Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!

Terminal gazowy LNG w Świnoujściu inwestycją na lata

Terminal gazowy LNG w Świnoujściu inwestycją na lata

Rząd przyjął nowelizację tzw. spec ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz o gospodarce nieruchomościami.
 

Jej przepisy pozwolą zintensyfikować prace związane z budową nowych i modernizacją starych gazociągów przesyłowych. Dzięki temu powstanie funkcjonalna i zintegrowana infrastruktura gazowa, umożliwiająca korzystanie z terminalu w Świnoujściu przez odbiorców zlokalizowanych na obszarze całego kraju.

Powstanie infrastruktury przesyłowej umożliwi dostarczanie/transportowanie znacznych ilości gazu z różnych kierunków (dywersyfikacja). Bezpieczeństwo energetyczne kraju będzie więc możliwe także dzięki integracji krajowego systemu przesyłowego z systemami krajów ościennych.

Budowane będą gazociągi międzysystemowe dużej przepustowości oraz tłocznie gazu o przepustowości nie mniejszej niż 50.000 metrów sześciennych na godzinę wraz z oprzyrządowaniem koniecznym do utrzymania odpowiedniego poziomu ciśnienia.

Szczególnie chodzi o połączenia na linii północ-południe oraz integrację połączeń w rejonie Morza Bałtyckiego. Połączenia te, wraz z rozbudową terminalu LNG oraz krajową siecią przesyłową, będą tworzyć wspólny regionalny rynek gazu.

Do projektu włączono listę inwestycji towarzyszących, niezbędnych do optymalnego wykorzystania możliwości terminalu w Świnoujściu, wraz z międzysystemowymi gazociągami Polska-Czechy, Polska-Litwa oraz Polska-Słowacja.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA, spółka realizująca inwestycje przewidziane w ustawie, jest podmiotem o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa, odpowiedzialnym za bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania systemu oraz rozbudowę sieci przesyłowej, w tym za połączenia z innymi systemami gazowymi.

Na podstawie nowych przepisów OGP GAZ-SYSTEM SA uzyska prawo do dysponowania nieruchomościami niezbędnymi do realizacji inwestycji objętych ustawą oraz ich późniejszej eksploatacji.

Fot. KPRM


Komentarze

Podobne informacje

Inwestycje infrastrukturalne napędzają budownictwo

Inwestycje infrastrukturalne napędzają budownictwo

2016-02-04 09:26:21

Rynek budowlany może wzrosnąć w tym roku nawet o ok. 8 proc. – prognozuje Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Barierą rozwoju może być coraz bardziej odczuwalny niedobór pracowników, zarówno w firmach wykonawczych, jak i u producentów materiałów budowlanych.


Cena ropy naftowej może spaść do 15 dolarów za baryłkę

Cena ropy naftowej może spaść do 15 dolarów za baryłkę

2016-02-03 08:26:55

Ropa naftowa może kosztować nawet 15 dolarów za baryłkę – uważa Adam Czerniak z Polityki Insight. W dłuższym terminie obecne ceny są jednak nie do utrzymania.


Poznań. BUDMA – CENTRUM INSPIRACJI, WIEDZY, BIZNESU 2 – 5 lutego 2015

Poznań. BUDMA – CENTRUM INSPIRACJI, WIEDZY, BIZNESU 2 – 5 lutego 2015

2016-02-02 22:22:20

Ponad 800 wystawców, setki nowości produktowych, rynkowe premiery, designerskie perły producentów materiałów budowlanych, spotkania ze światowej sławy architektami, mistrzowskie pokazy i prezentacje technik montażowych – 2 lutego rozpoczęła się 25. edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2016.


Premier Beata Szydło w Chęcinach: Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych zostaną uratowane

Premier Beata Szydło w Chęcinach: Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych zostaną uratowane

2016-01-29 19:01:34

„Chcemy uratować zakład, któremu grozi bankructwo. Trzeba pomóc ludziom, którzy chcą tu mieszkać i pracować” – zaznaczyła premier podczas wizyty w Kieleckich Kopalniach Surowców Mineralnych (KKSM) w Chęcinach w woj. świętokrzyskim. „Będziemy wszędzie tam, gdzie jest możliwość wspierania polskiego biznesu” – dodała Beata Szydło.


Decyzje UE ws. środków ochrony roślin mogą zagrozić produkcji rolnej w Polsce

Decyzje UE ws. środków ochrony roślin mogą zagrozić produkcji rolnej w Polsce

2016-01-28 08:28:32

Propozycje legislacyjne Komisji Europejskiej mogą doprowadzić do wycofania z rynku wielu substancji czynnych do ochrony roślin. KE chce w ten sposób chronić środowisko, ale eksperci podkreślają, że efekt będzie odwrotny.


Krajowe firmy spedycyjne pod presją rumuńskiej konkurencji

Krajowe firmy spedycyjne pod presją rumuńskiej konkurencji

2016-01-27 08:54:15

– Ten rok możemy określić jako bardzo dobry, stabilny, i to mimo pewnych perturbacji politycznych – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Leszek Wróblewski, prezes zarządu specjalizującej się m.in. w spedycji międzynarodowej firmy Kupiec. – Transport jest czuły na spadki koniunktury gospodarczej, wzrosty i spadki zamówień. To pierwszy element, który odczuwa zmianę na rynku. Wiadomo, że aby wyprodukować, najpierw trzeba dostarczyć materiał. Na razie nie odczuwamy bezpośrednio następstw fluktuacji politycznych. Ale wiemy, że potencjalnie mogą one mieć wpływ na naszą działalność.


Polska nie jest przygotowana na ewentualny kryzys

Polska nie jest przygotowana na ewentualny kryzys

2016-01-27 08:30:41

Długi pozostawione po kryzysie finansowym z 2008 roku w połączeniu ze spowolnieniem w chińskiej gospodarce mogą doprowadzić do kolejnego globalnego załamania. Tym razem rozmiary kryzysu byłby jednak jeszcze większe niż przed ośmioma laty – ostrzegają ekonomiści.


Premier: będą pieniądze na budowę wodociągu w Koniecpolu

Premier: będą pieniądze na budowę wodociągu w Koniecpolu

2016-01-25 20:52:57

Rząd pomoże gminie Koniecpol, która od pół roku nie ma bieżącej wody. Premier Beata Szydło spotkała się w poniedziałek z mieszkańcami Kuźnicy Grodziskiej i obiecała im pomoc finansową na budowę wodociągu.


[VIDEO]Poznań.Polagra – Premiery wizytówką polskiego rolnictwa

[VIDEO]Poznań.Polagra – Premiery wizytówką polskiego rolnictwa

2016-01-24 10:00:20

– Mamy młodych rolników i dobrze wykształconych, nawet na tle całej Unii Europejskiej. Postęp technologiczny polskiej wsi jest niesamowity – mówił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jacek Bogucki, na gali otwarcia targów Polagra – Premiery na Targach Poznańskich.


Łódź: Rozbudowa płyty postojowej

Łódź: Rozbudowa płyty postojowej

2016-01-23 09:55:53

W tym roku zakończy się rozbudowa płyty postojowej dla samolotów na łódzkim lotnisku. Nowy fragment płyty powstaje w miejscu dawnego terminala pasażerskiego, który w 2012 roku rozebrano i sprzedano do Radomia. Inwestycję planowano od trzech lat, jednak jej realizacja nie była wcześniej możliwa ze względów finansowych.