Ustawa rekrutacyjna. Jednolite zasady dla szkół i przedszkoli

Ustawa rekrutacyjna. Jednolite zasady dla szkół i przedszkoli

Jednolite zasady rekrutacji do przedszkoli i szkół, korzystniejsza dla rodziców organizacja zajęć świetlicowych, zakaz proponowania szkołom korzyści przy wyborze podręczników – to jedne z najważniejszych zmian, które wprowadza projekt tzw. ustawy rekrutacyjnej.

 

Możliwe będzie także zatrudnianie w placówkach przedszkolnych osób mających przygotowanie specjalistyczne, a nieposiadających przygotowania pedagogicznego, np. do prowadzenia zajęć dodatkowych (rytmiki, plastyki).

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący zasad rekrutacji m.in. do przedszkoli.

Do publicznych przedszkoli (i innych form wychowania przedszkolnego) w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci rodziców mieszkających w danej gminie. Jeżeli liczba dzieci będzie większa niż liczba wolnych miejsc - przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne. Pierwszeństwo będą miały dzieci, które potrzebują szczególnego wsparcia państwa, a więc dzieci niepełnosprawne, dzieci niepełnosprawnego rodzica/rodziców, z niepełnosprawnym rodzeństwem, z rodzin wielodzietnych, objęte pieczą zastępczą oraz dzieci rodziców samotnie wychowujących.

Na pozostałe miejsca dzieci będą przyjmowane zgodnie z dodatkowymi kryteriami określonymi przez gminę (nie więcej niż 6). Obligatoryjnie będą przyjmowane dzieci rodziców pracujących zawodowo. Przewiduje się również, że samorząd będzie mógł brać pod uwagę kryterium dochodowe. Jeżeli po przyjęciu kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy w przedszkolu są nadal wolne miejsca, można – na wniosek rodziców – przyjąć dzieci zamieszkałe poza jej terenem, zgodnie z zasadami postępowania rekrutacyjnego przeprowadzanego w stosunku do dzieci zamieszkałych na terenie gminy.

Wyeliminowaniu częstych obecnie praktyk będzie służyć zakaz skierowany do wydawców podręczników lub firm zajmujących się obrotem podręcznikami. Zakazane będzie oferowanie, obiecywanie czy udzielanie szkołom i nauczycielom jakichkolwiek korzyści (w sposób pośredni lub bezpośredni) w zamian za wybór określonego podręcznika.

Przedszkola będą mogły zatrudniać osoby do prowadzenia niektórych zajęć, np. rytmiki czy nauki obcego języka, pod warunkiem posiadania przez nie przygotowania specjalistycznego, bez wymogu przygotowania pedagogicznego.

Ponadto szkoła podstawowa oraz szkoła prowadząca kształcenie specjalne będzie zobowiązana – na wniosek rodziców - zapewnić opiekę świetlicową tym uczniom, którzy pozostają w niej dłużej ze względu na czas pracy rodziców. Zajęcia świetlicowe będą również organizowane dla tych uczniów, którzy ze względu na organizację dojazdu do szkoły (lub inne okoliczności) wymagają zapewnienia takiej opieki. Szkoły podstawowe będą mogły dodatkowo zatrudnić osoby w celu wspierania nauczycieli prowadzących obowiązkowe zajęcia edukacyjne lub do opieki świetlicowej. Osoby te powinny posiadać co najmniej kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej.

Gminy będą zwracać koszty przejazdu środkami komunikacji publicznej opiekunowi dziecka uczęszczającego do szkoły, do czasu ukończenia przez dziecko siódmego roku życia w sytuacji, gdy droga dziecka z domu do szkoły przekroczy odległość 3 km.

 

KPRM

Fot. Fotolia.com


Komentarze

Podobne informacje

60 letnia kobieta posiadała broń w domu. Została zatrzymana przez policję

60 letnia kobieta posiadała broń w domu. Została zatrzymana przez policję

2015-07-30 13:55:25

Kryminalni z Komisariatu Policji V w Gdańsku zatrzymali 60-letnią kobietę, która groziła sąsiadce przedmiotem przypominającym broń. Policjanci znaleźli w jej mieszkaniu pistolety, rewolwer, 80 sztuk różnego rodzaju amunicji, atrapy broni i kije bejsbolowe. Kobieta usłyszała już zarzuty i grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności.


Zaginęła 16-letnia Patrycja Łucko. Rodzina prosi o pomoc!

Zaginęła 16-letnia Patrycja Łucko. Rodzina prosi o pomoc!

2015-07-30 12:31:33

W minioną niedzielę około godziny 17.00 16-letnia Patrycja Łucko wyszła z domu w Kędzierzynie-Koźlu i do niego nie nie powróciła. Rodzina prosi o pomoc w poszukiwaniach zaginionej.


Warszawa: seryjni włamywacze wpadli podczas kolejnego skoku

Warszawa: seryjni włamywacze wpadli podczas kolejnego skoku

2015-07-30 09:00:13

Czterech mężczyzn i nastolatkę zatrzymali mokotowscy wywiadowcy tuż po tym, jak próbowali włamać się do kiosku przy ul. Puławskiej w Warszawie. Włamywaczy o 3 nad ranem zauważył dyżurny Komendy Głównej Policji, który zaalarmował mokotowskich funkcjonariuszy.


XXI Przystanek Woodstock. Policja w gotowości

XXI Przystanek Woodstock. Policja w gotowości

2015-07-30 08:23:13

Już tylko godziny dzielą nas od rozpoczęcia XXI Przystanku Woodstock. W Kostrzynie na sygnał ze sceny czekają tysiące miłośników muzyki. W pełnej gotowości do działań jest już Policja i służby organizatora. Przygotowanie do tegorocznej operacji sprawdził osobiście Komendant Główny Policji, gen. insp. Krzysztof Gajewski.


Bydgoszcz: 17-latek za kierownicą ciężarówki

Bydgoszcz: 17-latek za kierownicą ciężarówki

2015-07-30 08:21:58

Policjanci z lipnowskiej „drogówki” zatrzymali do kontroli kierującego ciężarówką, którym okazał się 17-latek. Na domiar złego transportował on niewłaściwie zabezpieczony, sypki ładunek. Funkcjonariusze ustalili, że pojazd udostępnił nieletniemu jego ojciec.


Stracił prawko i przyznał, że słusznie mu zabrano

Stracił prawko i przyznał, że słusznie mu zabrano

2015-07-30 08:20:42

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zatrzymali kolejne prawa jazdy osobom, które nadmiernie przekroczyły prędkość w terenie zabudowanym. 


Biznesmen poszukiwany za oszustwa wpadł w ręce policji

Biznesmen poszukiwany za oszustwa wpadł w ręce policji

2015-07-30 08:19:11

Policjanci Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Olsztynie zatrzymali 37-latka poszukiwanego trzema listami gończymi. Ich podstawą były liczne oszustwa i fałszowanie dokumentów.


Lublin: Dostawca prasy na bakier z prawem

Lublin: Dostawca prasy na bakier z prawem

2015-07-29 12:47:23

Za porysowanie kilku samochodów odpowie 44-letni mieszkaniec Lublina. Dostawca porannej prasy uszkodził cudze auta, bo jak twierdził, parkowały na miejscu przeznaczonym wyłącznie dla jego pojazdu. Straty oszacowane przez poszkodowanych właścicieli aut szacowane są na 3,5 tys. złotych. Za uszkodzenie mienia kodeks karny przewiduje karę do 5 lat więzienia.


Jan Kulczyk nie żyje

Jan Kulczyk nie żyje

2015-07-29 10:42:13

Ostatniej nocy odszedł najbogatszy Polak Jan Kulczyk, miał 65 lat.  Informację o jego śmierci podali przedstawiciele Kulczyk Holding S.A. Zmarł w wyniku komplikacji pooperacyjnych.


Zaginęła Damiana Kołsut w Warszawie. Kto wie, gdzie jest?

Zaginęła Damiana Kołsut w Warszawie. Kto wie, gdzie jest?

2015-07-28 13:38:52

29 czerwca 2015 roku zaginęła 33-letnia Damiana Kołsut w Warszawie. Do tej pory nie ma z nią kontaktu!