Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!

Terminal gazowy LNG w Świnoujściu inwestycją na lata

Terminal gazowy LNG w Świnoujściu inwestycją na lata

Rząd przyjął nowelizację tzw. spec ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz o gospodarce nieruchomościami.
 

Jej przepisy pozwolą zintensyfikować prace związane z budową nowych i modernizacją starych gazociągów przesyłowych. Dzięki temu powstanie funkcjonalna i zintegrowana infrastruktura gazowa, umożliwiająca korzystanie z terminalu w Świnoujściu przez odbiorców zlokalizowanych na obszarze całego kraju.

Powstanie infrastruktury przesyłowej umożliwi dostarczanie/transportowanie znacznych ilości gazu z różnych kierunków (dywersyfikacja). Bezpieczeństwo energetyczne kraju będzie więc możliwe także dzięki integracji krajowego systemu przesyłowego z systemami krajów ościennych.

Budowane będą gazociągi międzysystemowe dużej przepustowości oraz tłocznie gazu o przepustowości nie mniejszej niż 50.000 metrów sześciennych na godzinę wraz z oprzyrządowaniem koniecznym do utrzymania odpowiedniego poziomu ciśnienia.

Szczególnie chodzi o połączenia na linii północ-południe oraz integrację połączeń w rejonie Morza Bałtyckiego. Połączenia te, wraz z rozbudową terminalu LNG oraz krajową siecią przesyłową, będą tworzyć wspólny regionalny rynek gazu.

Do projektu włączono listę inwestycji towarzyszących, niezbędnych do optymalnego wykorzystania możliwości terminalu w Świnoujściu, wraz z międzysystemowymi gazociągami Polska-Czechy, Polska-Litwa oraz Polska-Słowacja.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA, spółka realizująca inwestycje przewidziane w ustawie, jest podmiotem o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa, odpowiedzialnym za bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania systemu oraz rozbudowę sieci przesyłowej, w tym za połączenia z innymi systemami gazowymi.

Na podstawie nowych przepisów OGP GAZ-SYSTEM SA uzyska prawo do dysponowania nieruchomościami niezbędnymi do realizacji inwestycji objętych ustawą oraz ich późniejszej eksploatacji.

Fot. KPRM


Komentarze

Podobne informacje

Gaz, węgiel, czy drewno? Czym najlepiej ogrzewać dom i oszczędzać pieniądze

Gaz, węgiel, czy drewno? Czym najlepiej ogrzewać dom i oszczędzać pieniądze

2015-11-26 16:23:13

Za oknem na dobre zagościły minusowe temperatury, dlatego postanowiliśmy zapytać eksperta, jak ekonomicznie i wydajnie ogrzać mieszkanie i dom. Dariusz Błaut z firmy Defro, która produkuje kotły opowiadał, ile kosztuje ogrzewanie gazem, węglem, ekogroszkiem i drewnem oraz jak rozpoznać opał dobrej jakości.


Premier Beata Szydło: Rada Ministrów przedłoży nowy projekt budżetu

Premier Beata Szydło: Rada Ministrów przedłoży nowy projekt budżetu

2015-11-24 20:41:42

Jednym z tematów wtorkowych obrad Rady Ministrów była realizacja tegorocznego budżetu oraz prace nad budżetem na 2016 rok. Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier odniosła się m.in. do kwestii bezpieczeństwa państwa, przyjmowania uchodźców oraz programu „Rodzina 500+”.


Prezydent w Szanghaju: Chcemy współpracować z Chinami dla rozwoju Polski i Europy

Prezydent w Szanghaju: Chcemy współpracować z Chinami dla rozwoju Polski i Europy

2015-11-24 11:29:37

- Mam nadzieję, że to kolejne spotkanie da kolejny impuls do współpracy między Chinami a Polską, współpracy nie tylko gospodarczej, ale także kulturalnej czy naukowej - powiedział prezydent w Szanghaju, gdzie otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze. W forum gospodarczym bierze udział blisko 80 polskich przedsiębiorców różnych branż.


Japońska wizyta w Łodzi

Japońska wizyta w Łodzi

2015-11-23 07:49:28

Łódź odwiedził ambasador Japonii Makoto Yamanaka. Towarzyszył mu senator Hirofumi Nakasone, przewodniczący Grupy Parlamentarnej Japońsko-Polskiej w Izbie Radców (senat).


Zadaszenie Toru Łyżwiarskiego Stegny z pozwoleniem na budowę

Zadaszenie Toru Łyżwiarskiego Stegny z pozwoleniem na budowę

2015-11-20 17:02:44

W piątek, 20 listopada, zatwierdzony został projekt budowlany i wydane zostało pozwolenie na budowę zadaszenia Toru Łyżwiarskiego Stegny. Przyjęty projekt zakłada budowę zadaszenia połączonego z nowym budynkiem, który będzie spełniał funkcje sportowe, administracyjne, usługowe i techniczne.


Polscy naukowcy pomogą obniżyć koszty wydobycia ropy i gazu

Polscy naukowcy pomogą obniżyć koszty wydobycia ropy i gazu

2015-11-18 10:33:09

Specjalistyczne substancje opracowane przez polskich badaczy pozwolą zmniejszyć całościowe koszty eksploatacji ropy i gazu. Taki cel przyświeca nawiązanej właśnie współpracy spółki PCC Exol i Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego (INIG-PIB).


Projekt budżetu Łodzi na 2016 rok

Projekt budżetu Łodzi na 2016 rok

2015-11-17 08:52:37

Jak poinformował skarbnik miasta Krzysztof Mączkowski, opracowano zbilansowany budżet na poziomie dochodów 3,551 mld zł i wydatków - 3,540 mld zł, przy minimalnym deficycie w wysokości zaledwie 25 mln


Łódź: Wokół cen wody i śmieci w 2016 r.

Łódź: Wokół cen wody i śmieci w 2016 r.

2015-11-17 08:51:28

O 6,34 zł więcej miesięcznie zapłaci za wodę w przyszłym roku trzyosobowa rodzina w Łodzi, a czteroosobowa - o 8,44 zł więcej. Takie są założenia przyszłorocznej taryfy przedstawionej radnym. Bez zmian pozostaną natomiast stawki dla innych niż gospodarstwa domowe podmiotów. Ceny nie ulegały zmianom w latach 2014-2015.


Kolejny miesiąc spadku bezrobocia

Kolejny miesiąc spadku bezrobocia

2015-11-09 21:10:02

W październiku stopa bezrobocia wyniosła 9,6 proc. Jest to spadek o 0,1 p. proc. w stosunku do września 2015 r.


Łódź: Rośnie „Miasto Kamienic”

Łódź: Rośnie „Miasto Kamienic”

2015-11-09 06:24:49

Dwie kamienice o charakterze mieszkaniowym przy ul. Więckowskiego 76 i 80, pomiędzy ul. Żeligowskiego a ul. 28. Pułku Strzelców Kaniowskich, odzyskały dawny blask. Budynki powinny być oddane do użytku w połowie listopada. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się na początku grudnia.