Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Średni dług seniora to 12,3 tys. zł

Średni dług seniora to 12,3 tys. zł

Z danych KRD wynika, że polscy seniorzy toną w długach. Tylko w ciągu roku ich zadłużenie wzrosło o 40 proc. a sam dług sięga blisko 3 mld zł. 

 

Powodem są nie tylko pożyczki zaciągane na spłatę bieżących zobowiązań oraz pomoc rodzinie i wnukom, ale również jedne z najniższych emerytur w Europie. Równie ważny jest brak regularnych wpływów, które – poza emeryturą lub rentą - mogłyby wzmacniać domowy budżet. Przykłady? Możliwość dorabiania, wynajmowanie mieszkania, renta dożywotnia. To ważne, zwłaszcza, że 73 proc. emerytów żyje samotnie, a 36 proc. nie może liczyć na wsparcie bliskich .
Z Krajowego Rejestru Długów wynika, że najbardziej zadłużone są kobiety – aż 62 proc. seniorek boryka się z problemami finansowymi. Wiele z nich to wdowy, które musiały przejąć długi współmałżonków.

Według statystyk GUS mężczyźni żyją średnio 74 lata, podczas gdy kobiety dożywają 82 lat. Przejęte długi to dużo mniejszy problem niż zaciąganie pożyczek i kredytów, zwłaszcza na bieżące potrzeby lub pomoc dzieciom i wnukom. Z danych KRD wynika, że średni dług osoby starszej to 12,3 tys. zł. Tymczasem według GUS przeciętna emerytura to 2082,47 zł brutto, czyli ok. 1727 netto.

Ile emerytur musiałby oddać przeciętny senior, by spłacić zobowiązania? 
Na co brakuje pieniędzy?


Aż 21 proc. długów senioralnych stanowią zobowiązania wobec banków i innych instytucji pożyczkowych. Blisko 20 proc. to niezapłacone rachunki za czynsz, wodę, prąd i gaz. Z kolei 13 proc. to płatności za abonament telewizyjny, Internet, czy telefon. Emeryci często nie regulują też długów alimentacyjnych (5 proc.) i nie płacą mandatów za jazdę komunikacją miejską bez ważnego biletu (2 proc.).

– Trzeba przyznać, że polscy seniorzy nie mają pieniędzy nie tylko na czynsz i leki, ale również na podstawowe potrzeby, nie wspominając o przyjemnościach, wakacjach, remoncie mieszkania – przyznaje Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM.

- Z najnowszego badania opinii, które zrealizowaliśmy na początku 2017 roku wynika, że  ponad 60 proc. emerytów zainteresowało się ofertą renty dożywotniej właśnie z powodu złej sytuacji finansowej. Na drugim miejscu (52 proc.) znalazła się sytuacja rodzinna: brak spadkobierców, złe relacje w rodzinne, samotność. Ponad 73 proc. osób starszych przyznało, że czuje się samotna, a 36 proc. z nich nie może liczyć na niczyją pomoc  – dodaje.

Samotność, wykluczenie społeczne i problemy finansowe są codziennością osób starszych, do tego dochodzi niewiedza na temat dodatkowych źródeł dochodu, które mogłyby wzmocnić domowy budżet np. gotówki zamrożonej w nieruchomości. 


Dodatkowe finansowanie


- Z naszego badania wynika że dzięki rencie dożywotniej co trzeci senior mógł spłacić swoje zobowiązania finansowe. W moim odczuciu problemem nie jest brak dostępnych rozwiązań, ale brak wiedzy wśród osób starszych, brak profesjonalnego doradztwa ze strony państwa, a czasem odpowiednich przepisów – mówi Robert Majkowski, Prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego DOM.

Przykładem może być renta dożywotnia, czyli usługa dzięki której osoby starsze posiadające nieruchomość mogą otrzymać dodatkowe, dożywotnie świadczenie. W zamian za przekazanie prawa własności do domu lub mieszkania, mogą one otrzymywać comiesięczną rentę  i mieszkać w swoim lokum, co gwarantuje im służebność osobista mieszkania wpisana do księgi wieczystej. Szacowana wartość aktywów, które można uruchomić dzięki rencie dożywotniej przekracza w Polsce 1 bilion złotych.

Taka jest wartość nieruchomości, które można dzięki tej usłudze „zamienić” na rentę dożywotnią. Tymczasem liczba emerytów, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie wciąż jest niewielka. Z danych KPF wynika, że dotychczas z usług funduszy hipotecznych skorzystało około pół tysiąca osób, a fundusze wypłaciły seniorom blisko 10 mln świadczeń. Patrząc na bardziej rozwinięte rynki, chociażby Wielką Brytanię, to wciąż mało.

Doradztwo ze strony Państwa


- Jednym z najważniejszych elementów poprawy sytuacji finansowej seniorów powinno być doradcze wsparcie ze strony Państwa, do czego już kilka lat temu nawoływał Rzecznik Praw Obywatelskich – podkreśla Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM.

Takie doradztwo działa z powodzeniem w wielu krajach m.in. w Wielkiej Brytanii. W Brytanii, w 2014 roku wprowadzono zmiany w sposobie dostępu seniorów do ich emerytur. Przed ogłoszeniem zmian ¾ osób, które osiągnęły wiek emerytalny wybierało opcję wypłaty emerytury w określonej wysokości, co dawało im gwarancję dochodów do końca życia. Wprowadzenie reformy dało emerytom niespotykany dotąd wachlarz możliwości dostępu do swoich oszczędności, a jednocześnie umożliwiło ludziom podejmowanie decyzji finansowych, które mogłyby skutkować w przyszłości niższym dochodem w późniejszym okresie życia.

Okazało się bowiem, że zaraz po przejściu na emeryturę ludzie niedoszacowują długości swojego życia przez co ryzykują, że przed śmiercią skończą im się pieniądze. To właśnie dlatego brytyjski rząd wprowadził usługę Pension Wise, która oferuje darmowy dostęp do bezstronnych porad na temat możliwości finansowych dla seniorów, którzy osiągnęli wiek emerytalny.

Brytyjski Rząd uruchomił też projekt pod nazwą Financial Advice Market Review (Przegląd Rynku Doradztwa Finansowego) mający wypełnić lukę w doradztwie dla osób, które nie posiadają wystarczających środków finansowych. Projekt uzupełniający usługę Pension Wise będzie dawać seniorom możliwość m.in. analizy wysokości środków, jakie można otrzymać poprzez upłynnienie kapitału zamrożonego w nieruchomości. W tym zakresie analizowane będą scenariusze sprzedaży, wynajęcia lub zamiany nieruchomości oraz skorzystania z hipoteki odwróconej. Podobne doradztwo, w dopasowanej do naszego kraju i demografii formie, warto byłoby wprowadzić również w Polsce.

Informacja za: grupabrm.pl

Fot. Grupa BRM


Komentarze

Podobne informacje

Polacy wypłacili z lokat najwięcej od 4 lat. Przy obecnym poziomie inflacji, lokaty bankowe przynoszą nam straty

Polacy wypłacili z lokat najwięcej od 4 lat. Przy obecnym poziomie inflacji, lokaty bankowe przynoszą nam straty

2017-05-25 13:35:18

Przy obecnym poziomie inflacji, lokaty bankowe w ujęciu realnym przynoszą nam straty. Nie powinno więc dziwić, że Polacy się do nich zniechęcają. Według najmowych danych NBP, w kwietniu wypłacili z nich prawie 4 mld zł. Expander zwraca uwagę, że to największy miesięczny spadek salda lokat od 4 lat.  Wskazuje również, że aby na lokacie nie tracić, jej oprocentowanie powinno być wyższe niż 2,47%.


Komisja Europejska docenia zaangażowanie Polski w budowę europejskiej gospodarki opartej na danych

Komisja Europejska docenia zaangażowanie Polski w budowę europejskiej gospodarki opartej na danych

2017-05-24 12:17:07

W swoim liście, skierowanym do Krzysztofa Szuberta, sekretarza stanu i Pełnomocnika Rządu ds. Jednolitego Rynku Cyfrowego, Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za Jednolity Rynek Cyfrowy, podziękował za aktywną rolę Polski w procesie konsultacji komunikatu Komisji dotyczącego budowy europejskiej gospodarki opartej na danych (Building European Data Economy).


Nie warto być wiernym jednemu bankowi

Nie warto być wiernym jednemu bankowi

2017-05-20 18:10:18

Korzystanie z usług tylko jednego banku jest wygodne. Niestety taka wierność zwykle w ogóle się nie opłaca. Banki rozpieszczają ofertami i promocjami przede wszystkich nowych klientów. Tym starym zwykle każą płacić wyższe opłaty np. za konto, czy też naliczają niższe odsetki od lokat. Expander podpowiada kiedy warto zdradzić swój bank.


Franki i euro tanieją – czy warto przewalutować kredyt?

Franki i euro tanieją – czy warto przewalutować kredyt?

2017-05-18 09:02:28

Myśli o przewalutowaniu kredytów walutowych zwykle pojawiają się w sytuacji, gdy kurs mocno rośnie. Wtedy kredytobiorcy mają dość stresu związanego z ryzykiem walutowym i chcą się pozbyć kłopotu.


Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 roku

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 roku

2017-05-15 11:20:16

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,3% (w tym usług – o 0,7%, a towarów – o 0,1%). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.


Rata frankowiczów może być najniższa od czarnego czwartku w 2015 roku

Rata frankowiczów może być najniższa od czarnego czwartku w 2015 roku

2017-05-12 12:31:18

Kurs franka szwajcarskiego spadł do poziomu ok. 3,84 zł. Z wyliczeń Expandera wynika, że przy obecnym kursie rata będzie drugą najniższą od pamiętnego czarnego czwartku (15 stycznia 2015 r.).


W 2018 roku płaca minimalna pójdzie w górę

W 2018 roku płaca minimalna pójdzie w górę

2017-05-11 14:27:13

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna w tym tygodniu ruszają prace nad ustaleniem przyszłorocznego wynagrodzenia minimalnego.


Przedsiębiorco, popełniłeś błąd w rozliczeniu VAT-u? Sprawdź, co możesz z tym zrobić

Przedsiębiorco, popełniłeś błąd w rozliczeniu VAT-u? Sprawdź, co możesz z tym zrobić

2017-05-10 14:14:27

Polski system podatkowy liczy prawie 6 tys. stron maszynopisu ustaw i rozporządzeń, a rocznie nowelizowana jest około jedna trzecia z nich[1]. Zmiany przepisów mogą być szczególnie dotkliwe dla  firm jednoosobowych, które muszą do nich dopasowywać sposób i kwoty rozliczeń z fiskusem. Co, jeśli jednak złożone zeznanie podatkowe będzie błędne? Eksperci radzą, co zrobić w takim przypadku.


Autobusy, rowery, kajaki. Ponad 30 mln zł od marszałka dla Szczecina

Autobusy, rowery, kajaki. Ponad 30 mln zł od marszałka dla Szczecina

2017-05-08 06:38:14

Ponad 30 mln zł z RPO WZ 2014-2020 trafi do Gminy Miasto Szczecin. Fundusze pomogą w budowie w stolicy Pomorza Zachodniego nowego odcinka trasy rowerowej, powstaniu punktów postojowych dla kajaków na Jeziorze Dąbie Małe oraz w zakupie nowoczesnego taboru autobusowego. Umowy, na mocy których środki pomogą w realizacji inwestycji, podpisali w piątek, 5 maja 2017 roku marszałek Olgierd Geblewicz i prezydent Piotr Krzystek.


Super urząd ds. ochrony danych osobowych a przedsiębiorcy

Super urząd ds. ochrony danych osobowych a przedsiębiorcy

2017-05-04 10:53:31

W projekcie ustawy o ochronie danych osobowych został przewidziany nowy organ do spraw ochrony danych. Generalnego Inspektora Danych Osobowych (GIODO) zastąpi Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), który będzie miał znacznie szersze kompetencje niż jego poprzednik. Między innymi wydawane przez niego decyzje będą miały nadany z mocy ustawy rygor natychmiastowej wykonalności – wynika z projektu ustawy przedstawionego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Co to oznacza dla przedsiębiorców?