Narodowe Muzeum Techniki wznowiło swoją działalność
- To znamienny i znamienity moment. Po 5 latach wznawiamy działalność, tak kochanego przez Polaków, Narodowego Muzeum Techniki – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości ponownego otwarcia muzeum, połączonego z prezentacją dwóch wystaw stałych: „Historia transportu - morzem, lądem i powietrzem” oraz „Historia komputerów - liczy się!”.

Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce, uratowana przed upadłością i likwidacją dzięki staraniom MKiDN, kontynuuje swoją misję i ponownie jest dostępna dla publiczności.
- Ponad pięć lat temu do ministerstwa kultury dotarła wiadomość, że Muzeum Techniki jest zagrożone i trzeba będzie je zamknąć, bo podmiot prowadzący nie jest w stanie dalej go utrzymywać. Wtedy w naszym resorcie nie było wątpliwości, że minister kultury i dziedzictwa narodowego jest odpowiedzialny za to, aby ta instytucja nie upadła - mówił prof. Piotr Gliński podczas oficjalnego otwarcia placówki.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę, że siedziba Narodowego Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki wymagała poważnego remontu, dlatego do współpracy zaproszone zostało ówczesne Ministerstwo Nauki (dzisiaj Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego), a także Miasto Stołeczne Warszawa.

- Teraz muzeum jest już instytucją stabilną. Od 1 lutego otwieramy je dla wszystkich zwiedzających. Mamy także plany dotyczące jego rozwoju. Trwają prace nad tym, aby na północnej działce błoni Stadionu Narodowego, która jest już w dyspozycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, znalazła się nowa siedziba Narodowego Muzeum Techniki. Obok chcemy zbudować Muzeum Historii Naturalnej – wskazał wicepremier Gliński.
Narodowe Muzeum Techniki
Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie zostało utworzone 9 czerwca 2017 r. jako wspólna instytucja kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie MEiN) oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Działalność statutową placówki zapewniają dotacje podmiotowe w wysokości 2 mln zł rocznie, przekazywane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Trzeci z organizatorów - Miasto Stołeczne Warszawa - zobowiązał się do zapewnienia warunków najmu pomieszczeń.

Powstanie Narodowego Muzeum Techniki miało na celu utrzymanie publicznej dostępności do unikatowej kolekcji zadłużonego i borykającego się z ogromnymi problemami finansowymi i organizacyjnymi Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Instytucja ta została reaktywowana w 1955 r. przez Naczelną Organizację Techniczną. Jej poprzednikiem było Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie, utworzone jeszcze w okresie międzywojennym (1929 r.), które było z kolei kontynuatorem działalności powołanego w 1875 r. z prywatnych funduszy ziemiańskich Muzeum Przemysłu i Rolnictwa wWarszawie.
Przejęta przez Narodowe Muzeum Techniki kolekcja Muzeum Techniki i Przemysłu NOT jest niezwykle cenna. Stanowią ją muzealia i archiwalia dokumentujące rozwój polskiej myśli technicznej oraz dokonania jej twórców na przestrzeni XX w. i w czasach wcześniejszych. Placówka ma w swoich zbiorach ponad 15 tys. eksponatów z wielu dziedzin, m.in. astronomii i fizyki, górnictwa i hutnictwa, informatyki, radiotechniki, transportu czy energetyki.
Wystawa „Historia transportu - morzem, lądem ipowietrzem”

Wystawa prezentuje globalny rozwój technik przemieszczania się człowieka – od zarania dziejów do czasów współczesnych. Składa się z trzech niezależnych części poświęconych transportowi lądowemu, wodnemu i powietrznemu. Każda z nich zachowuje charakter chronologiczny, począwszy od najstarszych środków transportu, a kończąc na urządzeniach współczesnych.
Główna i największa część wystawy poświęcona jest w całości transportowi lądowemu. Zwiedzający mogą prześledzić rozwój budowy dróg w czasach rzymskich oraz poznać pojazdy, jakie po nich jeździły.Na ekspozycji przedstawiona jest rewolucja w budownictwie dróg w XVIII wieku oraz rozpowszechnianie się transportu szynowego związane, m.in. z wynalezieniem maszyny parowej. W dalszej części ekspozycja skupia się na pojazdach z silnikiem spalinowym. Obejrzeć można najstarszy samochód w Polsce z 1899 roku – Cudell z silnikiem De Dion - Bouton. Na specjalnie przygotowanej konstrukcji ustawionych jest ponad 20 motocykli, które miały największy wpływ na rozwój jednośladów. Są to polskie Sokoły, motocykle marki WSK, SHL i pamiętny Junak z czterosuwowym silnikiem. Produkcję zagraniczną reprezentują m.in. takie marki jak: BMW, Zundapp, Sunbeam, czy czeska Jawa.
Po lewej stronie od głównej ekspozycji znajduje się wydzielona część poświęcona transportowi wodnemu. Ten sektor opowiada o konstrukcjach pływających – począwszy od czółna, aż po transatlantyki. W gablotach znajdują się modele statków żaglowych, jednostek parowych oraz tych z silnikami spalinowymi. Ekspozycja pokazuje historię rozwoju środków transportu wodnego: statki z napędem parowym, pierwsze okręty podwodne i ogromne statki wycieczkowe.Jest również część poświęcona ratownictwu wodnemu. Zainteresowanie może wzbudzić diorama, pokazująca wydobycie zatopionej jednostki z dna morza.
Ostatni sektor wystawy obejmuje transport powietrzny. Zaprezentowane są modele aerostatów z XVIII wieku, sterowców z XIX wieku, samolotów śmigłowych i odrzutowych oraz helikopterów. Podziwiać można autentyczny silnik lotniczy Jumo 004, który montowano w odrzutowym samolocie Messerschmitt Me 262. W części multimedialnej zwiedzający szczegółowo zapoznają się z historią lotnictwa – od „Flyera” braci Wright z 1903 roku, aż po epokę ponaddźwiękowych samolotów pasażerskich. Honorowe miejsce zajmuje gablota z pamiątkami po sławnym pilocie Franciszku Żwirce.
Do dyspozycji zwiedzających są też stanowiska multimedialne i nowoczesne monitory dotykowe, dzięki którym można dokładniej zapoznać się z historią transportu. Oprócz kilkuset różnych tekstów opisujących najważniejsze pojazdy, możnarównież obejrzeć ciekawe filmy dokumentalne.
Wystawa „Historia komputerów – liczy się!”
Ekspozycja przedstawia rozwój technik związanych z maszynowym przetwarzaniem danych. Jej tematykaobejmuje zagadnienia sięgające początków przyrządów wspomagających podstawowe obliczenia, a zwieńczone współczesnymi globalnymi rozwiązaniami, które są nieodłącznym składnikiem funkcjonowania społeczeństw XXI wieku. Dotyczy komputeryzacji, ale uwzględnia zmiany gospodarcze i społeczne, będące pochodną masowego wykorzystania maszyn cyfrowych.
Na wystawie akcentowany jest postęp podstaw technik obliczeniowych, związany z przejściem od konstrukcji mechanicznych do elektronicznych, a następnie w obrębie elektroniki – od lamp próżniowych do półprzewodnikowych tranzystorów i układów scalonych. Istotny jest również ogromny postęp w miniaturyzacji urządzeń oraz wykładniczy wzrost wydajności obliczeniowej.
Odrębnym zagadnieniem są interfejsy maszyn liczących. Przed setkami lat były to ręcznie przekładane kamyki lub koraliki nakładane na druty w sorobanach. W erze komputerów elektronicznych pojawiły się ekranowe interfejsy graficzne, które zmierzają do integracji bezpośrednio z ludzkim układem nerwowym.
Ważne miejsce na wystawie zajmuje też polska technika komputerowa i informatyczna, która – mimo częściowego uzależnienia od gospodarek innych państw – miała swoje ważne osiągnięcia. Wśródkluczowych postaci odnajdziemy logika Jana Łukasiewcza, wynalazcę Chaima Słonimskiego, konstruktora Jacka Karpińskiego i profesora Leona Łukasiewicza. Polska informatyka reprezentowana jest przez unikalne, istniejące tylko w jednym egzemplarzu konstrukcje zachowane w doskonałym stanie, m.in. analizator AKAT-1, analizator równań różniczkowych ARR, doświadczalny ZAM-21 i prototypowy komputer ODRA 1002.
Źródło: gov.pl, nmt.waw.pl
Komentarze
Podobne informacje
[VIDEO] Coraz mniej spalin pod oknami - logistyka stawia na pojazdy elektryczne
2026-06-15 07:58:32
Zdaniem przedstawicieli branży logistycznej niskoemisyjne dostawy przesyłek są jednym z wiodących trendów, który będzie zyskiwał na znaczeniu. Firmy inwestują w elektryczne pojazdy i nowe rozwiązania dla logistyki miejskiej, chcąc ograniczać emisje i poprawiać efektywność transportu. DACHSER, który w tym roku obchodzi 20-lecie obecności w Polsce, w ubiegłym roku uruchomił w aglomeracji warszawskiej strefę dostaw realizowanych elektrycznymi pojazdami i zapowiada dalszy rozwój bezemisyjnych połączeń.
[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów
2026-06-10 17:20:19
Komisja Europejska chce uprościć zakup biletów na podróże kolejowe realizowane przez wielu przewoźników. Dzięki nowym przepisom pasażerowie mają móc kupić jeden bilet na całą trasę – także z przesiadkami i na połączenia międzynarodowe – oraz korzystać z szerszej ochrony w przypadku opóźnień czy odwołanych połączeń. Na poziomie regionalnym takie rozwiązania działają już z powodzeniem od lat. Problemem do rozwiązania wciąż pozostaje punktualność połączeń. Polska należy pod tym względem do krajów o dobrych wynikach. Dużo gorzej jest już na przykład w sąsiadujących z nami Niemczech.
[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów
2026-06-10 17:20:19
Komisja Europejska chce uprościć zakup biletów na podróże kolejowe realizowane przez wielu przewoźników. Dzięki nowym przepisom pasażerowie mają móc kupić jeden bilet na całą trasę – także z przesiadkami i na połączenia międzynarodowe – oraz korzystać z szerszej ochrony w przypadku opóźnień czy odwołanych połączeń. Na poziomie regionalnym takie rozwiązania działają już z powodzeniem od lat. Problemem do rozwiązania wciąż pozostaje punktualność połączeń. Polska należy pod tym względem do krajów o dobrych wynikach. Dużo gorzej jest już na przykład w sąsiadujących z nami Niemczech.
[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów
2026-06-10 17:20:19
Komisja Europejska chce uprościć zakup biletów na podróże kolejowe realizowane przez wielu przewoźników. Dzięki nowym przepisom pasażerowie mają móc kupić jeden bilet na całą trasę – także z przesiadkami i na połączenia międzynarodowe – oraz korzystać z szerszej ochrony w przypadku opóźnień czy odwołanych połączeń. Na poziomie regionalnym takie rozwiązania działają już z powodzeniem od lat. Problemem do rozwiązania wciąż pozostaje punktualność połączeń. Polska należy pod tym względem do krajów o dobrych wynikach. Dużo gorzej jest już na przykład w sąsiadujących z nami Niemczech.
[VIDEO] Kwantowy przełom w Poznaniu. Zainaugurowano komputer IQM Radiance 5
2026-05-27 08:09:14
Poznań staje się jednym z najważniejszych centrów technologii kwantowych w regionie. 25 maja 2026 r. na Politechnice Poznańskiej uruchomiono zaawansowany komputer kwantowy IQM Radiance 5. W wydarzeniu wziął udział m.in. Marcin Kulasek, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wielkopolska inwestycja to kamień milowy w rozwoju polskich kompetencji cyfrowych i krajowego ekosystemu głębokich technologii.
[VIDEO] Unia Europejska chce złagodzić AI Act. Na szali konkurencyjność start-upów i małych przedsiębiorców
2026-03-24 21:31:03
Parlament Europejski pracuje nad deregulacją AI Act z 2024 roku, która pomoże unijnym firmom, zwłaszcza z sektora MŚP, zachować konkurencyjność w wyścigu technologicznym z USA i Chinami. W grę wchodzą m.in.: zmniejszenie obciążeń administracyjnych, przejrzystsze zasady wdrażania przepisów i większa przestrzeń na innowacje. Zdaniem Tobiasza Bocheńskiego, europosła z PiS, zaproponowany przez Komisję Europejską pakiet uproszczeń powinien pójść jeszcze dalej.
[VIDEO] Przyszłość kolei w Polsce – jak szkoły i pracodawcy kształcą nowe pokolenie fachowców?
2025-09-26 12:45:34
W ramach projektu „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, odbyło się spotkanie poświęcone branży transportu kolejowego.
Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego
2025-09-26 12:43:15
- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.
Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego
2025-09-26 12:43:15
- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.
Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego
2025-09-26 12:43:15
- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.
Najnowsze informacje
- [VIDEO] „W każdym środowisku są czarne owce”. Ministerstwo Zdrowia przygląda się sprawie neurochirurga!
- Słowo na niedzielę 21 czerwca
- [VIDEO] Powrót do domu po miesiącach niepewności. Wzruszające podziękowanie dla Biura Rutkowski
- [VIDEO] Krzysztof Rutkowski zabiera głos w sprawie brutalnego pobicia Dariusza Albrychowicza
- [VIDEO] Rutkowski na tropie byłych policjantów. Dariusz Albrychowicz twierdzi, że został brutalnie pobity
- [VIDEO] Krzysztof Rutkowski, Maja Rutkowski i ekipa motoryzowana przyciągnęli tłumy Zgierza i Borowa
- [VIDEO] Coraz mniej spalin pod oknami - logistyka stawia na pojazdy elektryczne
- Słowo na niedzielę 14 czerwca
- [VIDEO] Roślinna żywność zyskuje nowych konsumentów. Jedna trzecia Polaków chce ograniczyć spożycie mięsa
- [VIDEO] Możliwości obronne Europy nadal niewystarczające. USA oczekują od sojuszników większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo
Blog Rutkowskiego
Najnowsze wpisy na blogu
30 sierpnia 2024
- Dziś na planie filmowym!
- Taniec z Gwiazdami: Wiecie z kim tańczycie!
- Dziś po sesji zdjęciowej do bilboardu „Tańca z Gwiazdami!”
- Kolumbia - Bogota... Miejska dżungla
- Testowałem najnowszą, amerykańską broń
- Zapraszam Wszystkich na dzisiejsze Dzień Dobry Bardzo w Radio Zet godz.7.05
- Zapraszam dziś do oglądania programu Elżbiety Jaworowicz
- Na Dzień Kobiet podarowałem Mai Mercedesa
- Powstają zdjęcia do najnowszego teledysku!
- Jesienna garderoba zakupiona
Motoryzacja
- [VIDEO] Coraz mniej spalin pod oknami - logistyka stawia na pojazdy elektryczne
- [VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów
- [VIDEO] Przyszłość kolei w Polsce – jak szkoły i pracodawcy kształcą nowe pokolenie fachowców?
- Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego
- [VIDEO] Tunel S19 Rzeszów–Babica: Jak to jest zrobione? 2230 pierścieni i tysiące segmentów już gotowe!
Technologia
- [VIDEO] Kwantowy przełom w Poznaniu. Zainaugurowano komputer IQM Radiance 5
- [VIDEO] Unia Europejska chce złagodzić AI Act. Na szali konkurencyjność start-upów i małych przedsiębiorców
- [VIDEO] Grupa WB bije rekordy przychodów. Polskie technologie podbijają rynki zbrojeniowe USA, Ameryki Południowej, Azji, Afryki
- [VIDEO] Żelazny Obrońca 25 – Wojsko Polskie testuje drony i innowacje dla bezpieczeństwa mieszkańców
- Polska coraz silniejsza w kosmosie





