Ustawa rekrutacyjna. Jednolite zasady dla szkół i przedszkoli

Ustawa rekrutacyjna. Jednolite zasady dla szkół i przedszkoli

Jednolite zasady rekrutacji do przedszkoli i szkół, korzystniejsza dla rodziców organizacja zajęć świetlicowych, zakaz proponowania szkołom korzyści przy wyborze podręczników – to jedne z najważniejszych zmian, które wprowadza projekt tzw. ustawy rekrutacyjnej.

 

Możliwe będzie także zatrudnianie w placówkach przedszkolnych osób mających przygotowanie specjalistyczne, a nieposiadających przygotowania pedagogicznego, np. do prowadzenia zajęć dodatkowych (rytmiki, plastyki).

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący zasad rekrutacji m.in. do przedszkoli.

Do publicznych przedszkoli (i innych form wychowania przedszkolnego) w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci rodziców mieszkających w danej gminie. Jeżeli liczba dzieci będzie większa niż liczba wolnych miejsc - przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne. Pierwszeństwo będą miały dzieci, które potrzebują szczególnego wsparcia państwa, a więc dzieci niepełnosprawne, dzieci niepełnosprawnego rodzica/rodziców, z niepełnosprawnym rodzeństwem, z rodzin wielodzietnych, objęte pieczą zastępczą oraz dzieci rodziców samotnie wychowujących.

Na pozostałe miejsca dzieci będą przyjmowane zgodnie z dodatkowymi kryteriami określonymi przez gminę (nie więcej niż 6). Obligatoryjnie będą przyjmowane dzieci rodziców pracujących zawodowo. Przewiduje się również, że samorząd będzie mógł brać pod uwagę kryterium dochodowe. Jeżeli po przyjęciu kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy w przedszkolu są nadal wolne miejsca, można – na wniosek rodziców – przyjąć dzieci zamieszkałe poza jej terenem, zgodnie z zasadami postępowania rekrutacyjnego przeprowadzanego w stosunku do dzieci zamieszkałych na terenie gminy.

Wyeliminowaniu częstych obecnie praktyk będzie służyć zakaz skierowany do wydawców podręczników lub firm zajmujących się obrotem podręcznikami. Zakazane będzie oferowanie, obiecywanie czy udzielanie szkołom i nauczycielom jakichkolwiek korzyści (w sposób pośredni lub bezpośredni) w zamian za wybór określonego podręcznika.

Przedszkola będą mogły zatrudniać osoby do prowadzenia niektórych zajęć, np. rytmiki czy nauki obcego języka, pod warunkiem posiadania przez nie przygotowania specjalistycznego, bez wymogu przygotowania pedagogicznego.

Ponadto szkoła podstawowa oraz szkoła prowadząca kształcenie specjalne będzie zobowiązana – na wniosek rodziców - zapewnić opiekę świetlicową tym uczniom, którzy pozostają w niej dłużej ze względu na czas pracy rodziców. Zajęcia świetlicowe będą również organizowane dla tych uczniów, którzy ze względu na organizację dojazdu do szkoły (lub inne okoliczności) wymagają zapewnienia takiej opieki. Szkoły podstawowe będą mogły dodatkowo zatrudnić osoby w celu wspierania nauczycieli prowadzących obowiązkowe zajęcia edukacyjne lub do opieki świetlicowej. Osoby te powinny posiadać co najmniej kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej.

Gminy będą zwracać koszty przejazdu środkami komunikacji publicznej opiekunowi dziecka uczęszczającego do szkoły, do czasu ukończenia przez dziecko siódmego roku życia w sytuacji, gdy droga dziecka z domu do szkoły przekroczy odległość 3 km.

 

KPRM

Fot. Fotolia.com


Komentarze

Podobne informacje

[Zaginiona]: Maja Magdalena Sugier

[Zaginiona]: Maja Magdalena Sugier

2015-10-10 12:39:12

W nocy z czwartku na piątek (1 na 2 października) w Gdańsku zaginęła 16-letnia Maja Sugier. Nastolatki poszukuje rodzina oraz policja.


Gdańsk: Pierwszy dom Senior-WIGOR otwarty

Gdańsk: Pierwszy dom Senior-WIGOR otwarty

2015-10-09 18:41:46

W piątek w Gdańsku rozpoczął działalność pierwszy ze 113 dziennych domów opieki Senior-WIGOR. Miasto otrzymało ponad 86 tys. dofinansowania w ramach rządowego programu „Senior-WIGOR” na lata 2015 – 2020. Placówka jest połączeniem uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego.


Legnica: 25-letni pedofil molestował 13-latka!

Legnica: 25-letni pedofil molestował 13-latka!

2015-10-09 18:40:02

Legniccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o to, że w jednym z autobusów komunikacji miejskiej dopuścił się innej czynności seksualnej wobec małoletniego poniżej 15 roku życia. Mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy kilka godzin po zgłoszeniu i trafił prosto do aresztu. Za tego typu czyn grozić mu może teraz kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.


Elbląg: 17-latek ciężko pobił 51-letniego lężącego mężczyznę!

Elbląg: 17-latek ciężko pobił 51-letniego lężącego mężczyznę!

2015-10-09 18:37:49

Sąd Rejonowy w Elblągu na wniosek prokuratury i policji aresztował dzisiaj 17-latka, który jest podejrzany o ciężkie pobicie 51-letniego mężczyzny, który leżał pijany pod sklepem. Do szpitala trafił ze zmiażdżoną twarzą. W stanie ciężkim przebywa na oddziale intensywnej terapii i jest w śpiączce farmakologicznej. Podejrzany przyznał się i złożył wyjaśnienia. 


[VIDEO] Zlikwidowane dwie plantacje konopi – policjanci zabezpieczyli blisko 500 krzewów

[VIDEO] Zlikwidowane dwie plantacje konopi – policjanci zabezpieczyli blisko 500 krzewów

2015-10-09 13:51:33

Zlikwidowane dwie plantacje konopi, zabezpieczone 489 krzewów i zatrzymany mężczyzna podejrzany o przestępstwa narkotykowe - to efekt działań policjantów wydziału kryminalnego z oleśnickiej komendy powiatowej. Wartość marihuany, którą można by było uzyskać z uprawy, to ponad 200 tys. zł. Zatrzymanemu za czyny, o które jest podejrzany, grozić może kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. O jego dalszym losie zdecyduje teraz sąd. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy, w wyniku prowadzonych działań operacyjnych, zlokalizowali miejsce, gdzie uprawiane są nielegalnie konopie. W jednej z miejscowości powiatu oleśnickiego policjanci ujawnili wynajmowane pomieszczenia gospodarcze, gdzie znajdowały się dwie plantacje.


Szajka

Szajka "wnuczków" trafiła do aresztu

2015-10-09 10:52:28

Tylko w ciągu jednego dnia myślenicka policja odnotowała aż siedem prób wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Na szczęście w żadnym przypadku do przekazania gotówki nie doszło. Podczas jednej zasadzki myśleniccy kryminalni zatrzymali krakowianina, który chciał odebrać wyłudzone pieniądze od mieszkanki Myślenic. Podejrzanemu o przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. W tym samym dniu kolejnego fałszywego wnuka zatrzymali również policjanci z Nowego Targu.


[VIDEO] Areszt dla kolejnego stalkera - pseudokibica.

[VIDEO] Areszt dla kolejnego stalkera - pseudokibica.

2015-10-09 10:48:28

2 miesiące temu mężczyzna wraz ze swoimi znajomymi porwał kobietę, która nie poddawała się natarczywym podrywom. Policyjne sprawdzenia wykazały, że związani z porwaniem mężczyźni przynależą do jednego z ugrupowań pseudokibicowskich w Krakowie.


Policjanci zatrzymali złodziei, którzy okradli bank

Policjanci zatrzymali złodziei, którzy okradli bank

2015-10-08 13:39:46

3 października 2015 roku tomaszowscy policjanci i funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali dwóch obywateli Albanii, podejrzanych o kradzież z włamaniem do placówki banku w Będkowie.


[VIDEO] Sześć nowych radiowozów w wodzisławskiej komendzie

[VIDEO] Sześć nowych radiowozów w wodzisławskiej komendzie

2015-10-08 12:43:30

Na drogi powiatu wodzisławskiego wyruszy sześć nowych radiowozów. Ich zakup był możliwy dzięki zaangażowaniu i wsparciu lokalnych władz samorządowych. Nowe policyjne wozy zasilą tabor wydziału ruchu drogowego, komisariatu w Gorzycach oraz rewiru dzielnicowych w Wodzisławiu Śląskim.


Sędzia zasłoniła oczy mediom. Policjanci rzekomo pokrzywdzeni ani prokurator nie przyszli do sądu. Ciąg dalszy sądowej tragifarsy w sprawie Bożeny Zalewskiej

Sędzia zasłoniła oczy mediom. Policjanci rzekomo pokrzywdzeni ani prokurator nie przyszli do sądu. Ciąg dalszy sądowej tragifarsy w sprawie Bożeny Zalewskiej

2015-10-07 10:04:47

Biznesmenka z Kłodzka znów stanęła wczoraj przed sądem. Rzekomo znieważeni przez nią policjanci do sadu nie przyszli tak jak rzekomo dociekająca sprawiedliwości prokurator. A sędzia zakazała fotografowania i nagrywania obrazu z przebiegu kolejnej, kuriozalnej odsłony procesu w Kłodzku.