Ustawa rekrutacyjna. Jednolite zasady dla szkół i przedszkoli

Ustawa rekrutacyjna. Jednolite zasady dla szkół i przedszkoli

Jednolite zasady rekrutacji do przedszkoli i szkół, korzystniejsza dla rodziców organizacja zajęć świetlicowych, zakaz proponowania szkołom korzyści przy wyborze podręczników – to jedne z najważniejszych zmian, które wprowadza projekt tzw. ustawy rekrutacyjnej.

 

Możliwe będzie także zatrudnianie w placówkach przedszkolnych osób mających przygotowanie specjalistyczne, a nieposiadających przygotowania pedagogicznego, np. do prowadzenia zajęć dodatkowych (rytmiki, plastyki).

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący zasad rekrutacji m.in. do przedszkoli.

Do publicznych przedszkoli (i innych form wychowania przedszkolnego) w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci rodziców mieszkających w danej gminie. Jeżeli liczba dzieci będzie większa niż liczba wolnych miejsc - przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne. Pierwszeństwo będą miały dzieci, które potrzebują szczególnego wsparcia państwa, a więc dzieci niepełnosprawne, dzieci niepełnosprawnego rodzica/rodziców, z niepełnosprawnym rodzeństwem, z rodzin wielodzietnych, objęte pieczą zastępczą oraz dzieci rodziców samotnie wychowujących.

Na pozostałe miejsca dzieci będą przyjmowane zgodnie z dodatkowymi kryteriami określonymi przez gminę (nie więcej niż 6). Obligatoryjnie będą przyjmowane dzieci rodziców pracujących zawodowo. Przewiduje się również, że samorząd będzie mógł brać pod uwagę kryterium dochodowe. Jeżeli po przyjęciu kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy w przedszkolu są nadal wolne miejsca, można – na wniosek rodziców – przyjąć dzieci zamieszkałe poza jej terenem, zgodnie z zasadami postępowania rekrutacyjnego przeprowadzanego w stosunku do dzieci zamieszkałych na terenie gminy.

Wyeliminowaniu częstych obecnie praktyk będzie służyć zakaz skierowany do wydawców podręczników lub firm zajmujących się obrotem podręcznikami. Zakazane będzie oferowanie, obiecywanie czy udzielanie szkołom i nauczycielom jakichkolwiek korzyści (w sposób pośredni lub bezpośredni) w zamian za wybór określonego podręcznika.

Przedszkola będą mogły zatrudniać osoby do prowadzenia niektórych zajęć, np. rytmiki czy nauki obcego języka, pod warunkiem posiadania przez nie przygotowania specjalistycznego, bez wymogu przygotowania pedagogicznego.

Ponadto szkoła podstawowa oraz szkoła prowadząca kształcenie specjalne będzie zobowiązana – na wniosek rodziców - zapewnić opiekę świetlicową tym uczniom, którzy pozostają w niej dłużej ze względu na czas pracy rodziców. Zajęcia świetlicowe będą również organizowane dla tych uczniów, którzy ze względu na organizację dojazdu do szkoły (lub inne okoliczności) wymagają zapewnienia takiej opieki. Szkoły podstawowe będą mogły dodatkowo zatrudnić osoby w celu wspierania nauczycieli prowadzących obowiązkowe zajęcia edukacyjne lub do opieki świetlicowej. Osoby te powinny posiadać co najmniej kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej.

Gminy będą zwracać koszty przejazdu środkami komunikacji publicznej opiekunowi dziecka uczęszczającego do szkoły, do czasu ukończenia przez dziecko siódmego roku życia w sytuacji, gdy droga dziecka z domu do szkoły przekroczy odległość 3 km.

 

KPRM

Fot. Fotolia.com


Komentarze

Podobne informacje

Podpalacze zabytkowego kościoła wpadli w ręce policji!

Podpalacze zabytkowego kościoła wpadli w ręce policji!

2014-09-16 23:24:31

Policjanci z komisariatu przy ulicy Zabrzańskiej zatrzymali sprawców podpalenia zabytkowego kościoła ewangelickiego. 13-latek i jego 10-letni kolega przyznali się do zarzucanego im czynu. O ich dalszym losie zadecyduje bytomski sąd rodzinny.


Trzy zatrzymania za produkcję narkotyków

Trzy zatrzymania za produkcję narkotyków

2014-09-16 23:05:51

Grodziscy kryminalni w dwóch domach na terenie miasta zabezpieczyli 21 kilogramów marihuany o czarnorynkowej wartości ponad 200 tysięcy złotych. Na posesji 66-latka policjanci znaleźli rosnące krzaki konopi, kilkadziesiąt suszących się już roślin oraz gotowy do porcjowania i wprowadzenia na rynek susz. Funkcjonariusze szybko ustalili osoby współpracujące z mężczyzną. W domu Rafała i Agnieszki K. policjanci zabezpieczyli kolejne duże ilości środków odurzających. Decyzją sądu cała trójka została tymczasowo aresztowana.


Zatrzymani za zabójstwo w Kędzierzynie - Koźla

Zatrzymani za zabójstwo w Kędzierzynie - Koźla

2014-09-16 23:01:21

Kryminalni z Kędzierzyna-Koźla ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzanych o zabójstwo. 23 i 24-latek usłyszeli już zarzut w tej sprawie. Na wniosek prokuratora sąd tymczasowo aresztował podejrzanych na 3 miesiące. Teraz może im grozić kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.


Po kolizji uciekał i staranował radiowóz! Pijany kierowca w areszcie

Po kolizji uciekał i staranował radiowóz! Pijany kierowca w areszcie

2014-09-16 22:56:36

Suwalscy policjanci po pościgu zatrzymali 3 pijanych mężczyzn, którzy uciekając bmw z miejsca kolizji drogowej rozbili inne auto i staranowali policyjny radiowóz. Ścigani porzucili swój uszkodzony pojazd, ucieczkę kontynuowali pieszo. Jednego z nich w zaroślach wytropił policyjny pies służbowy – pozostali próbowali skryć się w domu. Teraz wszyscy trzeźwieją w policyjnym areszcie, a funkcjonariusze z Suwałk ustalają ich role w nocnym zajściu.


Policjanci walczą z piratami drogowymi

Policjanci walczą z piratami drogowymi

2014-09-16 22:53:36

Od 1 sierpnia br. w Komendzie Stołecznej Policji działa zespół do zwalczania agresywnych zachowań na drogach. Zespół zajmuje się przeciwdziałaniem agresji m. in. poprzez eliminowanie z ruchu osób stwarzających zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg.


Rutkowski we Wrocławiu: Gdzie jest skarb księdza Waldemara Irka? We wtorek poznamy szczegóły

Rutkowski we Wrocławiu: Gdzie jest skarb księdza Waldemara Irka? We wtorek poznamy szczegóły

2014-09-15 22:41:52

We wtorek 16 września o godzinie 13:30 Krzysztof Rutkowski pojawi się we Wrocławiu na konferencji prasowej w Hotelu Sofitel przy ul. Św. Mikołaja. Detektyw przestawi dziennikarzom najnowsze informacje dotyczące drogocennych przedmiotów, które zniknęły z domu zmarłego przed dwoma laty Rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego. Kto zagarnął warty fortunę skarb i gdzie go ukrył?


Dystrybucja obrazkowej mapy Polski: informacja dla zamawiających

Dystrybucja obrazkowej mapy Polski: informacja dla zamawiających

2014-09-12 20:47:06

Od rana na stronie www.mapa.premier.gov.pl można zamawiać obrazkową mapę Polski, wydaną przez Kancelarię Premiera z okazji 25 lat wolności. W związku z ogromnym zainteresowaniem akcją, ale ograniczonym nakładem, jesteśmy zmuszeni zmniejszyć liczbę map, jaką może otrzymać zamawiający. Zmiana jest podyktowana tym, by jak najwięcej osób mogło otrzymać obrazkową mapę Polski.


Odtworzyli z czaszki wygląd zabitej kobiety. Znasz ją?

Odtworzyli z czaszki wygląd zabitej kobiety. Znasz ją?

2014-09-12 12:47:26

Biegli odtworzyli wygląd twarzy nieznanej kobiety, której czaszkę odnaleziono marcu 2012 roku w kanale ciepłowniczym. Należała ona najprawdopodobniej do kobiety w wieku około 40 lat. 


Pożyczył 45 tys. zł na pensje dla pracowników i wsiąkł. Ludzie Rutkowskiego w akcji

Pożyczył 45 tys. zł na pensje dla pracowników i wsiąkł. Ludzie Rutkowskiego w akcji

2014-09-11 09:27:18

Agenci Krzysztofa Rutkowskiego ustalają miejsce pobytu Jarosława M. z łódzkiego, który to w 2009 roku pożyczył od mieszkanki dużą ilość gotówki i ślad po nim zaginął.


Marcin Włodarski dziennikarz TVP odnaleziony! Jest cały i zdrowy

Marcin Włodarski dziennikarz TVP odnaleziony! Jest cały i zdrowy

2014-09-10 21:48:44

Na początku września zaginął dziennikarz Telewizji Polskiej, Marcin Włodarski. Mężczyzna wyszedł 8 dni temu z domu na warszawskim Ursynowie. Mężczyzna dziś rano został odnaleziony, jest cały i zdrowy - zapewnia policja.