Ustawa rekrutacyjna. Jednolite zasady dla szkół i przedszkoli

Ustawa rekrutacyjna. Jednolite zasady dla szkół i przedszkoli

Jednolite zasady rekrutacji do przedszkoli i szkół, korzystniejsza dla rodziców organizacja zajęć świetlicowych, zakaz proponowania szkołom korzyści przy wyborze podręczników – to jedne z najważniejszych zmian, które wprowadza projekt tzw. ustawy rekrutacyjnej.

 

Możliwe będzie także zatrudnianie w placówkach przedszkolnych osób mających przygotowanie specjalistyczne, a nieposiadających przygotowania pedagogicznego, np. do prowadzenia zajęć dodatkowych (rytmiki, plastyki).

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący zasad rekrutacji m.in. do przedszkoli.

Do publicznych przedszkoli (i innych form wychowania przedszkolnego) w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci rodziców mieszkających w danej gminie. Jeżeli liczba dzieci będzie większa niż liczba wolnych miejsc - przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne. Pierwszeństwo będą miały dzieci, które potrzebują szczególnego wsparcia państwa, a więc dzieci niepełnosprawne, dzieci niepełnosprawnego rodzica/rodziców, z niepełnosprawnym rodzeństwem, z rodzin wielodzietnych, objęte pieczą zastępczą oraz dzieci rodziców samotnie wychowujących.

Na pozostałe miejsca dzieci będą przyjmowane zgodnie z dodatkowymi kryteriami określonymi przez gminę (nie więcej niż 6). Obligatoryjnie będą przyjmowane dzieci rodziców pracujących zawodowo. Przewiduje się również, że samorząd będzie mógł brać pod uwagę kryterium dochodowe. Jeżeli po przyjęciu kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy w przedszkolu są nadal wolne miejsca, można – na wniosek rodziców – przyjąć dzieci zamieszkałe poza jej terenem, zgodnie z zasadami postępowania rekrutacyjnego przeprowadzanego w stosunku do dzieci zamieszkałych na terenie gminy.

Wyeliminowaniu częstych obecnie praktyk będzie służyć zakaz skierowany do wydawców podręczników lub firm zajmujących się obrotem podręcznikami. Zakazane będzie oferowanie, obiecywanie czy udzielanie szkołom i nauczycielom jakichkolwiek korzyści (w sposób pośredni lub bezpośredni) w zamian za wybór określonego podręcznika.

Przedszkola będą mogły zatrudniać osoby do prowadzenia niektórych zajęć, np. rytmiki czy nauki obcego języka, pod warunkiem posiadania przez nie przygotowania specjalistycznego, bez wymogu przygotowania pedagogicznego.

Ponadto szkoła podstawowa oraz szkoła prowadząca kształcenie specjalne będzie zobowiązana – na wniosek rodziców - zapewnić opiekę świetlicową tym uczniom, którzy pozostają w niej dłużej ze względu na czas pracy rodziców. Zajęcia świetlicowe będą również organizowane dla tych uczniów, którzy ze względu na organizację dojazdu do szkoły (lub inne okoliczności) wymagają zapewnienia takiej opieki. Szkoły podstawowe będą mogły dodatkowo zatrudnić osoby w celu wspierania nauczycieli prowadzących obowiązkowe zajęcia edukacyjne lub do opieki świetlicowej. Osoby te powinny posiadać co najmniej kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej.

Gminy będą zwracać koszty przejazdu środkami komunikacji publicznej opiekunowi dziecka uczęszczającego do szkoły, do czasu ukończenia przez dziecko siódmego roku życia w sytuacji, gdy droga dziecka z domu do szkoły przekroczy odległość 3 km.

 

KPRM

Fot. Fotolia.com


Komentarze

Podobne informacje

Pół miliona na organizację pomocy dla Doniecka

Pół miliona na organizację pomocy dla Doniecka

2014-08-30 19:10:30

Zarząd Województwa Śląskiego podjął dziś uchwałę o ogłoszeniu otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Śląskiego w dziedzinie polityki społecznej w 2014 roku w ramach pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą.


Nietrzeźwy motocyklista zatrzymany po pościgu

Nietrzeźwy motocyklista zatrzymany po pościgu

2014-08-30 19:05:20

Patrolujący w radiowozie z wideorejestratorem ulice Warszawy policjanci wydziału ruchu drogowego po krótkim pościgu zatrzymali motocyklistę, który w niecałe 3 minuty popełnił 6 wykroczeń. Dodatkowo okazało się, że kierujący jednośladem był nietrzeźwy i ma orzeczony obowiązujący zakaz prowadzenia pojazdów.


Zarabiali na prostytucji i prali brudne pieniądze

Zarabiali na prostytucji i prali brudne pieniądze

2014-08-30 18:45:45

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zatrzymali pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniących się czerpaniem korzyści z prostytucji oraz praniem brudnych pieniędzy. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10. W środę po południu około 50-ciu policjantów z kilku wydziałów i jednostek KWP w Lublinie oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej weszło jednocześnie do kilku agencji towarzyskich na terenie Lublina, Chełma i Zamościa. Podczas policyjnej operacji policjanci zatrzymali pięć osób trudniących się czerpaniem korzyści z nierządu oraz praniem brudnych pieniędzy. Zabezpieczono także ponad 100 gram narkotyków, 30 tysięcy złotych, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne i sprzęt komputerowy.


Wyłudzali odszkodowania komunikacyjne. 17 osób zatrzymanych

Wyłudzali odszkodowania komunikacyjne. 17 osób zatrzymanych

2014-08-30 18:43:06

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami odszkodowań komunikacyjnych. W akcji prowadzonej wspólnie z niemiecką policją wzięło udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy gdańskiej komendy wojewódzkiej wspieranych przez policjantów z Gdańska, Gdyni, Sopotu i Pucka. Zatrzymano 17 osób, dwoje z nich zostało tymczasowo aresztowanych, a dwanaście jest pod dozorem policyjnym. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.


Policyjni antyterroryści odbili porwane dziecko i kobietę

Policyjni antyterroryści odbili porwane dziecko i kobietę

2014-08-30 18:41:10

Przed godziną 19 (29 sierpnia) otrzymaliśmy informację, że w jednym z mieszkań  położonym na 2 piętrze znajduje się poszukiwany   35 letni mężczyzna. Poszukiwany w mieszkaniu tym więził kobietę z dzieckiem. Sprawca zabarykadował się m. in. zastawiając drzwi wejściowe meblami i siłą bronił opuszczenia mieszkania przetrzymywanym. Sąsiedzi jak i okoliczni mieszkańcy nie zdawali sobie sprawy, że w jednym z mieszkań ma miejsce tak dramatyczna sytuacja. Również mężczyzna nie wiedział o przygotowywanej akcji Policji.


D. Tusk najpoważniejszym kandydatem na

D. Tusk najpoważniejszym kandydatem na "Prezydenta" Europy. Czy Ewa Kopacz zostanie polskim premierem?

2014-08-29 15:04:19

Jutro okaże się, kto zostanie szefem Rady Europy. Najpoważniejszym kandydatem na to stanowisko jest premier polskiego rządu.


Rutkowski ściga oszustów z Unico Inwest. Wyłudzili od Polaków dziesiątki milionów dolarów!

Rutkowski ściga oszustów z Unico Inwest. Wyłudzili od Polaków dziesiątki milionów dolarów!

2014-08-29 10:17:47

Poszkodowanych może być nawet 13 tysięcy osób z całej Polski. Krzysztof Rutkowski postanowił pomóc organom ścigania odnaleźć szefów firmy, którzy zagarnęli miliony dolarów.


Krzysztof Rutkowski po wypadku zatrzymał pijanego kierowcę! Miał 2,8 promila alkoholu we krwi!

Krzysztof Rutkowski po wypadku zatrzymał pijanego kierowcę! Miał 2,8 promila alkoholu we krwi!

2014-08-28 18:24:58

Krzysztof Rutkowski zatrzymał po dachowaniu 32-letniego mężczyznę (na zdjęciu z lewej), którzy doprowadził do wypadku. Jego oraz pijanego pasażera przekazał funkcjonariuszom policji – podaje portal Patriot24.net.


Kilkaset osób poszukiwało zaginionego 80-latka. Mężczyzna jest cały i zdrowy

Kilkaset osób poszukiwało zaginionego 80-latka. Mężczyzna jest cały i zdrowy

2014-08-28 18:23:55

Od wczoraj policjanci poszukiwali zaginionego 80-letniego mieszkańca gminy Iwaniska. Dzisiaj funkcjonariusze z zespołu dzielnicowych opatowskiej komendy, którzy znajdowali się na pokładzie policyjnego śmigłowca, wypatrzyli zaginionego. Dzięki wytrwałości i nieustępliwości wszystkich służb i osób biorących udział w poszukiwaniach, a takze dzięki spostrzegawczości dzielnicowych i profesjonalizmowi załogi policyjnego śmigłowca życie ludzkie zostało uratowane.


Akcja ratownicza na wodzie. Służby w akcji

Akcja ratownicza na wodzie. Służby w akcji

2014-08-28 18:22:17

w Dobiegniewie strzeleccy strażacy i policjanci omówili założenia i przebieg ćwiczeń, które tego dnia wspólnie odbyli na jeziorze Osiek. Celem wczorajszego szkolenia było przygotowanie współpracujących ze sobą służb do prowadzenia akcji ratowniczej na wodzie. Mundurowi przećwiczyli kilka możliwych wariantów i scenariuszy, które mogą zdarzyć się nad wodą.