Patrioto! Napisz i opublikuj swój artykuł Dodaj zdjęcia i filmy Zostań Lokalnym Patriotem24 Załóż konto! Publikuj!


Kolejne prawa jazdy zatrzymane. Powód? Zabójcza jazda

Kolejne prawa jazdy zatrzymane. Powód? Zabójcza jazda

Policjanci z rzeszowskiej drogówki zatrzymali prawa jazdy trzem kierującym, którzy - nie ustępując pierwszeństwa pieszym - rażąco naruszyli obowiązujące przepisy i spowodowali zagrożenia dla uczestników ruchu. Tylko podczas minionego weekendu w lubuskim z uprawnieniami pożegnało się 6 piratów drogowych, a w 14 przypadkach nieskuteczne dotąd mandaty zamieniono na wnioski kierowane do sądu.

 

Wykroczenia ujawnili policjanci z wydziału ruchu drogowego patrolujący ulice nieoznakowanym radiowozem. 19-letni kierujący, jadąc lewym pasem ruchu ulicy Powstańców Warszawy, ominął samochód, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, aby przepuścić przechodniów. W chwili omijania samochodu piesi znajdowali się już na przejściu, zbliżając się do lewego pasa. Policjanci zatrzymali kierującego przy ulicy Emilii Plater.
W innym przypadku kierujący renaultem safrane 35-letni mieszkaniec Boguchwały dwukrotnie naraził pieszych na niebezpieczeństwo. Na ulicy Powstańców Warszawy na wysokości politechniki nie ustąpił pierwszeństwa pieszym przechodzącym przez jezdnię i już znajdującym się na przejściu. Nim zatrzymali go policjanci, popełnił identyczne wykroczenie, skręcając w ulicę Podwisłocze, gdzie został zatrzymany.
Z kolei kierujący golfem, 26-letni mieszkaniec Gorlic na skrzyżowaniu ulicy Powstańców Warszawy i Hetmańskiej ominął nieoznakowany radiowóz, gdy policjanci zatrzymali się przed przejściem. Kierujący musiał wykonać gwałtowny skręt w lewo, aby uniknąć potrącenia pieszych już wchodzących na przejście. Chwilę później i ten kierujący tłumaczył się ze swojego zachowania.
Wszystkie opisane wykroczenia zostały zarejestrowane przez policyjny wideorejestrator. Ponieważ kierujący w rażący sposób naruszyli obowiązujące przepisy oraz stworzyli realne zagrożenie dla pieszych, policjanci zatrzymali im prawo jazdy. Wobec kierujących sporządzone zostaną również wnioski o ukaranie do sądu rejonowego. Na szczęście zachowanie kierujących nie doprowadziło do wypadku.
(KWP w Rzeszowie / mg)


Lubuska Policja podejmuje zdecydowane działania wobec kierowców, którzy w rażący sposób łamią przepisy. Spowodowanie zagrożenia w ruchu, wyprzedzanie „na trzeciego” czy drastyczne przekroczenie prędkości już dziś skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Tylko podczas minionego weekendu z uprawnieniami pożegnało się 6 piratów drogowych, a w 14 przypadkach nieskuteczne dotąd mandaty zamieniono na wnioski kierowane do sądu.
Lubuska Policja wydaje zdecydowana walkę piratom drogowym. Dotychczas stosowane konsekwencje nie zawsze bywały skuteczne. W wielu sytuacjach piraci drogowi z lekceważeniem chowali blankiet mandatu do kieszeni i zapominali o karze. Grzywna w wysokości 300 czy nawet 500 zł nie robiła na nich większego wrażenia, lub przypominali sobie o niej dopiero gdy zaległą kwotę mandatu ściągał poborca. Teraz uległo to zmianie. W przypadku rażącego łamania przepisów, spowodowania zagrożenia na drodze lub poważnej kolizji, niefrasobliwy kierowca traci prawo jazdy, a sprawa nie kończy się mandatem lecz skierowaniem do sądu. Ten ma prawo wymierzyć grzywnę w wysokości kilku tysięcy złotych.


Tylko podczas minionego weekendu w lubuskim z uprawnieniami pożegnało się 6 kierujących. Prawa jazdy zatrzymywane były przez policjantów w Gorzowie, Zielonej Górze i Żaganiu. Aż w 14 przypadkach policjanci odstąpili od postępowania mandatowego na rzecz skierowania sprawy do sądów. Opisana praktyka staje się niezbędna dla ostudzenia zapału tych, którzy w rażący sposób łamią przepisy ruchu drogowego. Przypadki z minionego tygodnia nie są jedynymi w których lubuska Policja działała tak zdecydowanie. Przykładem może być kolizja z 8 maja 2014 r. w okolicy miejscowości Jastrzębiec, gdzie jeden z kierowców nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu w wyniku czego 3 osoby trafiły do szpitala. Kierowca busa stracił prawo jazdy. Równie dotkliwe konsekwencje poniósł 21-letni Sylwester O. Mieszkaniec Gorzowa, 16 kwietnia tego roku, kierując samochodem marki Opel Vectra, przekroczył prędkość o 31 km, nie zatrzymał się do kontroli, a następnie uciekając ulicami miasta wyprzedzał w miejscu zabronionym inne pojazdy i ku przerażeniu pieszych przejeżdżał po pasach i chodnikach. Sylwester O. 7 maja skazany został przez Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. na karę 2 tys. zł grzywny. Orzeczony został również wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów na 2 lata.
(KWP w Gorzowie / mw)


16 maja br. około 13.20 dyżurny prudnickiej komendy otrzymał anonimowe zgłoszenie, że drogą krajową nr 41, od Nysy w kierunku Prudnika, jedzie osobowy hyundai, którego kierowca może być nietrzeźwy.
Oficer dyżurny natychmiast zgłoszenie zaniepokojonego mieszkańca przekazał wszystkim podległym patrolom policyjnym. Już kilka minut po zgłoszeniu, policjanci ruchu drogowego z Prudnika zauważyli i zatrzymali pojazd do kontroli drogowej. Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość 65-letniego kierującego. Wynik przeprowadzonego badania wskazał, że mieszkaniec powiatu prudnickiego ma blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy. Grozi mu teraz do 2 lat więzienia i sądowy zakaz prowadzenia pojazdu.
Pamiętajmy, że nawet anonimowa informacja przekazana policjantom bardzo często w takich sytuacjach może uratować niejedno ludzkie życie. Dzięki takim postawom możemy zapobiec wielu tragediom na drogach. Nietrzeźwi kierowcy stanowią jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a jazda pod wpływem alkoholu to realne niebezpieczeństwo nie tylko dla kierującego czy pasażerów, ale też innych użytkowników dróg.
(KWP w Opolu / mw)


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Donald Tusk po prowokacji w Gdańsku: Państwo odpowie zdecydowanie

[VIDEO] Donald Tusk po prowokacji w Gdańsku: Państwo odpowie zdecydowanie

2026-05-25 08:57:47

Premier Donald Tusk wziął udział w odprawie z ministrami i przedstawicielami służb w sprawie kolejnych prowokacji wymierzonych w bezpieczeństwo państwa. Tym razem straż pożarna otrzymała fałszywe zgłoszenie o pożarze w gdańskim mieszkaniu należącym do członka rodziny Prezydenta Karola Nawrockiego.

[VIDEO] Polska zbroi się na potęgę. Ogromne fabryki amunicji powstają w Niewiadowie

[VIDEO] Polska zbroi się na potęgę. Ogromne fabryki amunicji powstają w Niewiadowie

2026-05-13 06:45:36

Budowa dwóch fabryk – amunicji artyleryjskiej 155 mm i 40 mm, a także produkcja min przeciwpiechotnych – to główne kierunki rozwoju Niewiadowa Polskiej Grupy Militarnej. Ma to być odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP, ale również krok w stronę budowania europejskiego potencjału eksportowego. Grupa ma za sobą debiut na warszawskiej giełdzie, który umożliwi pozyskanie dodatkowych źródeł finansowania rozwijanych projektów.

[VIDEO] Polska zbroi się na potęgę. Ogromne fabryki amunicji powstają w Niewiadowie

[VIDEO] Polska zbroi się na potęgę. Ogromne fabryki amunicji powstają w Niewiadowie

2026-05-13 06:45:36

Budowa dwóch fabryk – amunicji artyleryjskiej 155 mm i 40 mm, a także produkcja min przeciwpiechotnych – to główne kierunki rozwoju Niewiadowa Polskiej Grupy Militarnej. Ma to być odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP, ale również krok w stronę budowania europejskiego potencjału eksportowego. Grupa ma za sobą debiut na warszawskiej giełdzie, który umożliwi pozyskanie dodatkowych źródeł finansowania rozwijanych projektów.

[VIDEO] Polska zbroi się na potęgę. Ogromne fabryki amunicji powstają w Niewiadowie

[VIDEO] Polska zbroi się na potęgę. Ogromne fabryki amunicji powstają w Niewiadowie

2026-05-13 06:45:36

Budowa dwóch fabryk – amunicji artyleryjskiej 155 mm i 40 mm, a także produkcja min przeciwpiechotnych – to główne kierunki rozwoju Niewiadowa Polskiej Grupy Militarnej. Ma to być odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP, ale również krok w stronę budowania europejskiego potencjału eksportowego. Grupa ma za sobą debiut na warszawskiej giełdzie, który umożliwi pozyskanie dodatkowych źródeł finansowania rozwijanych projektów.

[VIDEO] Polska zbroi się na potęgę. Ogromne fabryki amunicji powstają w Niewiadowie

[VIDEO] Polska zbroi się na potęgę. Ogromne fabryki amunicji powstają w Niewiadowie

2026-05-13 06:45:36

Budowa dwóch fabryk – amunicji artyleryjskiej 155 mm i 40 mm, a także produkcja min przeciwpiechotnych – to główne kierunki rozwoju Niewiadowa Polskiej Grupy Militarnej. Ma to być odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP, ale również krok w stronę budowania europejskiego potencjału eksportowego. Grupa ma za sobą debiut na warszawskiej giełdzie, który umożliwi pozyskanie dodatkowych źródeł finansowania rozwijanych projektów.

[VIDEO] Bartosz Grodecki nowym szefem BBN

[VIDEO] Bartosz Grodecki nowym szefem BBN

2026-05-11 06:26:33

- Prezydent RP Karol Nawrocki postanowieniem z dnia 7 maja 2026 r. na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy o obronie Ojczyzny z dniem 8 maja 2026 r. wyznaczył Bartosza Grodeckiego – dyplomatę, urzędnika państwowego i eksperta ds. bezpieczeństwa – na stanowisko Sekretarza Stanu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego – Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

[VIDEO] Litwa. Współdziałanie wojsk z Polski, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Portugalii w ramach ćwiczeń „Brave Griffin 26–II”. „Brave Griffin 26–II”

[VIDEO] Litwa. Współdziałanie wojsk z Polski, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Portugalii w ramach ćwiczeń „Brave Griffin 26–II”. „Brave Griffin 26–II”

2026-05-08 05:37:47

Prezydent RP Karol Nawrocki wspólnie z Prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą w okolicach miejscowości Kamień na Litwie obserwowali współdziałanie wojsk z Polski, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Portugalii w ramach ćwiczeń „Brave Griffin 26–II”.

[VIDEO] Litwa. Współdziałanie wojsk z Polski, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Portugalii w ramach ćwiczeń „Brave Griffin 26–II”. „Brave Griffin 26–II”

[VIDEO] Litwa. Współdziałanie wojsk z Polski, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Portugalii w ramach ćwiczeń „Brave Griffin 26–II”. „Brave Griffin 26–II”

2026-05-08 05:37:47

Prezydent RP Karol Nawrocki wspólnie z Prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą w okolicach miejscowości Kamień na Litwie obserwowali współdziałanie wojsk z Polski, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Portugalii w ramach ćwiczeń „Brave Griffin 26–II”.

[VIDEO] Litwa. Współdziałanie wojsk z Polski, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Portugalii w ramach ćwiczeń „Brave Griffin 26–II”. „Brave Griffin 26–II”

[VIDEO] Litwa. Współdziałanie wojsk z Polski, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Portugalii w ramach ćwiczeń „Brave Griffin 26–II”. „Brave Griffin 26–II”

2026-05-08 05:37:47

Prezydent RP Karol Nawrocki wspólnie z Prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą w okolicach miejscowości Kamień na Litwie obserwowali współdziałanie wojsk z Polski, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Portugalii w ramach ćwiczeń „Brave Griffin 26–II”.

[VIDEO] Litwa. Współdziałanie wojsk z Polski, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Portugalii w ramach ćwiczeń „Brave Griffin 26–II”. „Brave Griffin 26–II”

[VIDEO] Litwa. Współdziałanie wojsk z Polski, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Portugalii w ramach ćwiczeń „Brave Griffin 26–II”. „Brave Griffin 26–II”

2026-05-08 05:37:47

Prezydent RP Karol Nawrocki wspólnie z Prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą w okolicach miejscowości Kamień na Litwie obserwowali współdziałanie wojsk z Polski, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Portugalii w ramach ćwiczeń „Brave Griffin 26–II”.



2