Rozbili odradzającą się grupę "ożarowską"

Rozbili odradzającą się grupę

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspierani przez funkcjonariuszy BOA KGP, KSP i komendy powiatowej w Sochaczewie zatrzymali 28 osób, członków grupy „ożarowskiej”, w tym jednego z liderów 48-letniego Roberta B. „Bedzio”.

 

Grupa „ożarowska” powstała pod koniec lat 90. XX wieku jako jeden z głównych odłamów grupy „pruszkowskiej”. Członkowie „Ożarowa” specjalizowali się w produkcji, obrocie i przemycie narkotyków, uprowadzeniach dla okupu, handlu bronią i materiałami wybuchowymi. Śmierć jednego z liderów szajki doprowadziła do rozhermetyzowania struktury, co wykorzystali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego, którzy bardzo dokładnie rozpracowali to środowisko. Pierwsze uderzenie w „ożarowską” nastąpiło w kwietniu 2008 roku – wtedy w ręce funkcjonariuszy wpadło kilkudziesięciu członków grupy, w tym także jej ścisły zarząd. Dzięki temu doszło do kompletnego rozłamu szajki. Jednak pozostający na wolności byli jej członkowie podejmowali próby reaktywowania „Ożarowa”.


Latem 2013 roku policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Warszawie przeprowadzili kolejną realizację, w której zatrzymano 15 osób, w tym także lidera 47-letniego Andrzeja P. Wszystkim postawiono zarzuty produkcji i obrotu znacznymi ilościami amfetaminy. Funkcjonariusze zlikwidowali także należące do grupy laboratoria amfetaminowe.


Teraz, na początku marca, policjanci Centralnego Biura Śledczego, wspierani przez funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, Komendy Stołecznej Policji oraz Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, zatrzymali kolejnych 28 członków grupy „ożarowskiej”, w tym jednego z liderów - 48-letniego Roberta B. „Bedzio”. Prowadzone pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie śledztwo doprowadziło do zebrania materiałów potwierdzających udział tych osób w przestępstwach związanych z produkcją amfetaminy i obrotem narkotykami, bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi.


Zatrzymania miały miejsce w Warszawie, Białymstoku, Toruniu i Sochaczewie. W trakcie realizacji funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli kilogram narkotyków, 10 kilogramów trotylu, 3 kilogramy plastycznego materiału wybuchowego, 6 granatów oraz 6 sztuk broni palnej wraz z amunicją.


Zatrzymanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie wobec 15 z nich sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, wobec kolejnych 6 prokuratura skierowała wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania, a pozostali zatrzymani zostali oddani pod dozór Policji.

 

http://www.policja.pl


Komentarze

Podobne informacje

Jakub Kazała najprawdopodobniej zmarł z powodu wyziębienia organizmu

Jakub Kazała najprawdopodobniej zmarł z powodu wyziębienia organizmu

2015-03-31 21:55:46

20-letni Jakub Kazała zaginął podczas śnieżnej nocy z 26 na 27 grudnia 2014 roku. Został odnaleziony 20 stycznia 2015 roku w okolicach bagiennego terenu w Białej Rawskiej.

 

Wiele osób twierdzi, że do zaginięcia i śmierci młodego mężczyzny ktoś się przyczynił. Mimo tego, że z dotychczasowych wyników badań sekcji zwłok wynika zupełnie coś innego.

Poniżej publikujemy wypowiedź Krzysztofa Kopanii - Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej z Łodzi na temat obecnego etapu sprawy:

W odpowiedzi na Pani zapytanie, informuję, iż śledztwo w sprawie śmierci 20 - latka prowadzi prokuratura rawska. Gromadzony jest materiał dowodowy. Trwają przesłuchania, zasięgnięto opinii kilku biegłych rożnych specjalności. Jako prawdopodobną przyczynę zgonu biegli wskazali wyziębienie organizmu. Oczekujemy na uzupełniajacą opinię ZMS w Łodzi. Na wnioski końcowe, dotyczące okoliczności śmierci musimy jeszcze poczekać, chcemy zebrać rzetelny materiał dowodowy, który będzie stanowił bazę dokonywanych ocen.

O wszelkich nowych informacjach będziemy informować na bieżąco, również poprzez naszego Facebooka.


Przęjęty gigantyczny magazyn z prekursorem do produkcji amfetaminy

Przęjęty gigantyczny magazyn z prekursorem do produkcji amfetaminy

2015-03-31 21:39:42

Funkcjonariusze gdańskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Kontroli Skarbowej ujawnili w okolicach Warszawy magazyn, w którym od roku przechowywane były kanistry z BMK - prekursorem do produkcji amfetaminy.


Taxi. Sprawdź, zanim wsiądziesz

Taxi. Sprawdź, zanim wsiądziesz

2015-03-31 21:28:49

Od środy, 1 kwietnia, rusza kampania „Taxi. Sprawdź, zanim wsiądziesz”. Poprzez ulotki, plakaty, a także spoty w pojazdach komunikacji miejskiej mieszkańcy dowiedzą się jak wybierać tylko licencjonowanych taksówkarzy.


Otoczenie pawilonu ZODIAK jak kartka białego papieru

Otoczenie pawilonu ZODIAK jak kartka białego papieru

2015-03-31 21:27:43

Otoczenie Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK będzie otwartą przestrzenią, przygotowaną na różne scenariusze. Plac przekształci się w symboliczną kartkę białego papieru. Tak zdecydowało jury konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu wokół pawilonu.


Polska sieć gazowa wymaga szybkich i kosztownych remontów

Polska sieć gazowa wymaga szybkich i kosztownych remontów

2015-03-31 11:59:31

Znaczna część sieci gazowej w Polsce jest przestarzała, dlatego wymaga natychmiastowej modernizacji. W ciągu najbliższej dekady konieczne mogą się okazać miliardowe inwestycje.


Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii nie wpłynie na odbiorców energii

Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii nie wpłynie na odbiorców energii

2015-03-31 11:55:20

Osoby, które będą produkowały energię ze źródeł odnawialnych, po wejściu ustawy o OZE zyskają kosztem tych, którzy pozostaną przy całkowicie tradycyjnych źródłach. W skali kraju nieznacznie mogą też spaść nakłady na sieci przesyłowe.


Policjanci odnaleźli 31-latkę i jej 5-miesięcznego synka!

Policjanci odnaleźli 31-latkę i jej 5-miesięcznego synka!

2015-03-31 08:06:51

Kilkudziesięciu puławskich policjantów ponad 2 godziny szukało 31-letniej kobiety i jej pięciomiesięcznego dziecka. Mieszkanka Puław po konflikcie rodzinnym opuściła mieszkanie zabierając swojego syna.


Biała Rawska. Dziewczyna śp. Jakuba Kazała widziała go ostatni raz w dniu zaginięcia i nie wie co się stało. Czy aby na pewno…?

Biała Rawska. Dziewczyna śp. Jakuba Kazała widziała go ostatni raz w dniu zaginięcia i nie wie co się stało. Czy aby na pewno…?

2015-03-30 12:45:05

Wszyscy wiedzą, że 20 stycznia 2015 roku odnaleziono – zaginionego od śnieżnej nocy z 26 na 27 grudnia 2014 roku – 20-letniego Jakuba Kazała w okolicach bagiennego terenu w Białej Rawskiej.

 

 

Od początku poszukiwań typowano właśnie to miejsce. Ponieważ dziewczyna Kuby mówiła, że udał się on sam w stronę Zakrzewa, tuż po tym, gdy ona sama poszła w stronę centrum Białej Rawskiej po taksówkę, zabierając jego telefon.

Już w pierwszych godzinach sprawdzono ulicę i okolice, jednakże nie było niczyich śladów wskazujących na rzeczywisty tam pobyt kogokolwiek, a w tym Jakuba. Również sprawdzono pozostałe części miasta i sąsiednie gminy, ale do niczego to nie doprowadziło.

Dziewczyna Jakuba Kazała widziała go ostatni raz w dniu zaginięcia i nie wie co się stało. Czy aby na pewno…?
Od feralnej nocy minęło troszkę ponad trzy miesiące. Nadal wielu uważa, że dziewczyna ukrywa prawdę z nieznanych im przyczyn. Z przeprowadzonej wczoraj rozmowy z nią wynika, że zaprzecza sama sobie, gubi się w tym, co mówi i jednocześnie utrzymuje swoje stanowisko.


Poniżej prezentujemy część dialogu, a całość przekazujemy jednostce prowadzącej sprawę.

 

Co byś mi powiedziała na temat Kuby? Jakie relacje były pomiędzy Wami?
- No właśnie, każdy mnie o to pyta… Żebym coś powiedziała. I okazuje się, że ja tak naprawdę Kuby nie znałam. Nie wiedziałam, gdzie on mieszka.

A z czego to wynikało, że nie wiedziałaś, gdzie on mieszka?
- Po prostu mnie okłamywał przez cały ten czas. Nie wiedziałam, że oprócz siostry ma jeszcze dwoje rodzeństwa, czyli w zasadzie nic. Jak ze sobą byliśmy, to Kuba był bardzo spokojny. Nawet odnosiłam wrażenie, że był zamknięty w sobie. Niewiele mówił o sobie, o tym jak spędza czas, zawsze coś tam napomknął, gdy ja zapytałam.

Z tego, co wiem, to on też pracował i studiował od października. Jaki kierunek?
- Budownictwo.

No właśnie… A pracował chyba z tatą, prawda?
- yhym

A Wy od jak dawna byliście razem?
- Prawie pół roku.

No i co… poszliście na tą imprezę wtedy w święta do swoich znajomych, do Twoich znajomych i hmm…
- Słyszałam od różnych osób, nawet mówiłam Pani Justynie (mamie Kuby), że gdy uczestniczył wcześniej w innych imprezach, np. przy ognisku i nie tylko, to gdy wypił z kolegami, to podobno odchodził, oddalał się, nie odbierał telefonu. To tylko słyszałam od któregoś z chłopaków. Nie wiem czy to jest prawda. Mówiłam o tym Pani Justynie. Natomiast na pewno raz na weselu, na którym byliśmy razem, zachował się tak, że odszedł.

No tak, tylko że wtedy telefon miał przy sobie, a z tego co mi wiadomo, to wtedy Ty miałaś jego telefon, prawda?
- Tak, ja wzięłam.

Jak to się stało, że to właśnie Ty miałaś jego telefon?
- Nie wiem… jakoś tak wyszło i dzwoniłam na taksówkę.

Z tego, co wiem, to Ty wcześniej podczas imprezy będąc w domu dzwoniłaś ze swojego telefonu do innych osób?
- Nie.

Nie miałaś kontaktu z nikim przez swój telefon?
- Miałam. Dzwoniłam do koleżanki na jej koszt albo ona dzwoniła do mnie.

Aha. W ten sposób. I tylko z jedną osobą miałaś wtedy kontakt telefoniczny w trakcie imprezy będąc w domu?
- Tak, z tego co pamiętam, tak. Ona miała po nas przyjechać wtedy, dlatego z nią się kontaktowałam.

Jak oceniasz swoje zaangażowanie w poszukiwania?
- Bardzo dziwi mnie to, że rodzina, znajomi Kuby twierdzą, że nie pomagałam…  Ciężko jest brać udział w poszukiwaniach z kimś, kto mi grozi, kto mnie straszy. Zgłosiłam to Policji, gdy mnie i tatę przesłuchiwali w domu i funkcjonariusze poradzili mi, abym odsunęła się od poszukiwań, aby nie było gorszych sytuacji.

Kto Ci groził?
- Pani Ewelina (ciocia Kuby).

Czy pomimo tego na własną rękę szukałaś Kuby?
- Tak, codziennie, od rana do wieczora sama jeździłam samochodem po mieście i szukałam.

Czy miałaś jakiekolwiek przypuszczenia, co mogło się wydarzyć?
- Nie.

Czy wiesz kto był badany wariografem?
- Tak, Ola D. i Sebastian W.

 

Na tym rozmowa się nie skończyła.  Całość materiału przekazujemy jednostce prowadzącej sprawę.


Ponadto, poprosiliśmy Panią Ewelinę, aby odniosła się do wątku zastraszania i dowiedzieliśmy się, że nic takiego nie miało miejsca, a Policja dotychczas również nie poruszyła z nią tego tematu. 

Pani Ewelina powiedziała nam, że jedyna rozmowa, w której podniosła głos na dziewczynę Kuby miała miejsce w I połowie stycznia, kiedy na prośbę siostry Justyny skontaktowała się telefonicznie, aby przypomnieć jej o uczestnictwie w programie telewizyjnym, na które wcześniej się zgodziła.

A’propos badania wariografem wiemy od rodziców śp. Jakuba Kazała, że jego dziewczyna była poddana badaniu.  Niestety w niczym to nie pomogło, ponieważ za pierwszym razem okazało się, że była pod wpływem środków  psychotropowych i alkoholu, a za drugim razem nie wyraziła zgody.

O wszelkich nowych informacjach będziemy informować na bieżąco, również poprzez naszego Facebooka.


Rutkowski dziś w TVN - Uwaga! o śmierci Wiktorii. Na żywo z Krapkowic o 19:45

Rutkowski dziś w TVN - Uwaga! o śmierci Wiktorii. Na żywo z Krapkowic o 19:45

2015-03-30 10:21:03

Dziennikarze programu "Uwaga!" obserwują dramat, do którego doszło w Krapkowicach. Dziś w bezpośredniej transmisji zobaczymy to, co aktualnie dzieje się w sprawie poszukiwania zabójcy 15-letniej Wiktorii Cichockiej.


Dni Otwarte Projektów Unijnych

Dni Otwarte Projektów Unijnych

2015-03-30 07:50:59

II edycja ogólnopolskiej akcji promującej efekty działań Funduszy Europejskich potrwa od 7 do 10 maja 2015. Zgłoszenia przyjmowane są do 3 kwietnia