Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Warszawa: Wraków na ulicach coraz mniej


Warszawa: Wraków na ulicach coraz mniej

Przeszkadzają, straszą, stanowią zagrożenie dla mieszkańców i środowiska naturalnego. Nie w zaroślach czy na bocznych ulicach, ale są porzucane nawet w centrum miasta. Straż Miejska lokalizuje i zleca usunięcie nieużytkowanych aut, o których właściciele najwyraźniej zapomnieli.

 

 

 

Wysłużone, zdewastowane, zapomniane

Porastający mchem samochód pozostawiony na ul. Próżnej, kolejny zajmujący miejsce parkingowe przy ul. Zagłoby – dodatkowo z otwartym wlewem paliwowym, rdzewiejący bus przy ul. Warszawskiej, a pod nim śmieci – to tylko kilka przykładów pojazdów, które w ostatnich dniach zlokalizowali na terenie stolicy strażnicy miejscy.

Czynności prowadzone są nie tylko w związku z lokalizacją wyeksploatowanych pojazdów, ale również takich, które reklamują skupy wraków i są w fatalnym stanie, pojazdów pokolizyjnych lub spalonych. Tak było m.in. w dzielnicy Ursus, gdzie po interwencji strażników usunięty został samochód ciężarowy pozostawiony na poboczu ul. Traktorzystów. Kabina pojazdu była kompletnie wypalona i pozbawiona szyb.

- Zintensyfikowane kontrole i podejmowane dalsze działania mają zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo i chronić środowisko naturalne, ale także zmierzają do uwolnienia zajmowanych przez wraki miejsc parkingowych i poprawy estetyki miasta – podkreśla Andrzej Snopkiewicz z-ca naczelnika I Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy. 

Ponad 760 wraków usuniętych z ulic stolicy 

Działania strażników miejskich doprowadziły w tym roku do usunięcia 763 wraków. Niemal 380 zabrali sami właściciele. Liczba usuwanych samochodów z roku na rok jest coraz większa. W 2016 r., dzięki staraniom warszawskich strażników miejskich, z ulic stolicy zniknęło blisko 2,5 tys. nieużytkowany i zniszczonych pojazdów. To o 9% więcej niż rok wcześniej.

Ostateczną decyzję o sposobie zakończenia interwencji podejmuje Referat ds. Pojazdów Oddziału Ochrony Środowiska. Jeśli wrak stanowi zagrożenie dla mieszkańców, jest bezzwłocznie usuwany po jego lokalizacji. W pozostałych przypadkach wszczynane są czynności zmierzające do ustalenia właściciela pojazdu. Straż, po ustaleniu właściciela pojazdu, zobowiązuje go do usunięcia auta na własny koszt lub też, jeśli jest taka możliwość, przywrócenia pojazdu do stanu pozwalającego na dalsze jego użytkowanie.

- Właściciel nieużytkowanego pojazdu powinien go wyrejestrować i poddać recyklingowi. Część osób, kierując się być może własną wygodą, pozostawia auta na drogach publicznych, nie licząc się z utrudnieniami, jakie stwarza dla innych mieszkańców. Po naszych interwencjach, w średnio co drugim przypadku, właściciel pojazdu usuwa go na własny koszt – mówi Krzysztof Kosiński naczelnik Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Kiedy pojazd może zostać usunięty?

Czynności dotyczące wraków  pozostawionych na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, podejmowane są na podstawie art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, zgodnie z którym pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza. W przypadku, gdy pojazd jest zlokalizowany poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu, prowadzenie czynności w związku z art. 50a jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi.

 

Fot. SM


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] 30-35 proc. samochodów ciężarowych podlega manipulacjom – tak szacuje Komisja Europejska. Manipulacje dotyczą co 3 ciężarówki!

[VIDEO] 30-35 proc. samochodów ciężarowych podlega manipulacjom – tak szacuje Komisja Europejska. Manipulacje dotyczą co 3 ciężarówki!

2017-05-25 12:51:50

30-35 proc. samochodów ciężarowych podlega manipulacjom – tak szacuje Komisja Europejska. To oznacza, że w co trzecim pojeździe dochodzi do oszustw dotyczących rejestrowania czasu pracy oraz odpoczynku. Kierowcy najczęściej stosują tzw. jazdę bez obowiązkowej karty, nielegalne używanie kart innych pracowników czy też korzystają z magnesu, który zakłóca działanie impulsatora tachografu.


Podwyżki w Toyocie!

Podwyżki w Toyocie!

2017-05-17 14:32:49

Podpisano porozumienie pomiędzy organizacjami związkowymi funkcjonującymi w TMMP a zarządem kończące negocjacje płacowe które trwały od stycznia tego roku. Pracownicy Toyoty w Jelczu Laskowicach i Wałbrzychu otrzymają znaczące podwyżki.


Transport międzynarodowy w Debacie TVP Info z udziałem Solidarności

Transport międzynarodowy w Debacie TVP Info z udziałem Solidarności

2017-05-11 14:34:46

Polscy kierowcy nie mogą odbierać wypoczynku w kabinach, mieć minimalnej pensji uzupełnianej jedynie dietami i ryczałtami. Pracują de facto za granicą, więc powinni mieć zagraniczne zarobki. Nie można ich porównywać np. do nauczycieli pracujących w Polsce – mówił w sobotniej Debacie TVP Info Tadeusz Kucharski, przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ “Solidarność”.


Systemy telematyczne uchronią przed zamachem terrorystycznym?

Systemy telematyczne uchronią przed zamachem terrorystycznym?

2017-05-04 10:33:02

Od połowy ubiegłego roku, aż w 6 krajach, w tym 4 europejskich, służby bezpieczeństwa odnotowały zamachy, bezpośrednio powiązane z wykorzystaniem aut ciężarowych. Kierowcy ciężarówek czują się coraz bardziej zagrożeni. Eksperci uspokajają, że na rynku polskim dostępne są już rozwiązania, pozwalające na bieżące śledzenie pozycji pojazdu oraz natychmiastowe zawiadamianie o niebezpieczeństwie.


1600 km na motorach poniżej 24 godzin

1600 km na motorach poniżej 24 godzin

2017-05-01 12:28:34

Przy ławeczce Tuwima prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak powitali braci Nicholasa i Petera Burnettów – motocyklistów, którzy - aby zebrać pieniądze dla organizacji Cancer Research UK, walczącej z chorobami nowotworowymi - przejechali w mniej niż dobę z angielskiego Nottingham do Łodzi.


Jeep Renegade to pierwszy kompaktowy SUV wyposażony w 9 biegową skrzynię automatyczną

Jeep Renegade to pierwszy kompaktowy SUV wyposażony w 9 biegową skrzynię automatyczną

2017-04-28 12:28:53

Jeep Renegade to pierwszy kompaktowy SUV wyposażony w 9 biegową skrzynię automatyczną poprawiającą komfort jazdy i osiągi. Monitorując temperaturę, prędkość, pracę elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy oraz warunki na drodze, zapewnia większą kontrolę nad pojazdem.


Sprzedaż samochodów osobowych: najlepszy marzec w XXI wieku

Sprzedaż samochodów osobowych: najlepszy marzec w XXI wieku

2017-04-19 11:04:15

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA podało, że z polskich salonów w marcu br. wyjechało ponad 49 tys. nowych samochodów osobowych, o 26% więcej niż rok temu (24. miesiąc wzrostu z rzędu). Od początku roku zarejestrowano prawie 126 tys. osobówek, czyli aż o jedną piątą więcej niż w I kwartale ubiegłego roku.


Już ponad 1000 osób ukończyło Szkołę Jakości Exact Systems. Szkoła działa także w Czechach, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech, a w najbliższym czasie powstaną szkoły w Belgii i Turcji

Już ponad 1000 osób ukończyło Szkołę Jakości Exact Systems. Szkoła działa także w Czechach, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech, a w najbliższym czasie powstaną szkoły w Belgii i Turcji

2017-04-12 10:38:58

Exact Systems, jako pierwsza firma usługowa z branży motoryzacyjnej, uruchomił innowacyjny projekt edukacyjny pod nazwą „Szkoła Jakości”. Od kwietnia 2014 roku, kiedy odbyły się pierwsze zajęcia, zostało zrealizowanych w Polsce już 37 edycji szkoleń, w których w sumie wzięło udział ponad 1000 kontrolerów jakości oraz przedstawicieli zakładów motoryzacyjnych. Szkoła działa również w Czechach, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech. Inicjatywa to odpowiedź firmy na nie zawsze dopasowane do potrzeb pracodawców programy szkolnictwa wyższego. Partnerem projektu jest Polska Izba Motoryzacji, Politechnika Częstochowska oraz Politechnika Śląska.


[VIDEO] Bezpieczeństwo i ciekawy design – tym kierują się gwiazdy przy zakupie samochodu

[VIDEO] Bezpieczeństwo i ciekawy design – tym kierują się gwiazdy przy zakupie samochodu

2017-04-10 22:20:19

Polskie gwiazdy są zgodne: samochód ma być przede wszystkim bezpieczny. Nie wahają się ponieść większych kosztów zakupu auta, jeśli dzięki temu wyposażone ono będzie w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Gwiazdy zdają sobie bowiem sprawę, że im wyższa klasa samochodu, tym bardziej zaawansowana technologia chroniąca kierowcę i pasażerów.


[VIDEO] W Gdańsku ruszyły prace nad rozwojem sztucznej inteligencji i systemu wsparcia kierowcy

[VIDEO] W Gdańsku ruszyły prace nad rozwojem sztucznej inteligencji i systemu wsparcia kierowcy

2017-04-06 13:14:34

Praca inżynierów zatrudnionych w Intel Compiler Center of Excellence w Gdańsku ma się przyczynić do rozwoju technologii przyszłości, w tym m.in. sztucznej inteligencji czy zaawansowanych systemów wsparcia kierowcy.  Sztuczna inteligencja będzie w przyszłości napędzać całą branżę technologiczną, więc mocno w nią inwestujemy – zapowiada Bill Savage, wiceprezes, developer products division GM, Software and Service Group w Intelu.