Ustawa rekrutacyjna. Jednolite zasady dla szkół i przedszkoli

Ustawa rekrutacyjna. Jednolite zasady dla szkół i przedszkoli

Jednolite zasady rekrutacji do przedszkoli i szkół, korzystniejsza dla rodziców organizacja zajęć świetlicowych, zakaz proponowania szkołom korzyści przy wyborze podręczników – to jedne z najważniejszych zmian, które wprowadza projekt tzw. ustawy rekrutacyjnej.

 

Możliwe będzie także zatrudnianie w placówkach przedszkolnych osób mających przygotowanie specjalistyczne, a nieposiadających przygotowania pedagogicznego, np. do prowadzenia zajęć dodatkowych (rytmiki, plastyki).

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący zasad rekrutacji m.in. do przedszkoli.

Do publicznych przedszkoli (i innych form wychowania przedszkolnego) w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci rodziców mieszkających w danej gminie. Jeżeli liczba dzieci będzie większa niż liczba wolnych miejsc - przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne. Pierwszeństwo będą miały dzieci, które potrzebują szczególnego wsparcia państwa, a więc dzieci niepełnosprawne, dzieci niepełnosprawnego rodzica/rodziców, z niepełnosprawnym rodzeństwem, z rodzin wielodzietnych, objęte pieczą zastępczą oraz dzieci rodziców samotnie wychowujących.

Na pozostałe miejsca dzieci będą przyjmowane zgodnie z dodatkowymi kryteriami określonymi przez gminę (nie więcej niż 6). Obligatoryjnie będą przyjmowane dzieci rodziców pracujących zawodowo. Przewiduje się również, że samorząd będzie mógł brać pod uwagę kryterium dochodowe. Jeżeli po przyjęciu kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy w przedszkolu są nadal wolne miejsca, można – na wniosek rodziców – przyjąć dzieci zamieszkałe poza jej terenem, zgodnie z zasadami postępowania rekrutacyjnego przeprowadzanego w stosunku do dzieci zamieszkałych na terenie gminy.

Wyeliminowaniu częstych obecnie praktyk będzie służyć zakaz skierowany do wydawców podręczników lub firm zajmujących się obrotem podręcznikami. Zakazane będzie oferowanie, obiecywanie czy udzielanie szkołom i nauczycielom jakichkolwiek korzyści (w sposób pośredni lub bezpośredni) w zamian za wybór określonego podręcznika.

Przedszkola będą mogły zatrudniać osoby do prowadzenia niektórych zajęć, np. rytmiki czy nauki obcego języka, pod warunkiem posiadania przez nie przygotowania specjalistycznego, bez wymogu przygotowania pedagogicznego.

Ponadto szkoła podstawowa oraz szkoła prowadząca kształcenie specjalne będzie zobowiązana – na wniosek rodziców - zapewnić opiekę świetlicową tym uczniom, którzy pozostają w niej dłużej ze względu na czas pracy rodziców. Zajęcia świetlicowe będą również organizowane dla tych uczniów, którzy ze względu na organizację dojazdu do szkoły (lub inne okoliczności) wymagają zapewnienia takiej opieki. Szkoły podstawowe będą mogły dodatkowo zatrudnić osoby w celu wspierania nauczycieli prowadzących obowiązkowe zajęcia edukacyjne lub do opieki świetlicowej. Osoby te powinny posiadać co najmniej kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej.

Gminy będą zwracać koszty przejazdu środkami komunikacji publicznej opiekunowi dziecka uczęszczającego do szkoły, do czasu ukończenia przez dziecko siódmego roku życia w sytuacji, gdy droga dziecka z domu do szkoły przekroczy odległość 3 km.

 

KPRM

Fot. Fotolia.com


Komentarze

Podobne informacje

Premier Ewa Kopacz w klinice „Budzik”. Wybudzona ze śpiączki kolejna 18. osoba.

Premier Ewa Kopacz w klinice „Budzik”. Wybudzona ze śpiączki kolejna 18. osoba.

2015-04-18 09:09:22

Szefowa rządu spotkała się z prezes Fundacji „Akogo?” Ewą Błaszczyk oraz pacjentami i opiekunami kliniki „Budzik”.


Gdańsk: Z zimną krwią zabił swoją 5-letnią córkę! Był na detoksie

Gdańsk: Z zimną krwią zabił swoją 5-letnią córkę! Był na detoksie

2015-04-18 08:54:53

Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali 31-letniego mężczyznę. Jak ustalono, ma on związek ze śmiercią 5-letniej dziewczynki, której ciało znaleziono wczoraj w parku w Brzeźnie. Zatrzymany to ojciec dziecka. Obecnie przebywa on w policyjnym areszcie. Za zabójstwo grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.


Napad na sklep w centrum Kielc! Policja użyła broni. Bandyta wpadł po pościgu

Napad na sklep w centrum Kielc! Policja użyła broni. Bandyta wpadł po pościgu

2015-04-18 08:51:23

Sceny jak z filmu sensacyjnego rozegrały się wczoraj w centrum Kielc. Dzięki szybkiej i profesjonalnie skoordynowanej akcji, policjanci zatrzymali 29-letniego mężczyznę, który napadł na placówkę bankową i zrabował gotówkę. Napastnik w międzyczasie odebrał broń pracownikom ochrony i przy jej użyciu sterroryzował dwóch kierowców, którym kazał jechać w określone miejsca. 


Wpadł poszukiwany ENA za napaść i porwanie taksówkarza w Niemczech

Wpadł poszukiwany ENA za napaść i porwanie taksówkarza w Niemczech

2015-04-17 10:52:12

Lubelscy policjanci zatrzymali 42-letniego mężczyznę bez stałego miejsca pobytu, pochodzącego z powiatu biłgorajskiego, który poszukiwany był Europejskim Nakazem Aresztowania przez niemiecki wymiar sprawiedliwości za napaść i porwanie taksówkarza w 2011 roku.


Matka Mateusza Leszczyńskiego: Syn został

Matka Mateusza Leszczyńskiego: Syn został "gwałtownie uduszony". Proszę o pomoc Prokuraturę Generalną!

2015-04-16 10:21:44

- Prokurator w Trzebnicy Marek Jaworski wręczył mi wczoraj wyniki sekcji zwłok i powiedział, że nie ma dla mnie czasu! Dowody dostarczone przez Krzysztofa Rutkowskiego Komendzie Głównej w Warszawie też gdzieś utknęły w drodze do prokuratury w Trzebnicy! - alarmuje Agnieszka Leszczyńska, matka nieżyjącego 19-letniego Mateusza.


Policyjna debata dla seniorów z Krzyśkiem Skibą!

Policyjna debata dla seniorów z Krzyśkiem Skibą!

2015-04-16 07:41:40

Gdańscy policjanci wspólnie ze znanym artystą estradowym Krzysztofem Skibą i Nadbałtyckim Centrum Kultury zorganizowali debatę dla seniorów. W trakcie spotkania słuchaczom przybliżono metody działania oszustów m.in. metodą „na wnuczka” i „na policjanta”.


Warszawiacy mogą już bezpłatnie wysterylizować swoje psy i koty

Warszawiacy mogą już bezpłatnie wysterylizować swoje psy i koty

2015-04-15 10:25:39

Rusza akcja bezpłatnej sterylizacji psów i kotów. Właściciele tych zwierząt, którzy mieszkają w Warszawie mogą skorzystać z możliwości wykonania zabiegu w jednej z 28 lecznic weterynaryjnych, bez względu na dzielnicę zamieszkania.


Zbyt uciążliwy remont może być naruszeniem prawa

Zbyt uciążliwy remont może być naruszeniem prawa

2015-04-15 09:36:17

Bałagan na klatce schodowej i nadmierny hałas – to najczęstsze uciążliwości remontu mieszkania w budynkach wielorodzinnych. Mieszkańcy nie są jednak bezbronni.


Uroczyste świętowanie 15-lecia Centralnego Biura Śledczego

Uroczyste świętowanie 15-lecia Centralnego Biura Śledczego

2015-04-15 08:17:23

W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie minister Grzegorz Karpiński zainaugurował seminarium szkoleniowe „Historia i teraźniejszość zwalczania przestępczości zorganizowanej w Polsce”, którym Policja podsumowuje piętnaście lat działania Centralnego Biura Śledczego Policji.


Łódź: Sprawcy napadu na kantor zatrzymani

Łódź: Sprawcy napadu na kantor zatrzymani

2015-04-15 08:16:23

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu KMP w Łodzi rozwiązali zagadkę napadu na kantor i zatrzymali dwóch podejrzanych. Mężczyźni odegrali scenę niczym z filmu, aby utrudnić proces wykrywczy. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.