W tym roku stolica doświetli blisko 400 przejść dla pieszych
Warszawa konsekwentnie dba o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Dlatego i w tym roku w stolicy doświetlone zostaną kolejne przejścia. Warszawscy drogowcy właśnie ogłosili postępowanie, które wyłoni wykonawcę 188 z nich. Pozostałe zostaną zamontowane w ramach prac konserwacyjnych.
– Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Zwłaszcza pieszych, czyli uczestników ruchu, którzy są zupełnie niechronieni. Działamy konsekwentnie, od lat. Dlatego też liczba doświetlonych „zebr” przekroczy w tym roku 1300. Statystki pokazują, że przynosi to wymierne efekty, ale trzeba pamiętać, że nasze działania nie są w stanie zastąpić zdrowego rozsądku – mówi Robert Soszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej od 2015 roku są sukcesywnie poddawane audytowi bezpieczeństwa. Audytorzy oceniają przejścia pod kątem 30 rygorystycznych kryteriów, a jednym z nich jest właśnie jakość oświetlenia. Przez ten czas sprawdzonych zostało ponad 2800 zebr w całym mieście, docelowo do 2020 r. audytem mają zostać objęte wszystkie przejścia bez sygnalizacji świetlnej.
W wyniku przeprowadzanych kontroli doświetlane są potencjalnie najbardziej niebezpieczne miejsca. Mijające lata pod tym względem były bardzo intensywne. W 2018 roku udało się zamontować dodatkowe oświetlenie na 435 zebrach – dla porównania w 2017 roku doświetlonych zostało 337 przejść, a w 2016 – 78.
W tym roku warszawscy drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich planują poprawić bezpieczeństwo na kolejnych 400. Na 188 z nich drogowcy mają już przygotowaną dokumentację projektową i właśnie ogłosili przetarg na realizację. Potencjalni wykonawcy mogą składać swoje oferty do 24 kwietnia, a wybrane firmy na realizację prac będą miały pięć miesięcy od momentu podpisania umowy. Więcej informacji o przetargu można znaleźć tutaj.
Przejścia objęte przetargiem zostaną wyposażone w dodatkowe słupy i oprawy oświetleniowe, zaprojektowane tak, aby oświetlały pieszego na przejściu. Oprawy które montowane są na niższych słupach kierują światło pod odpowiednim kątem bezpośrednio na zebrę. Oznacza to, że pieszy podczas pokonywania jezdni jest doświetlany z boku, co bardzo poprawia jego widoczność. Oprawy tych latarni wyposażone są w żarówki LED, które pozwalają uzyskać jaśniejsze światło przy mniejszym zużyciu prądu. Takie oświetlenie ma pojawić w dzielnicach: Mokotów (36 lokalizacji), Wawer (25 lokalizacji), Białołęka (15 lokalizacji), Rembertów (14 lokalizacji), Wola (14 lokalizacji), Praga-Południe (13 lokalizacji), Śródmieście (11 lokalizacji), Ursynów (10 lokalizacji), Ursus (9 lokalizacji), Włochy (9 lokalizacji), Wilanów (8 lokalizacji), Bemowo (7 lokalizacji), Ochota (6 lokalizacji), Bielany (3 lokalizacje), Targówek (3 lokalizacje), Wesoła (3 lokalizacje) i Żoliborz (2 lokalizacje).
W tym roku ZDM planuje również wykonać doświetlenie około 200 przejść przy pomocy istniejących latarni, na których montowane będą dodatkowe oprawy. Jest to metoda tańsza i bardziej doraźna, możliwa do zastosowania tam, gdzie istnieją latarnie ustawione bezpośrednio przy przejściu dla pieszych. Dzięki temu liczba doświetlonych przez warszawskich drogowców przejść przekroczy 1300.
fot. Zarząd Dróg Miejskich
Komentarze
Podobne informacje
[VIDEO] Coraz mniej spalin pod oknami - logistyka stawia na pojazdy elektryczne
2026-06-15 07:58:32
Zdaniem przedstawicieli branży logistycznej niskoemisyjne dostawy przesyłek są jednym z wiodących trendów, który będzie zyskiwał na znaczeniu. Firmy inwestują w elektryczne pojazdy i nowe rozwiązania dla logistyki miejskiej, chcąc ograniczać emisje i poprawiać efektywność transportu. DACHSER, który w tym roku obchodzi 20-lecie obecności w Polsce, w ubiegłym roku uruchomił w aglomeracji warszawskiej strefę dostaw realizowanych elektrycznymi pojazdami i zapowiada dalszy rozwój bezemisyjnych połączeń.
[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów
2026-06-10 17:20:19
Komisja Europejska chce uprościć zakup biletów na podróże kolejowe realizowane przez wielu przewoźników. Dzięki nowym przepisom pasażerowie mają móc kupić jeden bilet na całą trasę – także z przesiadkami i na połączenia międzynarodowe – oraz korzystać z szerszej ochrony w przypadku opóźnień czy odwołanych połączeń. Na poziomie regionalnym takie rozwiązania działają już z powodzeniem od lat. Problemem do rozwiązania wciąż pozostaje punktualność połączeń. Polska należy pod tym względem do krajów o dobrych wynikach. Dużo gorzej jest już na przykład w sąsiadujących z nami Niemczech.
[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów
2026-06-10 17:20:19
Komisja Europejska chce uprościć zakup biletów na podróże kolejowe realizowane przez wielu przewoźników. Dzięki nowym przepisom pasażerowie mają móc kupić jeden bilet na całą trasę – także z przesiadkami i na połączenia międzynarodowe – oraz korzystać z szerszej ochrony w przypadku opóźnień czy odwołanych połączeń. Na poziomie regionalnym takie rozwiązania działają już z powodzeniem od lat. Problemem do rozwiązania wciąż pozostaje punktualność połączeń. Polska należy pod tym względem do krajów o dobrych wynikach. Dużo gorzej jest już na przykład w sąsiadujących z nami Niemczech.
[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów
2026-06-10 17:20:19
Komisja Europejska chce uprościć zakup biletów na podróże kolejowe realizowane przez wielu przewoźników. Dzięki nowym przepisom pasażerowie mają móc kupić jeden bilet na całą trasę – także z przesiadkami i na połączenia międzynarodowe – oraz korzystać z szerszej ochrony w przypadku opóźnień czy odwołanych połączeń. Na poziomie regionalnym takie rozwiązania działają już z powodzeniem od lat. Problemem do rozwiązania wciąż pozostaje punktualność połączeń. Polska należy pod tym względem do krajów o dobrych wynikach. Dużo gorzej jest już na przykład w sąsiadujących z nami Niemczech.
[VIDEO] Przyszłość kolei w Polsce – jak szkoły i pracodawcy kształcą nowe pokolenie fachowców?
2025-09-26 12:45:34
W ramach projektu „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, odbyło się spotkanie poświęcone branży transportu kolejowego.
Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego
2025-09-26 12:43:15
- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.
Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego
2025-09-26 12:43:15
- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.
Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego
2025-09-26 12:43:15
- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.
Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego
2025-09-26 12:43:15
- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.
Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego
2025-09-26 12:43:15
- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.
Najnowsze informacje
- [VIDEO] Matka od blisko trzech lat walczy o kontakt z córką - dziadek zabrał 5-letnią Emilię z przedszkola i dziewczynka już nie wróciła do mamy
- [VIDEO] Broń z kosmosu? Krzysztof Rutkowski testował legendarnego Aliena wartego fortunę
- 120 tysięcy złotych za ogórki i miesiące oczekiwania na pieniądze. Kontrahent Green Group nadal czeka na zapłatę
- [VIDEO] „W każdym środowisku są czarne owce”. Ministerstwo Zdrowia przygląda się sprawie neurochirurga!
- Słowo na niedzielę 21 czerwca
- [VIDEO] Powrót do domu po miesiącach niepewności. Wzruszające podziękowanie dla Biura Rutkowski
- [VIDEO] Krzysztof Rutkowski zabiera głos w sprawie brutalnego pobicia Dariusza Albrychowicza
- [VIDEO] Rutkowski na tropie byłych policjantów. Dariusz Albrychowicz twierdzi, że został brutalnie pobity
- [VIDEO] Krzysztof Rutkowski, Maja Rutkowski i ekipa motoryzowana przyciągnęli tłumy Zgierza i Borowa
- [VIDEO] Coraz mniej spalin pod oknami - logistyka stawia na pojazdy elektryczne
Blog Rutkowskiego
Najnowsze wpisy na blogu
30 sierpnia 2024
- Dziś na planie filmowym!
- Taniec z Gwiazdami: Wiecie z kim tańczycie!
- Dziś po sesji zdjęciowej do bilboardu „Tańca z Gwiazdami!”
- Kolumbia - Bogota... Miejska dżungla
- Testowałem najnowszą, amerykańską broń
- Zapraszam Wszystkich na dzisiejsze Dzień Dobry Bardzo w Radio Zet godz.7.05
- Zapraszam dziś do oglądania programu Elżbiety Jaworowicz
- Na Dzień Kobiet podarowałem Mai Mercedesa
- Powstają zdjęcia do najnowszego teledysku!
- Jesienna garderoba zakupiona
Motoryzacja
- [VIDEO] Coraz mniej spalin pod oknami - logistyka stawia na pojazdy elektryczne
- [VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów
- [VIDEO] Przyszłość kolei w Polsce – jak szkoły i pracodawcy kształcą nowe pokolenie fachowców?
- Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego
- [VIDEO] Tunel S19 Rzeszów–Babica: Jak to jest zrobione? 2230 pierścieni i tysiące segmentów już gotowe!





