Ustawa rekrutacyjna. Jednolite zasady dla szkół i przedszkoli

Ustawa rekrutacyjna. Jednolite zasady dla szkół i przedszkoli

Jednolite zasady rekrutacji do przedszkoli i szkół, korzystniejsza dla rodziców organizacja zajęć świetlicowych, zakaz proponowania szkołom korzyści przy wyborze podręczników – to jedne z najważniejszych zmian, które wprowadza projekt tzw. ustawy rekrutacyjnej.

 

Możliwe będzie także zatrudnianie w placówkach przedszkolnych osób mających przygotowanie specjalistyczne, a nieposiadających przygotowania pedagogicznego, np. do prowadzenia zajęć dodatkowych (rytmiki, plastyki).

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący zasad rekrutacji m.in. do przedszkoli.

Do publicznych przedszkoli (i innych form wychowania przedszkolnego) w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci rodziców mieszkających w danej gminie. Jeżeli liczba dzieci będzie większa niż liczba wolnych miejsc - przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne. Pierwszeństwo będą miały dzieci, które potrzebują szczególnego wsparcia państwa, a więc dzieci niepełnosprawne, dzieci niepełnosprawnego rodzica/rodziców, z niepełnosprawnym rodzeństwem, z rodzin wielodzietnych, objęte pieczą zastępczą oraz dzieci rodziców samotnie wychowujących.

Na pozostałe miejsca dzieci będą przyjmowane zgodnie z dodatkowymi kryteriami określonymi przez gminę (nie więcej niż 6). Obligatoryjnie będą przyjmowane dzieci rodziców pracujących zawodowo. Przewiduje się również, że samorząd będzie mógł brać pod uwagę kryterium dochodowe. Jeżeli po przyjęciu kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy w przedszkolu są nadal wolne miejsca, można – na wniosek rodziców – przyjąć dzieci zamieszkałe poza jej terenem, zgodnie z zasadami postępowania rekrutacyjnego przeprowadzanego w stosunku do dzieci zamieszkałych na terenie gminy.

Wyeliminowaniu częstych obecnie praktyk będzie służyć zakaz skierowany do wydawców podręczników lub firm zajmujących się obrotem podręcznikami. Zakazane będzie oferowanie, obiecywanie czy udzielanie szkołom i nauczycielom jakichkolwiek korzyści (w sposób pośredni lub bezpośredni) w zamian za wybór określonego podręcznika.

Przedszkola będą mogły zatrudniać osoby do prowadzenia niektórych zajęć, np. rytmiki czy nauki obcego języka, pod warunkiem posiadania przez nie przygotowania specjalistycznego, bez wymogu przygotowania pedagogicznego.

Ponadto szkoła podstawowa oraz szkoła prowadząca kształcenie specjalne będzie zobowiązana – na wniosek rodziców - zapewnić opiekę świetlicową tym uczniom, którzy pozostają w niej dłużej ze względu na czas pracy rodziców. Zajęcia świetlicowe będą również organizowane dla tych uczniów, którzy ze względu na organizację dojazdu do szkoły (lub inne okoliczności) wymagają zapewnienia takiej opieki. Szkoły podstawowe będą mogły dodatkowo zatrudnić osoby w celu wspierania nauczycieli prowadzących obowiązkowe zajęcia edukacyjne lub do opieki świetlicowej. Osoby te powinny posiadać co najmniej kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej.

Gminy będą zwracać koszty przejazdu środkami komunikacji publicznej opiekunowi dziecka uczęszczającego do szkoły, do czasu ukończenia przez dziecko siódmego roku życia w sytuacji, gdy droga dziecka z domu do szkoły przekroczy odległość 3 km.

 

KPRM

Fot. Fotolia.com


Komentarze

Podobne informacje

Niemal 70 proc. posiadaczy samochodów jest gotowych dopłacić za likwidację szkody bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela, a nie ubezpieczyciela sprawcy

Niemal 70 proc. posiadaczy samochodów jest gotowych dopłacić za likwidację szkody bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela, a nie ubezpieczyciela sprawcy

2014-10-20 12:18:14

Niemal 70 proc. posiadaczy pojazdów jest gotowych dopłacić za opcję bezpośredniej likwidacji szkód. Z badania wynika, że zaakceptują cenę nawet o 10 proc. wyższą, bo w ten sposób zyskują możliwość likwidacji szkody u swojego ubezpieczyciela, a nie ubezpieczyciela sprawcy.


Rośnie liczba wyłudzeń kredytów. Banki nie mają wspólnego i skutecznego systemu zapobiegania oszustwom

Rośnie liczba wyłudzeń kredytów. Banki nie mają wspólnego i skutecznego systemu zapobiegania oszustwom

2014-10-20 11:19:25

Wzrasta liczba wyłudzeń kredytów, szczególnie gotówkowych i ratalnych. Oszuści najczęściej wyłudzają tego typu pożyczki, bo najłatwiej je uzyskać i wydać.


Skargi antyatomowe oddalone! Mieszkańcy nadmorskich kurortów nie składają broni

Skargi antyatomowe oddalone! Mieszkańcy nadmorskich kurortów nie składają broni

2014-10-19 08:19:11

Miała być demonstracja siły, bo do stolicy ruszył autokar mieszkańców gminy Mielno (zachodniopomorskie), ale grupa nie zmiękczyła serc przedstawicieli Temidy.


Utknął na mieliźnie. Pomogła Straż Graniczna

Utknął na mieliźnie. Pomogła Straż Graniczna

2014-10-19 08:17:04

Jednostki pływające Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej SG-006 oraz SG-046 brały udział w akcji ratowniczej kutra rybackiego, który niedaleko Kołobrzegu osiadł na mieliźnie.


Wrzesień na polskich drogach - mniej wypadków, zabitych i rannych

Wrzesień na polskich drogach - mniej wypadków, zabitych i rannych

2014-10-19 08:15:37

Jak wynika z wrześniowych statystyk na polskich drogach dochodzi do mniejszej liczby wypadków. Odnotowano także spadek liczby śmiertelnych ofiar oraz rannych w wypadkach.


Ludzie Rutkowskiego wraz ze Strzelcami i BOR udaremnili atak na elektrownię w Kozienicach

Ludzie Rutkowskiego wraz ze Strzelcami i BOR udaremnili atak na elektrownię w Kozienicach

2014-10-19 08:12:33

Wywiad satelitarny wykrył ruch obcego oddziału na terytorium Rzeczypospolitej. Ustalono, że jest to grupa, która zamierza zaatakować elektrownię w Kozienicach - taki scenariusz miały ćwiczenia, które odbyly się w ramach obchodów 100. rocznicy bitwy pod Laskami-Anielinem!


Trzy ofiary katastrofy w kopalnii Mysłowice-Wesoła

Trzy ofiary katastrofy w kopalnii Mysłowice-Wesoła

2014-10-19 06:50:14

W nocy z piątku na sobotę, w 12. dobie poszukiwań, ratownicy odnaleźli martwego górnika, który zaginął po katastrofie w kopalni Mysłowice-Wesoła. W sobotę zmarł także drugi z górników poparzonych w katastrofie, leczonych w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.


Złodzieje z Kielc wpadli z arsenałem broni

Złodzieje z Kielc wpadli z arsenałem broni

2014-10-19 06:42:53

Policjanci z Kielc i Jędrzejowa zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o dokonanie włamania do domu jednorodzinnego na terenie Jędrzejowa. Sprawcy wpadli na gorącym uczynku. Jeden z mężczyzn odpowie również za nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji - zabezpieczono m.in. pistolety maszynowe AK 47 i Sterling, broń palną krótką, a także wiele istotnych elementów broni oraz różnego kalibru i rodzaju amunicję. Śledczy z Kielc od pewnego czasu zajmowali się sprawą, dotyczącą przestępstw przeciwko mieniu na województwa świętokrzyskiego. Ich ustalenia pozwoliły na trafne wytypowanie miejsca, gdzie sprawcy mogli dokonać kolejnego przestępstwa.


Nowoczesne furgony w zachodniopomorskiej policji! Kia Ceed i Venga w walce z przestępczością

Nowoczesne furgony w zachodniopomorskiej policji! Kia Ceed i Venga w walce z przestępczością

2014-10-19 06:40:03

W Szczecinie odbyło się uroczyste przekazanie policjantom 33 nowych samochodów. Radiowozy trafią do komendy miejskiej. Są to 23 oznakowane kia ceed oraz 10 nieoznakowanych kia venga. Auta są są dynamiczne, wyposażone w szereg nowoczesnych systemów zapewniających policjantom maksymalne bezpieczeństwo i komfort pracy.


Bunt w areszcie śledczym. Ćwiczenia

Bunt w areszcie śledczym. Ćwiczenia "Krata 2014"

2014-10-19 06:37:07

Podejście grupy agresywnych osób w rejon bramy głównej aresztu śledczego w celu wprowadzenia chaosu i żądanie uwolnienia współtowarzyszy osadzonych w areszcie - to jedno z założeń ćwiczeń sztabowych, które odbyły się na terenie Aresztu Śledczego w Bydgoszczy. W szkoleniu tym brali udział bydgoscy policjanci, strażacy oraz służba więzienna. Wczoraj (17.10.2014) w południe na terenie Aresztu Śledczego w Bydgoszczy zostały przeprowadzone ćwiczenia sztabowe pod kryptonimem „Krata 2014”. W ćwiczeniach wzięli udział bydgoscy policjanci, strażacy oraz funkcjonariusze służby więziennej. Głównym celem tych działań była weryfikacja rozwiązań dotyczących prowadzenia działań policyjnych w warunkach sytuacji kryzysowej na terenie przyległym do AŚ w Bydgoszczy oraz ocena procesu decyzyjnego dowódcy akcji policyjnej.