Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Przedsiębiorco, popełniłeś błąd w rozliczeniu VAT-u? Sprawdź, co możesz z tym zrobić

Przedsiębiorco, popełniłeś błąd w rozliczeniu VAT-u? Sprawdź, co możesz z tym zrobić

Polski system podatkowy liczy prawie 6 tys. stron maszynopisu ustaw i rozporządzeń, a rocznie nowelizowana jest około jedna trzecia z nich[1]. Zmiany przepisów mogą być szczególnie dotkliwe dla  firm jednoosobowych, które muszą do nich dopasowywać sposób i kwoty rozliczeń z fiskusem. Co, jeśli jednak złożone zeznanie podatkowe będzie błędne? Eksperci radzą, co zrobić w takim przypadku.

 

Kosztowne sankcje

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku VAT, która obowiązuje od początku 2017 r. kar finansowych nie unikną także podatnicy, którzy nieświadomie popełniają błędy w rozliczeniach. Dodany został rozdział 5, który informuje o dodatkowych zobowiązaniach podatkowych[2]. Jeżeli przedsiębiorca w złożonej deklaracji np. zaniżył kwotę należnego podatku lub zawyżył kwotę do zwrotu, czyli różnicę między wartością podatku od sprzedaży i zakupu lub z samej nadwyżki zakupów, wtedy organy podatkowe mogą nałożyć dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty zawyżenia zwrotu VAT (nadwyżki VAT) lub zaniżenia zobowiązania podatkowego[3]. Sankcja obowiązuje także w przypadku, gdy przedsiębiorca nie złożył deklaracji podatkowej oraz nie wpłacił kwoty zobowiązania podatkowego.

Błąd? Co można zrobić:

W świetle nowych przepisów, sankcja może być obniżona z 30 do 20%, jeżeli przedsiębiorca złoży korektę deklaracji (lub deklarację pierwotną) i dokona zapłaty właściwej kwoty podatku wraz z odsetkami za zwłokę w rozliczeniu. – Kary można uniknąć np. wtedy, gdy podatnik przed wszczęciem kontroli sam zauważył błąd w deklaracji lub ta pomyłka wynikła z niewłaściwych obliczeń matematycznych (np. błędy w sumowaniu kwot). W praktyce może jednak nie być to łatwe. W trakcie kontroli będziemy musieli wykazać, że nasza pomyłka nie była celowa, a rzeczywiście wynikła z błędnych rachunków czy wpisaniu kwot w niewłaściwe rubryki – radzi Mikołaj Jabłoński-Bałdyga z gorzowskiego biura księgowego STE OUTSOURCING "STE GROUP" Sp. z o.o. S.K.A., Partnera Tax Care.

Przedsiębiorca się tłumaczy

Zadbanie o rzetelne wypełnienie deklaracji podatkowej jest ważne, ponieważ w przypadku pojawiających się niezgodności, przed Urzędem Skarbowym odpowiada podatnik, czyli przedsiębiorca. Jak widnieje w Art. 26 Ordynacji podatkowej, podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność, jest więc odpowiedzialny za składane rozliczenie, niezależnie od tego, czy wypełnia je samemu czy zleca to zadanie biurowi rachunkowemu[4]. Podpisywane umowy o świadczenie usług księgowych, które przenoszą odpowiedzialność za pomyłki w rozliczeniach na biuro rachunkowe, nie są także honorowane przez urzędy skarbowe[5]. – Biuro rachunkowe nie ponosi odpowiedzialności przed urzędami za zobowiązania swoich klientów, także te wynikające bezpośrednio ze swoich błędów. Przedsiębiorca zlecający prowadzenie księgowości może domagać się jednak wypłaty odszkodowania za szkody, które powstały w wyniku błędów biura rachunkowego. Jest to roszczenie, którego dochodzić można na drodze postępowania cywilnego. Ważną kwestią pozostaje umowa zawarta między przedsiębiorcą a biurem rachunkowym. Bezpośrednie wskazanie w niej zakresu odpowiedzialności biura rachunkowego, znacznie ułatwia późniejsze dochodzenie ewentualnego odszkodowania – uważa Mikołaj Jabłoński-Bałdyga.

Na pomoc księgowy

Z profesjonalnej pomocy warto skorzystać nie tylko wtedy, gdy jest problem. W dobie zmieniających się przepisów niezwykle ważne jest, aby na bieżąco weryfikować informacje księgowo-podatkowe. W wielu przypadkach przedsiębiorcy nie mają czasu na śledzenie wszystkich przepisów, dlatego warto powierzyć sprawy sprawdzonym księgowym. Nawiązanie z nimi współpracy pozwala przedsiębiorcy na pełne skupienie się na rozwoju firmy. Podejmując taki krok, przedsiębiorca, może sporo zaoszczędzić. Jak podaje portal Gazetaprawna.pl, zlecenie prowadzenia księgowości przedsiębiorstwa firmie zewnętrznej, np. biurowi rachunkowemu, umożliwia uzyskanie oszczędności rzędu 20–50 proc. w stosunku do całkowitych kosztów związanych z samodzielnym zarządzaniem księgowością firmy[6]. Z czego one wynikają?

Przedsiębiorca, który zatrudnia biuro rachunkowe, nie musi ponosić kosztów związanych chociażby z zakupem programu do księgowości. Może także zapomnieć o rachunkach, które wynikają z zatrudnienia w firmie księgowego i wydatkach poniesionych na szkolenie takiego pracownika, ponieważ prawo i zasady dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej często się zmieniają. Jednak przedsiębiorca z najpoważniejszym uszczupleniem budżetu musi liczyć się wtedy, gdy postanawia zająć się finansami przedsiębiorstwa bez fachowej pomocy. Wzrasta wtedy możliwość błędnej interpretacji przepisów, a co za tym niepoprawnego wypełnienia deklaracji podatkowej. – Z doświadczeń naszego biura wynika, że przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność, zgłaszają się o pomoc przy wyborze optymalnej formy opodatkowania oraz oczekują wsparcia przy dopełnieniu wszelkich formalności prawno-organizacyjnych. Pozostali, którzy funkcjonują już na rynku, oczekują kompleksowej usługi księgowej, która pozwoli im skupić się na prowadzeniu własnego biznesu – mówi Joanna Chodak z wałbrzyskiego biura księgowego Modern Tax S.C., Partnera Tax Care.

Zawód księgowego to niezwykle odpowiedzialna praca – wiąże się z wysokim poczuciem odpowiedzialności za pełnione obowiązki. Wymaga znajomości wielu zawiłych regulacji prawnych, szczególnie prawa podatkowego, które stanowi ogrom przepisów stanowiących podstawę funkcjonowania każdej działalności. – Niejednokrotne w naszej pracy napotykamy na sytuacje, w których regulowane przepisy nie mówią wprost, jak podejść do danego zagadnienia. Wymagana jest wtedy indywidualna interpretacja przepisów, co wiąże się odpowiedzialnością każdego księgowego. W skrajnych sytuacjach mamy również możliwość  wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Jego zdanie może zapobiec konsekwencjom w sferze prawa podatkowego – informuje Katarzyna Chodara- Chodak wałbrzyskiego biura księgowego Modern Tax S.C., Partnera Tax Care.

 

 

[1] http://www.polskieradio.pl/42/5725/Artykul/1719089,Polscy-przedsiebiorcy-traca-nawet-1-dzien-w-tygodniu-na-rozliczanie-podatkow-i-raportowanie na podstawie: Podatki w Polsce, Raport Grant Thornton, styczeń 2017. http://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2017/01/Podatki-w-Polsce_final.pdf

[2] Rozdział 5. Dodatkowe zobowiązania podatkowe, Art. 112b – 112c.

[3] Sankcja ma zastosowanie u podatników, którzy popełnili w deklaracji błąd, który został ujawniony po wszczęciu kontroli lub postępowania kontrolnego.

[4] Art. 26 Ordynacji Podatkowej.

[5] Podatnik może domagać się od biura rachunkowego odszkodowania za szkody poniesione w wyniku nierzetelnego sporządzenia zeznania podatkowego na drodze cywilnej, wymaga to jednak od niego wykazania w drodze postępowania winy biura rachunkowego.

[6] http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1013304,odpowiedzialnosc-po-stronie-fachowca.html

Informacja za: lightscape.pl

Fot. Compact Keyboards


Komentarze

Podobne informacje

Złoty Pociąg już na Pomorzu Zachodnim!

Złoty Pociąg już na Pomorzu Zachodnim!

2017-05-29 18:36:11

W kłębach pary i blasku konfetti, witany przez pasjonatów kolei, podróżnych i mieszkańców Pomorza Zachodniego, na dworzec Szczecin Główny przybyły tłumy by zobaczyć zachodniopomorski Złoty Pociąg. Przyjechał właśnie do naszego regionu, bo „pasażerowie na Pomorzu Zachodnim warci są złota” – tymi słowami marszałek Olgierd Geblewicz przywitał wyprodukowany w Nowym Sączu Impuls 36 WE pomalowany na kolor najcenniejszego kruszcu.


Polacy wypłacili z lokat najwięcej od 4 lat. Przy obecnym poziomie inflacji, lokaty bankowe przynoszą nam straty

Polacy wypłacili z lokat najwięcej od 4 lat. Przy obecnym poziomie inflacji, lokaty bankowe przynoszą nam straty

2017-05-25 13:35:18

Przy obecnym poziomie inflacji, lokaty bankowe w ujęciu realnym przynoszą nam straty. Nie powinno więc dziwić, że Polacy się do nich zniechęcają. Według najmowych danych NBP, w kwietniu wypłacili z nich prawie 4 mld zł. Expander zwraca uwagę, że to największy miesięczny spadek salda lokat od 4 lat.  Wskazuje również, że aby na lokacie nie tracić, jej oprocentowanie powinno być wyższe niż 2,47%.


Komisja Europejska docenia zaangażowanie Polski w budowę europejskiej gospodarki opartej na danych

Komisja Europejska docenia zaangażowanie Polski w budowę europejskiej gospodarki opartej na danych

2017-05-24 12:17:07

W swoim liście, skierowanym do Krzysztofa Szuberta, sekretarza stanu i Pełnomocnika Rządu ds. Jednolitego Rynku Cyfrowego, Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za Jednolity Rynek Cyfrowy, podziękował za aktywną rolę Polski w procesie konsultacji komunikatu Komisji dotyczącego budowy europejskiej gospodarki opartej na danych (Building European Data Economy).


Nie warto być wiernym jednemu bankowi

Nie warto być wiernym jednemu bankowi

2017-05-20 18:10:18

Korzystanie z usług tylko jednego banku jest wygodne. Niestety taka wierność zwykle w ogóle się nie opłaca. Banki rozpieszczają ofertami i promocjami przede wszystkich nowych klientów. Tym starym zwykle każą płacić wyższe opłaty np. za konto, czy też naliczają niższe odsetki od lokat. Expander podpowiada kiedy warto zdradzić swój bank.


Franki i euro tanieją – czy warto przewalutować kredyt?

Franki i euro tanieją – czy warto przewalutować kredyt?

2017-05-18 09:02:28

Myśli o przewalutowaniu kredytów walutowych zwykle pojawiają się w sytuacji, gdy kurs mocno rośnie. Wtedy kredytobiorcy mają dość stresu związanego z ryzykiem walutowym i chcą się pozbyć kłopotu.


Średni dług seniora to 12,3 tys. zł

Średni dług seniora to 12,3 tys. zł

2017-05-17 13:40:15

Z danych KRD wynika, że polscy seniorzy toną w długach. Tylko w ciągu roku ich zadłużenie wzrosło o 40 proc. a sam dług sięga blisko 3 mld zł. 


Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 roku

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 roku

2017-05-15 11:20:16

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,3% (w tym usług – o 0,7%, a towarów – o 0,1%). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.


Rata frankowiczów może być najniższa od czarnego czwartku w 2015 roku

Rata frankowiczów może być najniższa od czarnego czwartku w 2015 roku

2017-05-12 12:31:18

Kurs franka szwajcarskiego spadł do poziomu ok. 3,84 zł. Z wyliczeń Expandera wynika, że przy obecnym kursie rata będzie drugą najniższą od pamiętnego czarnego czwartku (15 stycznia 2015 r.).


W 2018 roku płaca minimalna pójdzie w górę

W 2018 roku płaca minimalna pójdzie w górę

2017-05-11 14:27:13

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna w tym tygodniu ruszają prace nad ustaleniem przyszłorocznego wynagrodzenia minimalnego.


Autobusy, rowery, kajaki. Ponad 30 mln zł od marszałka dla Szczecina

Autobusy, rowery, kajaki. Ponad 30 mln zł od marszałka dla Szczecina

2017-05-08 06:38:14

Ponad 30 mln zł z RPO WZ 2014-2020 trafi do Gminy Miasto Szczecin. Fundusze pomogą w budowie w stolicy Pomorza Zachodniego nowego odcinka trasy rowerowej, powstaniu punktów postojowych dla kajaków na Jeziorze Dąbie Małe oraz w zakupie nowoczesnego taboru autobusowego. Umowy, na mocy których środki pomogą w realizacji inwestycji, podpisali w piątek, 5 maja 2017 roku marszałek Olgierd Geblewicz i prezydent Piotr Krzystek.