodowania – uważa Mikołaj Jabłoński-Bałdyga.

Na pomoc księgowy

Z profesjonalnej pomocy warto skorzystać nie tylko wtedy, gdy jest problem. W dobie zmieniających się przepisów niezwykle ważne jest, aby na bieżąco weryfikować informacje księgowo-podatkowe. W wielu przypadkach przedsiębiorcy nie mają czasu na śledzenie wszystkich przepisów, dlatego warto powierzyć sprawy sprawdzonym księgowym. Nawiązanie z nimi współpracy pozwala przedsiębiorcy na pełne skupienie się na rozwoju firmy. Podejmując taki krok, przedsiębiorca, może sporo zaoszczędzić. Jak podaje portal Gazetaprawna.pl, zlecenie prowadzenia księgowości przedsiębiorstwa firmie zewnętrznej, np. biurowi rachunkowemu, umożliwia uzyskanie oszczędności rzędu 20–50 proc. w stosunku do całkowitych kosztów związanych z samodzielnym zarządzaniem księgowością firmy[6]. Z czego one wynikają?

Przedsiębiorca, który zatrudnia biuro rachunkowe, nie musi ponosić kosztów związanych chociażby z zakupem programu do księgowości. Może także zapomnieć o rachunkach, które wynikają z zatrudnienia w firmie księgowego i wydatkach poniesionych na szkolenie takiego pracownika, ponieważ prawo i zasady dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej często się zmieniają. Jednak przedsiębiorca z najpoważniejszym uszczupleniem budżetu musi liczyć się wtedy, gdy postanawia zająć się finansami przedsiębiorstwa bez fachowej pomocy. Wzrasta wtedy możliwość błędnej interpretacji przepisów, a co za tym niepoprawnego wypełnienia deklaracji podatkowej. – Z doświadczeń naszego biura wynika, że przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność, zgłaszają się o pomoc przy wyborze optymalnej formy opodatkowania oraz oczekują wsparcia przy dopełnieniu wszelkich formalności prawno-organizacyjnych. Pozostali, którzy funkcjonują już na rynku, oczekują kompleksowej usługi księgowej, która pozwoli im skupić się na prowadzeniu własnego biznesu – mówi Joanna Chodak z wałbrzyskiego biura księgowego Modern Tax S.C., Partnera Tax Care.

Zawód księgowego to niezwykle odpowiedzialna praca – wiąże się z wysokim poczuciem odpowiedzialności za pełnione obowiązki. Wymaga znajomości wielu zawiłych regulacji prawnych, szczególnie prawa podatkowego, które stanowi ogrom przepisów stanowiących podstawę funkcjonowania każdej działalności. – Niejednokrotne w naszej pracy napotykamy na sytuacje, w których regulowane przepisy nie mówią wprost, jak podejść do danego zagadnienia. Wymagana jest wtedy indywidualna interpretacja przepisów, co wiąże się odpowiedzialnością każdego księgowego. W skrajnych sytuacjach mamy również możliwość  wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Jego zdanie może zapobiec konsekwencjom w sferze prawa podatkowego – informuje Katarzyna Chodara- Chodak wałbrzyskiego biura księgowego Modern Tax S.C., Partnera Tax Care.

 

 

[1] http://www.polskieradio.pl/42/5725/Artykul/1719089,Polscy-przedsiebiorcy-traca-nawet-1-dzien-w-tygodniu-na-rozliczanie-podatkow-i-raportowanie na podstawie: Podatki w Polsce, Raport Grant Thornton, styczeń 2017. http://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2017/01/Podatki-w-Polsce_final.pdf

[2] Rozdział 5. Dodatkowe zobowiązania podatkowe, Art. 112b – 112c.

[3] Sankcja ma zastosowanie u podatników, którzy popełnili w deklaracji błąd, który został ujawniony po wszczęciu kontroli lub postępowania kontrolnego.

[4] Art. 26 Ordynacji Podatkowej.

[5] Podatnik może domagać się od biura rachunkowego odszkodowania za szkody poniesione w wyniku nierzetelnego sporządzenia zeznania podatkowego na drodze cywilnej, wymaga to jednak od niego wykazania w drodze postępowania winy biura rachunkowego.

[6] http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1013304,odpowiedzialnosc-po-stronie-fachowca.html

Informacja za: lightscape.pl

Fot. Compact Keyboards


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Polacy kupują diamenty. Tak chcą pomnożyć majątek

[VIDEO] Polacy kupują diamenty. Tak chcą pomnożyć majątek

2017-07-20 08:54:12

Błyszczą, przykuwają wzrok i kuszą... To diamenty, które coraz częściej stają się sposobem na zainwestowanie naszych pieniędzy. Od roku w Polsce obserwujemy dwukrotny wzrost sprzedaży diamentów inwestycyjnych klasy premium.


[VIDEO] Budapeszt: Premier Beata Szydło: Będzie wspólne stanowisko V4 w sprawie delegowania pracowników

[VIDEO] Budapeszt: Premier Beata Szydło: Będzie wspólne stanowisko V4 w sprawie delegowania pracowników

2017-07-19 16:30:27

- Rozmawialiśmy przede wszystkim o współpracy dotyczącej tego, co jest najważniejsze dla naszych państw i dla naszych obywateli -  o współpracy dotyczącej bezpieczeństwa i rozwoju – powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. Szefowie rządów V4 spotkali się też z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.


Bruksela: Posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH). Rada m.in. podsumowała prace nad wspólną polityką rybacką i skonsultowała uprawnienia do połowów na rok 2018

Bruksela: Posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH). Rada m.in. podsumowała prace nad wspólną polityką rybacką i skonsultowała uprawnienia do połowów na rok 2018

2017-07-19 10:46:42

Anna Moskwa, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przewodniczyła delegacji ministerstwa podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli.


Warszawa: Zieleniak działa już od roku

Warszawa: Zieleniak działa już od roku

2017-07-15 12:34:18

Hala Zieleniak i funkcjonujące obok niej targowisko, zlokalizowane na warszawskiej Ochocie działają już ponad rok. Przez ten czas miejsce zyskało renomę i stałe grono zadowolonych klientów.


O gospodarce i współpracy parlamentów Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski w Rumunii

O gospodarce i współpracy parlamentów Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski w Rumunii

2017-07-12 11:01:42

W dniach 4-5 lipca br. wizytę roboczą w Bukareszcie złożył Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Wizyta odbyła się na zaproszenie Przewodniczącego Senatu Rumunii Călina Popescu Tăriceanu. Marszałkowi Karczewskiemu towarzyszyła delegacja z Kancelarii Senatu RP z Szefem Kancelarii Ministrem Jakubem Kowalskim.


[VIDEO] Rozbudowa infostrad wymaga wielomiliardowych inwestycji. Resort Morawieckiego chce, by szybki internet napędzał polską gospodarkę

[VIDEO] Rozbudowa infostrad wymaga wielomiliardowych inwestycji. Resort Morawieckiego chce, by szybki internet napędzał polską gospodarkę

2017-07-07 15:27:18

- Polska gospodarka wkracza w fazę czwartej rewolucji. Napędzać będzie ją szybki internet i nowe technologie. W Ministerstwie Rozwoju rozmawiano o tym, jak wielomiliardowe programy rozbudowy nowoczesnej infrastruktury mogą przyspieszyć cyfryzację kraju. Światłowód jest jak cyfrowa autostrada – podkreśla Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. Bardzo istotną rolę w procesie cyfryzacji gospodarki odgrywają także programy skierowane do szkół.  


Premier Beata Szydło: Metropolia śląska staje się faktem

Premier Beata Szydło: Metropolia śląska staje się faktem

2017-06-30 19:57:30

Prezes Rady Ministrów podpisała rozporządzenia w sprawie utworzenia w województwie śląskim związku metropolitalnego. To rozporządzenie będzie ostatecznym momentem tworzenia metropolii dla obszarów Górnego Śląska i Zagłębia – powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości.


BIK: Najnowsze dane o sprzedaży kredytów w Polsce

BIK: Najnowsze dane o sprzedaży kredytów w Polsce

2017-06-29 22:30:24

W maju 2017 r., w porównaniu do maja 2016 r., w ujęciu wartościowym udzielono więcej każdego rodzaju kredytów dla klientów indywidualnych. W ujęciu liczbowym wzrosty sprzedaży odnotowano w kredytach mieszkaniowych i limitach kredytowych w kontach osobistych, natomiast spadki w kredytach konsumpcyjnych i kartach kredytowych.


Nowe etaty, wyposażenie i szkolenia w Straży Pożarnej

Nowe etaty, wyposażenie i szkolenia w Straży Pożarnej

2017-06-26 08:09:22

Lepsze dostosowanie systemu ratowniczo-gaśniczego do wypełnianych zadań – to cel projektu rozporządzenia skierowanego w czwartek przez MSWiA do uzgodnień międzyresortowych.


Sejmowa Komisja Obrony Narodowej pozytywnie o wykonaniu budżetu MON

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej pozytywnie o wykonaniu budżetu MON

2017-06-22 14:34:03

W środę, 21 czerwca br. Sejmowa Komisja Obrony Narodowej pozytywnie oceniła wykonanie ubiegłorocznego budżetu MON. Pozytywną ocenę wystawiła też Najwyższa Izba Kontroli.