Gdzie znajdowała się stolica państwa Mieszka I? Jakie znaczenie miał wówczas poznański gród? Jak wyglądała rezydencja książęca na Ostrowie Tumskim? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań padnie na trzecim spotkaniu z cyklu "Ostrów Tumski w samo południe" - sobota, 12 kwietnia, o godz. 12.00 w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci
Najpierw uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć film z serii "Tajemnice Poznania" pt. "Stolica", który wyprodukowany został przez telewizję WTK we współpracy z CTK TRAKT. Następnie historię poznańskiego grodu w czasach Mieszka I przybliży profesor Hanna Kóčka-Krenz - archeolog, która w trakcie badań na Ostrowie Tumskim odkryła relikty książęcej rezydencji. Pani profesor wyjaśni, na jakie luksusy mógł liczyć Mieszko I mieszkając w palatium oraz gdzie tak naprawdę znajdowało się w X w. "centrum dowodzenia" państwem polskim. Spotkanie zakończy się krótkim spacerem po Ostrowie Tumskim połączonym z tropieniem średniowiecznych śladów widocznych w architekturze i topografii tego niezwykłego miejsca.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Nie obowiązuje rezerwacja miejsc.
Cykl spotkań "Ostrów Tumski w samo południe" organizowany jest przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT we współpracy z Muzeum Archidiecezjalnym i Rezerwatem Archeologicznym Genius loci. Inspiracją do jego realizacji stanowiło zbliżające się wielkimi krokami otwarcie Bramy Poznania ICHOT - instytucji, która, w sposób dosłowny i zarazem symboliczny otwierać będzie przed zwiedzającymi historyczną przestrzeń Ostrowa Tumskiego.
2025-06-09 11:45:52
Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej chce przyciągnąć na widownię coraz młodsze pokolenia, stąd też pomysł na współpracę ze studentami i doktorantami warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Owocem jest spektakl „Prawdziwa historia Czarodziejskiego fletu” – nowa interpretacja mozartowskiego arcydzieła. Alicja Węgorzewska zapewnia, że ten tytuł na stałe zagości w repertuarze WOK-u.