Ustawa rekrutacyjna. Jednolite zasady dla szkół i przedszkoli

Ustawa rekrutacyjna. Jednolite zasady dla szkół i przedszkoli

Jednolite zasady rekrutacji do przedszkoli i szkół, korzystniejsza dla rodziców organizacja zajęć świetlicowych, zakaz proponowania szkołom korzyści przy wyborze podręczników – to jedne z najważniejszych zmian, które wprowadza projekt tzw. ustawy rekrutacyjnej.

 

Możliwe będzie także zatrudnianie w placówkach przedszkolnych osób mających przygotowanie specjalistyczne, a nieposiadających przygotowania pedagogicznego, np. do prowadzenia zajęć dodatkowych (rytmiki, plastyki).

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący zasad rekrutacji m.in. do przedszkoli.

Do publicznych przedszkoli (i innych form wychowania przedszkolnego) w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci rodziców mieszkających w danej gminie. Jeżeli liczba dzieci będzie większa niż liczba wolnych miejsc - przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne. Pierwszeństwo będą miały dzieci, które potrzebują szczególnego wsparcia państwa, a więc dzieci niepełnosprawne, dzieci niepełnosprawnego rodzica/rodziców, z niepełnosprawnym rodzeństwem, z rodzin wielodzietnych, objęte pieczą zastępczą oraz dzieci rodziców samotnie wychowujących.

Na pozostałe miejsca dzieci będą przyjmowane zgodnie z dodatkowymi kryteriami określonymi przez gminę (nie więcej niż 6). Obligatoryjnie będą przyjmowane dzieci rodziców pracujących zawodowo. Przewiduje się również, że samorząd będzie mógł brać pod uwagę kryterium dochodowe. Jeżeli po przyjęciu kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy w przedszkolu są nadal wolne miejsca, można – na wniosek rodziców – przyjąć dzieci zamieszkałe poza jej terenem, zgodnie z zasadami postępowania rekrutacyjnego przeprowadzanego w stosunku do dzieci zamieszkałych na terenie gminy.

Wyeliminowaniu częstych obecnie praktyk będzie służyć zakaz skierowany do wydawców podręczników lub firm zajmujących się obrotem podręcznikami. Zakazane będzie oferowanie, obiecywanie czy udzielanie szkołom i nauczycielom jakichkolwiek korzyści (w sposób pośredni lub bezpośredni) w zamian za wybór określonego podręcznika.

Przedszkola będą mogły zatrudniać osoby do prowadzenia niektórych zajęć, np. rytmiki czy nauki obcego języka, pod warunkiem posiadania przez nie przygotowania specjalistycznego, bez wymogu przygotowania pedagogicznego.

Ponadto szkoła podstawowa oraz szkoła prowadząca kształcenie specjalne będzie zobowiązana – na wniosek rodziców - zapewnić opiekę świetlicową tym uczniom, którzy pozostają w niej dłużej ze względu na czas pracy rodziców. Zajęcia świetlicowe będą również organizowane dla tych uczniów, którzy ze względu na organizację dojazdu do szkoły (lub inne okoliczności) wymagają zapewnienia takiej opieki. Szkoły podstawowe będą mogły dodatkowo zatrudnić osoby w celu wspierania nauczycieli prowadzących obowiązkowe zajęcia edukacyjne lub do opieki świetlicowej. Osoby te powinny posiadać co najmniej kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej.

Gminy będą zwracać koszty przejazdu środkami komunikacji publicznej opiekunowi dziecka uczęszczającego do szkoły, do czasu ukończenia przez dziecko siódmego roku życia w sytuacji, gdy droga dziecka z domu do szkoły przekroczy odległość 3 km.

 

KPRM

Fot. Fotolia.com


Komentarze

Podobne informacje

Tylko w Polsce: S14 do remontu

Tylko w Polsce: S14 do remontu

2014-12-18 12:18:06

Niespełna dwa lata minęły od budowy drogi ekspresowej S14, a już czeka ją remont.


Dlaczego Kamil zabił rodziców? Jaką rolę odegrała jego dziewczyna Zuzanna?

Dlaczego Kamil zabił rodziców? Jaką rolę odegrała jego dziewczyna Zuzanna?

2014-12-17 09:45:48

Wstrząśnięta Polska próbuje sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego 18-latkowie zasztyletowali rodziców jednego z nich. Policjanci, którzy byli na miejscu zbrodni wciąż nie mogą wyjść z szoku po tym, co zobaczyli.


Zabójca z Czarnkowa zatrzymany! 26-latek trafił do aresztu!

Zabójca z Czarnkowa zatrzymany! 26-latek trafił do aresztu!

2014-12-16 18:43:48

Policjanci z KWP w Poznaniu i KPP w Czarnkowie zatrzymali 15 grudnia podejrzanego o zabójstwo i usiłowanie zabójstwa 26-letniego mieszkańca Czarnkowa. Do zdarzenia doszło 9 grudnia w Czarnkowie. Od tamtej pory mężczyzna był poszukiwany przez policjantów z woj. wielkopolskiego. Za zabójstwo grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.


Przemycali, hodowali i handlowali. Sześć osób w rękach grupy narkotykowej

Przemycali, hodowali i handlowali. Sześć osób w rękach grupy narkotykowej

2014-12-16 18:42:13

Sześć osób podejrzanych o uprawę i handel narkotykami zatrzymali policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową KWP zs. w Radomiu. Wśród zatrzymanych, którzy wpadli w ręce mazowieckich policjantów był również kurier, który przewoził narkotyki z Holandii. Funkcjonariusze zlikwidowali także plantację marihuany. Zatrzymanym grozi do 12 lat więzienia.


Czy film popchnął nastolatka do zabicia swoich rodziców, z pomocą własnej sympatii? Oboje się przyznali!

Czy film popchnął nastolatka do zabicia swoich rodziców, z pomocą własnej sympatii? Oboje się przyznali!

2014-12-16 11:34:42

18-latkowie brutalnie zabili śpiących rodziców chłopaka. Zadawali ciosy nożem, tak jak to wcześniej zobaczyli na filmie.


Świąteczne spotkanie ze świadkami historii

Świąteczne spotkanie ze świadkami historii

2014-12-16 06:03:31

Za nami świąteczne spotkanie z przedstawicielami organizacji kombatanckich i niepodległościowych.


Brytyjscy celnicy i pogranicznicy z Polski o współpracy operacyjno-śledczej

Brytyjscy celnicy i pogranicznicy z Polski o współpracy operacyjno-śledczej

2014-12-16 05:56:32

10 grudnia zakończyła się trzydniowa wizyta oficerów brytyjskiej Straży Granicznej oraz Służby Celnej z Dover. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach współpracy międzynarodowej na szczeblu pionu operacyjno-śledczego.


Przedświąteczne zakupy: Karpia Pałką w łeb

Przedświąteczne zakupy: Karpia Pałką w łeb

2014-12-16 03:16:34

W jednym z koszalińskich hipermarketów karp w promocji. Chętnych nie brakuje. Nasi inspektorzy odebrali kilka zgłoszeń od zrozpaczonych obserwatorów rybiego cierpienia. Wybraliśmy się z inspektorem Kamilem „na zakupy”, aby naocznie stwierdzić jak wygląda sytuacja. Karpie stłoczone w basenie, niektóre pływały już brzuchem do góry. Zapytaliśmy w jaki sposób są sprzedawane(nie dopuszczalne jest pakowanie bezpośrednio do reklamówek).


Nielegalny tytoń i papierosy przejęte w Koninie

Nielegalny tytoń i papierosy przejęte w Koninie

2014-12-16 03:13:13

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Koninie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz Urzędu Kontroli Skarbowej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 22 i 42 lat. Mężczyźni posiadali 123 kilogramy tytoniu i blisko 5 tysięcy paczek papierosów. Wyroby nie posiadały polskich znaków akcyzy, przez co Skarb Państwa utracił ponad 160 tysięcy złotych.


38 osób zatrzymanych za przemyt narkotyków. Wartość przejętych dragów to 2 mln zł

38 osób zatrzymanych za przemyt narkotyków. Wartość przejętych dragów to 2 mln zł

2014-12-16 03:05:09

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego w wyniku akcji przeprowadzonych na terenie kraju zatrzymali 38 osób podejrzanych o przemyt narkotyków. Łącznie zabezpieczono 70 kg marihuany, 1,5 kg kokainy, 3 kg amfetaminy i 4 tys. tabletek ekstazy. Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków to 2 mln złotych.